bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Bieszczady
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Bieszczady

Warto zobaczyć

Wycieczka piesza na Połoninę Wetlińską i Caryńską

Obowiązkowa wycieczka dla odwiedzających Bieszczady. W pogodne, letnie i wiosenne dni na trasie panuje tłok. Czas przejścia szlakiem czerwonym od Ustrzyk Górnych do Smereka przez Połoninę Caryńską i Połoninę Wetlińską wynosi ok. 9 godz., ale wycieczkę można skrócić.

Szlak czerwony wyprowadza z Ustrzyk Górnych przez mostek na potoku Wołosaty i wznosi się od razu stromo na zalesione ramię połoniny. Na połoninę dociera się po ok. 1,5 godz. stromego podejścia. Trudy wynagradza piękny widok i przyjemna wędrówka po trawiastym grzbiecie. Z prawej strony dochodzi szlak zielony z Przysłupu Caryńskiego i obydwa szlaki łączą się, po czym zielony opada stromo na Przełęcz Wyżniańską. Po osiągnięciu najwyższej kulminacji grzbietu (1297 m n.p.m.) szlak czerwony też się obniża, aby po przeszło godzinie stromego zejścia osiągnąć Berehy Górne, gdzie w miejscu dawnej ludnej wsi obecnie znajduje się tylko leśniczówka.

Stąd szlak ponownie wznosi się - teraz na Połoninę Wetlińską. Podejście jest znów bardzo strome i meczące, ale za to prowadzi odkrytym terenem, a nie lasem. Po 1,5 godz. podejścia dochodzi się do schroniska na Połoninie Wetlińskiej zwanego popularnie „Chatką Puchatka". To znane i lubiane schronisko powstało w budynku zbudowanym w latach 50. przez wojsko do obserwacji imperialistycznych samolotów. Od połowy lat 60. schronisko z małą przerwą prowadzi wciąż ta sama osoba - Lutek Pińczuk - jedna z niezwykłych bieszczadzkich postaci.

Przy schronisku do szlaku czerwonego dobija żółty z Przełęczy Wyżnej. Schodząc tym szlakiem, można wycieczkę już zakończyć. Czerwony szlak prowadzi dalej pięknym widokowym grzbietem aż do Przełęczy Orłowicza, nazwanej tak na cześć jednego z pionierów turystyki (nie tylko bieszczadzkiej). Z przełęczy żółty szlak sprowadza (w niewiele ponad godzinę) do Wetliny (osiąga się ją w osadzie Stare Sioło), a w druga stronę - do Suchych Rzek. Najbardziej wytrwali mogą kontynuować wycieczkę, idąc dalej czerwonym szlakiem na Smerek i schodząc potem do miejscowości o tej samej nazwie (kolejne 1,5 godz. od Przełęczy Orłowicza).


