bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Bieszczady
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Lesko

Warto zobaczyć

Najciekawsze zabytki Leska związane są z zamieszkującą to miasteczko społecznością żydowską. Na północ od centrum, w odległości niespełna 200 m od obecnego, niezbyt interesującego Rynku, znajduje się

 XVI-wieczna synagoga - jeden z najciekawszych tego typu zabytków w południowej Polsce. Budynek z wieżyczką miał również znaczenie obronne, wchodził bowiem w skład dawnych fortyfikacji miejskich. Na frontowej ścianie, nad wejściem widnieje hebrajski napis: „To miejsce przejmuje grozą, bo to dom Boży". Obecnie w synagodze mieści się sala wystawowa Galerii Sztuki Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku, siedziba oddziału PTTK i punkt sprzedaży pamiątek.

Nieopodal synagogi, na stromej skarpie znajduje się jeden z największych i najcenniejszych w Małopolsce

 kirkutów, czyli cmentarzy żydowskich. Na cmentarzu znajduje się ponad 2 tys. macew (płyt nagrobnych), z których najstarsze datowane są na XVI w.

Idąc zielonym szlakiem turystycznym obok cmentarza, dotrzeć można do zespołu kilku ocembrowanych siarkowych

 źródełek mineralnych. W latach międzywojennych istniał tu niewielki zakład przyrodoleczniczy, w którym źródełka były wykorzystywane.

Centrum miasteczka stanowi

 Rynek z XIX-wiecznym ratuszem. Przechodzi tamtędy główna droga, co generuje ciągły ruch samochodowy. Ciekawszy jest położony nieopodal Stary Rynek, którego centrum zajmuje skwer. Na balkonie jednej z kamienic przy Rynku można zobaczyć balustradę, stanowiącą fragment pochodzącej z tutejszej synagogi bimy (czyli mównicy). Balustrada ta ma kształt obrzędowego, siedmioramiennego świecznika - menory.

Niedaleko Starego Rynku, na skraju zwartej zabudowy, wznosi się leski

 kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP. Świątynia ma cechy gotyckie, od czasu swojej budowy była jednak wielokrotnie przebudowywana. Obok kościoła stoi barokowa dzwonnica z XVIII w.

Na tarasie, nad stromym brzegiem Sanu zobaczymy

 leski zamek zbudowany w XVI w. przez Kmitów. Był on wiele razy przekształcany; ostatnia przebudowa miała miejsce w XIX w. i nadała budowli cechy klasycystyczne. W zamku mieści się obecnie ośrodek wypoczynkowy.

Z Leska warto wybrać się na  widokowe wzgórze Baszta, z którego przy pięknej pogodzie zobaczyć można nawet bieszczadzkie połoniny.

Około 3 km od centrum miasteczka, przy drodze w kierunku Ustrzyk Dolnych znajduje się jeden z najciekawszych w całym bieszczadzkim rejonie pomników przyrody.

 Kamień Leski to duży ostaniec zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. Skała, która jest łatwo dostępna od południa, ku północy opada w najwyższym miejscu ponad 20-metrowymi urwiskami. Cały mur skalny ma kilkadziesiąt metrów długości. W XIX w. znajdował się w tym miejscu kamieniołom piaskowca, co niewątpliwie przyczyniło się do odsłonięcia części skał.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP
Świątynia ma cechy gotyckie, od czasu swojej budowy była jednak wielokrotnie przebudowywana. Obok kościoła stoi barokowa dzwonnica z XVIII w.
Źródełka mineralne w Lesku
Idąc zielonym szlakiem turystycznym obok cmentarza, dotrzeć można do zespołu kilku ocembrowanych siarkowych źródełek. W latach międzywojennych wykorzystywał je istniejący tu zakład przyrodoleczniczy.
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group