bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Bieszczady
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Ustrzyki Górne

Warto zobaczyć

W Ustrzykach Górnych warto odwiedzić  Muzeum Turystyki Górskiej PTTK. Eksponowane są tutaj głównie pamiątki z pionierskiego okresu turystyki bieszczadzkiej.

Ustrzyki Górne są miejscem, gdzie rozpoczyna się wiele ciekawych szlaków turystycznych oraz ścieżek przyrodniczych. Tutaj swój początek mają m.in. szlak czerwony na Połoninę Caryńską, zielony na Wielką Rawkę, czerwony przez Szeroki Wierch do siodła pod Tarnicą i niebieski przez Wołosate na Tarnicę. Oprócz tego zaczynają się tutaj takie ścieżki przyrodnicze, jak: „Połonina Caryńska", „Samandra", „Wielka Rawka" i „Śnieżyca Wiosenna".


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Kościół w Ustrzykach Górnych

dodał: ewiedzma
Wielka Rawka
Grzbiet Wielkiej Rawki kulminuje w kilku niewyraźnych wierzchołkach. Najwyższym punktem jest wychodnia piaskowca usytuowana w jego środkowej części[6], której wysokość wynosi według różnych źródeł 1304 lub 1307 m n.p.m. Kilkadziesiąt metrów od tego miejsca stoi betonowy słup, dawny znak geodezyjny. Na mapach zaznaczany jest jeszcze wierzchołek północno-wschodni (1302 lub 1303 m n.p.m.). Stoki są dość strome, z północno-wschodnich zboczy schodzą niekiedy lawiny. Zachodnie opadają do doliny Górnej Solinki, północno-wschodnie – Rzeczycy, z kolei południowe, należące do zlewiska Morza Czarnego, odwadnia Bystry Potok w zlewni Użu. Wielka Rawka jest najwybitniejszym, czyli odznaczającym się największą minimalną deniwelacją względną, wzniesieniem Bieszczadów Zachodnich. Wynoszącą, przyjmując wysokość szczytu 1307 m n.p.m. i przełęczy Beskid 784 m n.p.m., 523 m wybitność zawdzięcza temu, iż w okolicy nie ma wyższych szczytów, a przełęcz Beskid, względem której oblicza się ten współczynnik, leży stosunkowo nisko. Również wysokości względem den sąsiednich dolin są duże – od 450 (Górna Solinka) do 800 m (Bystry Potok). /wikipedia/
dodał: rysio13
Kremenaros
Kremenaros zwany również Krzemieńcem - szczyt w Paśmie Granicznym Bieszczadów, Kremenaros to szczyt, na którym stykają się granice trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy. Na północny wschód od Kremenarosa wznosi się wybitny grzbiet Wielkiej Rawki (1307 m n.p.m.). Szczyt Kremenarosa jest zalesiony i nie przedstawia żadnych walorów widokowych. Jest to najwyższy szczyt słowackich Gór Bukowskich. Na szczycie trójkątny granitowy słup, z godłami trzech państw.
dodał: rysio13
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group