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Połonina Caryńska
Połonina Caryńska (1287 m) ma około 4 km długości i cztery wierzchołki. Uważana jest za najpiękniejszą bieszczadzką połoninę. Wycieczka na jej grzbiet zaliczana jest do łatwiejszych w wysokich partiach Bieszczadów. Na tę efektowną połoninę jest z każdej strony blisko, a szlaki są dobrze oznakowane. Wspaniałe widoki roztaczają się we wszystkich kierunkach. Wycieczka ma tylko jedną niedogodność – do pokonania 620 metrów różnicy wzniesień, czyli 200 pięter bez windy!!!
dodał: Nataszka
Kamień Leski
Duży ostaniec zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. Skała, która jest łatwo dostępna od południa, ku północy opada w najwyższym miejscu ponad 20-metrowymi urwiskami. Cały mur skalny ma kilkadziesiąt metrów długości. W XIX w. znajdował się w tym miejscu kamieniołom piaskowca, co niewątpliwie przyczyniło się do odsłonięcia części skał.
Połonina Wetlińska
Połonina Wetlińska, 8 km długości najbardziej rozległa w Bieszczadach, do 1945 r. wykorzystywana jako pastwisko. Górna granica lasu przebiega na wysokości około 1050 m. W sylwetce masywu dominuje Smerek (1222 m) i podwójny, ustawiony poprzecznie do grani, bardzo charakterystyczny szczyt bez nazwy (1253 i 1255 m). Przy wschodnim krańcu połoniny stoi jedyne w swym rodzaju schronisko, „chatka wiatrów”, usytuowane na wysokości 1228 m, bez elektryczności i bieżącej wody. Połoniny, zresztą jak i całe Bieszczady są przepiękne jesienią.
dodał: rysio13
Tarnica
Tarnica 1346 m.n.p.m . Najwyższy szczyt polskich Bieszczadów. Z wierzchołka rozciąga się najrozleglejsza z bieszczadzkich panoram.W pogodne dni dostrzec można nawet odległe pasmo Gorganów. Na szczycie znajduje się wysoki stalowy krzyż upamiętniający pobyt ks. Karola Wojtyły w dniu 5 lipca 1954. Na przełęcz pod Tarnicą można dotrzeć czerwonym szlakiem z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch (około 3 godziny) lub niebieskim z Wołosatego ( około 2 godzin - podejście miejscami dość strome). Z Przełęczy pod Tarnicą (1275 m n.p.m) na szczyt wiedzie krótki szlak żółty (podejście ok 15 min).
dodał: iudex
Kościół pw. Podwyżeszenia Krzyża Świętego
Czarna – to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, na zbiegu małej i dużej pętli bieszczadzkiej, na wschodnim miejscu ich połączenia. Dawniej Czarna była jedną wsią. Obecnie podzielona jest administracyjnie na Czarną Górną i Czarną Dolną. W Czarnej Górnej znajduje się cerkiew greckokatolicka pw. św. Dymitra Męczennika wzniesiona w 1834, w której obecnie mieści się kościół parafialny rzymsko-katolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym zachował się przepiękny ikonostas z 1882 roku.
dodał: aarek
Hoczew
Hoczew położona jest u stóp wzgórza Grodzisko, na którym istniał warowny gród z X–XI w., po którym zachowały się niewielkie ślady wałów. W Hoczwi urodził się Jacek Fredro, ojciec znanego komediopisarza Aleksandra Fredry. W 1744 r. Fredrowie oraz okoliczna szlachta wybudowali murowany kościół, który istnieje do dziś. Z tego okresu pochodzi również murowana dzwonnica oraz plebania. W Hoczwi koniecznie trzeba zwiedzić ciekawe Muzeum i Galerię, które założył i prowadzi słynny miejscowy malarz i rzeźbiarz Zdzisław Pękalski. Warto również posłuchać jego opowiadań o regionie i muzealnych eksponatach.
dodał: aarek
Cerkiew
Cerkiew drewniana z 1803 r. pw. św. Michała Archanioła. Wewnątrz kompletny ikonostas z ikonami malowanymi w 1895 r. oraz dwa ołtarze boczne z początku XIX w. Kluczami dysponuje Teodor Thoryk, nr domu 63 (tel. +48 13 4678094).
dodał: iudex
Cerkiew
Drewniana trójdzielna cerkiew grecko-katolicka (obecnie prawosławna) wybudowana w 1888 r. w stylu wschodniołemkowskim przez cieślę Hojsana z Płonnej. Konsekrowana pw. Zaśnięcia Bogurodzicy (Matki Bożej). Świątynia ulokowana na wzgórzu, ok. 150 m od szosy Szczawne-Rzepedź, nieopodal przejazdu kolejowego. Charakterystyczne dachy koloru zielonego widoczne są już z daleka - jeśli jedziemy od strony Rzepedzi. Obiekt reprezentuje typ północno-wschodni cerkwi łemkowskiej w wariancie wieżowym. W pobliżu cerkwie tego typu spotkać można jeszcze m.in. w Radoszycach oraz Wisłoku Wielkim. We wnętrzu cenny ikonostas oraz polichromia figuralna z 1925 r. Obok wolnostojąca, drewniana dzwonnica z 1889 r., klucze: p. Jan Walorny, nr domu 20 (tel. +48 13 4676022).
dodał: iudex
Wodospad
Wodospad Wisłoczek – kilkumetrowa kaskada na potoku Wisłoczek odsłania ładny przykład fliszu karpackiego. Dla ekstremalistów możliwość kąpieli w niewielkim zbiorniku wodnym poniżej progu wodospadu.
dodał: iudex
Kościół parafialny
Sakowczyk – to wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina.
dodał: aarek
Kościół
Polana - wieś położona przy małej pętli bieszczadzkiej, w dolinie potoków Czarnego i Głuchego, u podnóża pasma Otrytu. Posiada malownicze położenie i dobre warunki do wypoczynku. Zabytkowy kościół drewniany (dawna cerkiew) z 1790 r., z dzwonnicą z 1922 r. W sąsiedztwie budowany jest nowy kościół. Obydwa przedstawiono na załączonych fotografiach. W latach 1944-51 Polana znajdowała się w granicach ZSRR, wyludniona w 1951 r. uległa zniszczeniu. W latach 1956-72 ponownie zasiedlona.
dodał: aarek
Kościół parafialny
Bukowiec położony jest niedaleko ujścia Solinki do Jeziora Solińskiego, przy małej pętli bieszczadzkiej. Od południa nad Bukowcem góruje Korbania (894 m), a na północy wąski prześwit między Kiczorą a Czakowem wiedzie do zalewu. W kościele warto zobaczyć żyrandole z rogów jelenich. Bukowiec powstał pod koniec XV w. W 1709 roku został doszczętnie zniszczony przez Szwedów. W 1946 roku wieś została całkowicie wysiedlona a zabudowania doszczętnie spalono.
dodał: aarek
Zapora w Myczkowcach

