bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Góry Świętokrzyskie
Góry Świętokrzyskie
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Nowa Słupia

Warto zobaczyć

Odwiedzając Nową Słupię, warto zwiedzić

 kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca. Wybudowano go w 1678 r., a w XX w. został rozbudowany o nawy boczne i zakrystię. Teren otaczający świątynię znaczy obszar dawnego cmentarza. Do wnętrza świątyni prowadzi portal ozdobiony godłem benedyktynów; w niszach nad portalem umieszczono figurki św. Wawrzyńca oraz św.św. Benedykta i Scholastyki. W kruchcie kościoła znajdują się pamiątkowe tablice poświęcone oficerom AK, mjr. Janowi Piwnikowi (pseudonim Ponury) oraz Stefanowi Rychterowi (pseudonim Tumry), wywodzącym się z tych terenów. We wnętrzu świątyni należy zwrócić uwagę na kolebkowe sklepienie z lunetami, ozdobione późnorenesansową sztukaterią. W ołtarzu głównym, wykonanym z czarnego marmuru, znajduje się cenny krucyfiks. W ołtarzach bocznych, pochodzących z XVII i XVIII w., widnieją obrazy Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz św. Anny Samotrzeciej. Tuz obok świątyni mieści się symboliczny grób wspomnianego już wcześniej mjr. Rychtera oraz pomnik poświęcony powstańcom styczniowym, poległym w bitwie pod Skałką.

Przy ul. Świętokrzyskiej, na skarpie, znajduje się tzw. "Opatówka" - XVII-wieczny budynek plebanii nieistniejącego już kościoła pw. św. Michała. Obecnie swoją siedzibę ma tu Koło Przyjaciół Nowej Słupi. U podnóża Łyśca znajduje się budynek

 Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Mieczysława Radwana (ul Świętokrzyska 59; tel.: +48 41 3177018; czynne wt.-nd. 9.00-16.00; bilety: normalny 5 zł, ulgowy 2,5 zł), w którym obejrzeć można fragmenty dawnych pieców hutniczych oraz poznać historię świętokrzyskiego hutnictwa.

Nowa Słupia stanowi bardzo dobry punkt wypadowy na szlaki turystyczne Gór Świętokrzyskich. Mają tu swój początek dwa szlaki piesze: czarny, prowadzący przez Górę Chełmową na najwyższy szczyt Pasma Jeleniowskiego - Szczytniak (łączna długość 16 km), oraz zielony do wsi Łagów (15 km). Miejscowość znajduje się również na trasie szlaku niebieskiego ze wsi Pętkowice na Święty Krzyż (łączna długość 80 km).


Po regionie oprowadza: Agnieszka Pabis

Obiekty dodane przez użytkowników:
Kamienny pielgrzym
Według legendy klęcząca postać to rycerz, który przybył do Nowej Słupi, by udać się na górę Święty Krzyż. Zgrzeszył on jednak pychą, gdy stwierdził, że dzwony kościelne biją na jego cześć, przez co został zamieniony w kamień. Św. Emeryk - stoi pod lasem przy drodze wiodącej na Św. Krzyż. Figura ta wykuta jest z kamienia kwarcowego i przedstawia osobę klęczącą w postawie pokornej, duchem pobożności przejętej, ze złożonymi do modlitwy rękami, zwrócona w stronę świętokrzyskiego klasztoru. Jedna z legend mówi, ze jest to figura węgierskiego królewicza Św. Emeryka, który wędruje do klasztoru z szybkością jednego ziarnka piasku na rok. Jak dojdzie na szczyt ma nastąpić koniec świata. Miejscowi ludzie mówią, ze każda panna, która nie może wyjść za mąż, musi kilkakrotnie obejść Emeryka dookoła, za każdym razem głaszcząc go po głowie. Podobno efekt murowany.
Pogański Wał Kultowy
Łysa Góra jeszcze w czasach pogańskich byłą miejscem kultu religijnego. Historia kultu sięga czasów kultury łużyckiej (1300-400 p.n.e.). Trwałym śladem tego rozkwitu jest „krąg kultowy" - tajemniczy wał usypany z tłucznia kamiennego, długości około 2 km, dobrze zachowany od strony wschodniej.
dodał: inanord
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group