bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Bieszczady
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

BIESZCZADY

Rozległe, malownicze połoniny, ślady dawnych bojkowskich wiosek i położone u stóp gór piękne miasteczka o średniowiecznym rodowodzie przyciągają w Bieszczady wielu turystów. Panuje pogląd, iż są najdzikszymi górami w Polsce i choć od dawna tak nie jest, nie odbiera to Bieszczadom ich wyjątkowego uroku.

W celu ochrony unikalnego ekosystemu przyrodniczego, w 1973 r. powołano Bieszczadzki Park Narodowy, którego powierzchnia liczy obecnie 29 200 ha. W 1992 r. pod patronatem UNESCO utworzono transgraniczny Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie". Powołany został w celu ochrony największych w Europie kompleksów naturalnych lasów bukowych oraz wschodniokarpackich łąk wysokogórskich - połonin.

Doskonale oznakowane szlaki i sieć ścieżek przyrodniczych wytyczonych przez Bieszczadzki Park Narodowy sprzyjają górskim wędrówkom.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Wodospad Szepit
Dolina Potoku Hylaty znajduje się w zagłębieniu ramion Połoniny Wetlińskiej z Jawornikami od zachodu i Dwernika Kamienia od wschodu. W korycie potoku znajduje się wodospad spadający kaskadami z blisko 8-metrowego progu. Próg utworzony jest ze stromo wypiętrzonych piaskowców przegrodzonych łupkami i drobnopłytkowymi piaskowcami. W roku 1998 wodospad został uznany za pomnik przyrody nieożywionej. Pierwotnie wodospad znajdował się 30 m niżej. Przesunięcie nastąpiło w latach 1972-1973, kiedy to żołnierze pozyskiwali z wodospadu kamień, wykorzystywany następnie do budowy biegnącej tu drogi.
dodał: kiribati
Stacja PKP Łupków

dodał: Szaman47
Bieszczady

dodał: Asth
Bieszczady jesienią

dodał: 1959paluszek
Solinka - rzeka

dodał: futermama
Redyk bieszczadzki

dodał: futermama
San
Malowniczy zakątek Bieszczadzkiej dużej pętli - zakole Sanu w Suposianach.
dodał: aarek
Panorama

dodał: 1959paluszek
Widok z Bukowego Berda

dodał: znikadek
Kulaszne
Kulaszne to wieś w Bieszczadach, w województwie podkarpackim. Znajduje się ona przy drodze Zagórz-Komańcza przez Brzozowiec i wiodącej przez wieś lokalnej drodze schodzącej do rzeki, a następnie do stacji PKP Szczawne-Kulaszne. Nazwa KULASZNE pochodzi od miejscowej potrawy - „kuleszy" (kleik z mąki) i zapewne oznaczała kiedyś miejsce grząskie, błotniste. Wieś położona jest pomiędzy czterema górami: Kiczerą, Wierchem, Horodyskiem i Białą Górą. Środkiem wsi płynie strumyk (ciągnie się 4 kilometry) na wysokości 430-490 m n.p.m. Zabudowa głównej części osady podchodzi aż pod Białą Górę (zwana także DZIAŁEM).  W przeszłości wieś zamieszkiwali Polacy, Ukraińcy, Żydzi i Cyganie. W artykule  „Z not podróżnika" (zamieszczonego w KURIERZE ILUSTROWANYM) zawarta jest garść informacji etnograficznych. Autor odnotował:  „ Lud tu rusiński, potulny, pracowity i ubogi. Mężczyźni ubierają się jak górale zachodniej części Karpat, tylko mniej wytwornie i nie tak malowniczo: brunatne ich sukmany są nadto ozdobione u kołnierza długą frenzlą i chwastami. Kobiety noszą na głowie białe chustki i rozpuszczają na ramiona włosy...''  W Kulasznem znajduje się kościół filialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wzniesiony na miescu cerkwi, która spłonęła w 1974 r. Z zabytków zachowały się: murowana dzwonnica z 1912 r., wzniesiona równocześnie ze spaloną cerkwią oraz część dawnej zabudowy zmodernizowanej i dwie murowane, potynkowane kapliczki z XIX wieku. Obecnie budowana jest cerkiew gekokatolicka cyt.za stroną http://janinaibogdan.republika.pl/nasze_miejsce_na_ziemi__kulaszne.htm
dodał: futermama
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group