dodał: 1959paluszek
Kościół i cerkiew
Myczków – to miejscowość położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina na małej pętli bieszczadzkiej. W 1900 r. Jan Nepomucen Zatorski ufundował dla mieszkańców wsi cerkiew i kościół. Obydwie murowane świątynie stanęły obok siebie w centrum miejscowości i istnieją tam do dzisiaj. Cerkiew jest nieco większa i ma jedną wieżę w fasadzie. Kościół ma fasadę dwuwieżową. Obiekty te można zobaczyć na załączonych fotografiach.
dodał: aarek
Halicz

dodał: futermama
Rozsypaniec

dodał: futermama
San

dodał: futermama
Cerkiew
Cerkiew greckokatolicka.
dodał: Andrzej J. Kudlicki
Retorty
W Bieszczadach działają re­torty - metalowe baniaki, w których produkuje się węgiel drzewny używany na potrzeby grillowania. Najczęściej odbywa się to w ten sposób, że lokalny przedsiębiorca z Sanoka wypożycza za darmo retorty rol­nikom, którzy chcą sobie dorobić. Ci umieszczają je na swoich lub państwowych gruntach na brze­gach potoków i rozpoczynają produkcję. Do środka retorty jest pakowane kilkanaście metrów sześciennych drewna, zamykane są drzwi, przez specjalne otwory w podłodze drewno jest pod­palane i przy ograniczonym dostępie powietrza zwęgla się przez kilka dni. Spaliny wychodzą przez kominy w dachu retorty. Po zakończeniu węgiel zalewa się wodą z potoku, pakuje do papierowych worków i sprzedaje za niewielkie pie­niądze wspomnianemu przedsiębiorcy. Produkcja węgla drzewnego przebiega z wykorzystaniem technologii opracowanej w latach 70. XX w. w warszawskiej SGGW. Surowcem jest zazwyczaj drewno bukowe. Używa się też drewna innych drzew liściastych (topola, dąb, jesion).
dodał: rysio13
Pomnik
Miejsce, w którym zginął gen. Karol Świerczewski.
dodał: aarek
Cerkiew greckokatolicka
Olszanica (ok. 380 m n.p.m.) to wieś w dolinie Wańkówki i Starego Potoku, które po połączeniu się u podnóży pasma Żukowa przybierają nazwę Olszanki (Olszanicy). Geograficznie przynależy do Gór Sanocko-Turczańskich. W Olszanicy warto zobaczyć zabytkową greckokatolicką cerkiew murowaną z 1923 r. pw. Zaśnięcia Matki Bożej. Po jej opuszczeniu w 1947 r. stała opuszczona, a następnie przejęta przez rzymskokatolicką parafię w Uhercach. W 1967 r. erygowano tu osobną parafię łacińską pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z dawnego wyposażenia cerkwi zachowało się tabernakulum (ok.1923 r. roboty huculskiej), 6 ikon z XVIII-XIX wieku, feretron z XIX wieku oraz starodruki ruskie z XVII-XVIII wieku. We wnętrzu kościoła znajdują się 3 ołtarze z połowy XIX wieku, pochodzące z cerkwi w Serednicy: w głównym ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem, w bocznych ikony św. Paraskewii i św. Mikołaja.
dodał: 1959paluszek
Dzwonnica murowana
Dzwonnica murowana, parawanowa, zbudowana na początku XX w., posiada dzwony z 1630 r. i z 1922 r.
dodał: 1959paluszek
Jezioro Myczkowskie

