bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Bieszczady
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Solina i Polańczyk

Warto zobaczyć

Solina to niewielka (niewiele ponad 400 stałych mieszkańców) osada wczasowa położona tuż nad koroną zapory. Nie ma tu zabytków, ale za to można przespacerować się po wspomnianej koronie zapory, wypożyczyć sprzęt pływający, wypić piwo w jednej z licznych knajpek przy deptaku nad brzegiem jeziora lub wybrać się w rejs statkiem białej floty.

Nieco większą miejscowością jest Polańczyk położony na lewym brzegu jeziora, dawniej na lewym brzegu Solinki. Jest to największe w całych Bieszczadach skupisko ośrodków wypoczynkowych, sanatoriów i kempingów zbudowanych głównie w latach 60. i 70. XX w.

Polańczyk jest również uzdrowiskiem - leczy się tutaj choroby przemiany materii, układu ruchu, górnych dróg oddechowych i dróg moczowych.

W pewnym oddaleniu od brzegu jeziora stoi, pochodząca z początku XX w.,  dawna cerkiew unicka pw. św. Paraskewy, obecnie zaadaptowana na kościół katolicki. We wnętrzu znajduje się przeniesiony ze zniszczonej cerkwi w Łopience cudowny, XVII-wieczny obraz Matki Bożej Łopieńskiej. Łopienka była już od XVIII stulecia miejscem pielgrzymek, po zniszczeniu cerkwi udało się ocalić obraz i umieścić go w kościele w Polańczyku. Dawne sanktuarium w Łopience zostało odbudowane, ale w jego wnętrzu znajduje się już tylko kopia cudownego obrazu.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Zalew Soliński
Na terenie wsi Solina znajduje się Zbiornik Soliński powstały w 1968 r. Wody tego jeziora urozmaicone są w wiele gatunków ryb, chodzi głównie o dużą ilość sandaczy oraz okoni , ale są tu również duże okazy boleni, leszczy, płoci. Zbiornik ma powierzchnię 22 km².
dodał: pioge7
Największa sztuczna zapora w Polsce
Największa w Polsce zapora wodna typu ciężkiego. Wysoka na 82 metry i długa na 664 metrów. Waży około 2 miliony ton. Spiętrzone wody Sanu i Solinki tworzą jezioro o powierzchni 2200 hektarów (powierzchnia maksymalna). Zapora dostarcza wody do napędu turbin elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 136 MW. Możliwe jest zwiedzanie wnętrza zapory w grupach zorganizowanych.
dodał: margarita
Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości

dodał: aarek
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group