dodał: 1959paluszek
Zapora

dodał: 1959paluszek
Srebrzysta przełęcz

dodał: k2acper
Wilcza Jama
Muczne - niewielka osada położona w kotlince zamkniętej pasmami Jeleniowatego i Bukowego Berda. Według miejscowej tradycji wieś została kiedyś spustoszona przez Tatarów, a mieszkańcy uprowadzeni w jasyr, do czego ma nawiązać nazwa Muczne (ukr. muka - męka). Przed wybuchem II Wojny Światowej osada liczyła 15 domów. W czerwcu 1946 roku ludność Mucznego została wysiedlona na Ukrainę, a zabudowa zniszczona. Dopiero na początku lat 70-tych powstała tu niewielka osada pracowników leśnych. W 1974 roku tereny nad górnym Sanem przejął Urząd Rady Ministrów, a w Mucznem urządzono luksusowy, rządowy ośrodek myśliwski. Teren był całkowicie zamknięty dla turystów. Ośrodkiem zarządzał płk. Kazimierz Doskoczyński. Podobno od jego imienia nadano Mucznemu w 1978 roku nową nazwę Kazimierzowo. Obecnie Muczne jest pod administracją Nadleśnictwa Stuposiany. W leśniczówce Wilcza Jama znajduję się kilka domków i pokoje gościnne. Leśniczówka słynie zarówno ze swego miejsca położenia, jak i z doskonałej kuchni. Potrawy z dziczyzny - palce lizać. Bardzo często w weekendy właściciele organizują wieczory przy muzyce ludowej.
dodał: rysio13
Wąż-eskulap
Najbardziej na północ wysunięte stanowisko występowania węża eskulapa.
dodał: rysio13
Szeroki Wierch

dodał: mbosek
Źródliska Jasiołki – rezerwat przyrody
Źródliska Jasiołki – rezerwat przyrody, dawniej wieś u zbiegu źródłowych potoków rzeki Jasiołki, pod granicznym grzbietem Beskidu Niskiego. Tuż po drugiej wojnie światowej we wsi istniała strażnica WOP, ok. 100 żołnierzy została osaczona przez UPA w czasie walki tylko kilku Polakom udało się przebić do Czechosłowacji, reszta została wzięta do niewoli po wyczerpaniu amunicji i zamordowana. Na terenie pomnik i pole namiotowe.
dodał: mbosek
Kaplica w Balnicy
W Balnicy znajduje się kaplica (odnowiona przez "Magurycz") otoczona kamiennym murkiem, a przed nią cudowne źródełko - przed wojną cel wędrówek okolicznej ludności. Z kapliczką związana jest legenda. "Otóż zdarzyło się, że z Maniowa do Balnicy przechodził ślepy dziad, żebrzący po wioskach. Lato było wtedy wyjątkowo suche, stąd górskie potoki i studnie powysychały – trudno było o wodę do picia. Gdy zmęczony drogą żebrak usiadł w cieniu drzewa rosnącego tuż przy gościńcu, zdało mu się że słyszy szmer wody. Poprosił przechodzącego drogą chłopa o zaczerpnięcie mu garnuszka płynu. Okazało się, że niewidomy dobrze słyszał - pomimo posuchy przy balnickim gościńcu biło źródełko. Kiedy napił się wody i obmył nią twarz, niemal natychmiast odzyskał wzrok. Ludzie, którzy byli świadkami tego zdarzenia, rozgłosili rzecz po okolicy, po czym nieopodal źródła postawiono okazałą kapliczkę, zaś wody zeń używali jako cudownego lekarstwa, szczególnie na wszelkie choroby oczu i przeciw urokom". Co roku w niedzielę zielonoświątkową odprawiano w niej nabożeństwo, w trakcie którego kapłan święcił źródło, a pobożni kmiecie pili cudowną wodę, obmywali nią twarz i chore miejsca, a także nalewali jej do flaszek i zanosili do swoich domów. Kaplica wraz ze źródłem była jednym z kilku w okolicy miejsc kultu religijnego dla wiernych obrządku grecko-katolickiego. Okazjonalnie odprawiano w niej nabożeństwa odpustowe.
dodał: rysio13
Tunel kolejowy
Po upływie 10 lat wygasa umowa o przewozach pasażerskich przez Tunel Łupkowski. Czy pogranicze Karpat Wschodnich i Zachodnich zamilknie? 27 czerwca 2009 wygasa umowa o przewozach pasażerskich przez tunel Łupkowski. Mija właśnie wtedy 10 lat od wznowienia połączenia z Zagórza do Medzialborców z przesiadką w Łupkowie. Tunel Łupkowski stanowił niegdyś ważny punk, w którym przebijały się pociągi przez karpacki grzbiet pokonując również granicę Galicji i Węgier. Został zbudowany w 1874 r. Położony jest na wysokości 640m n.p.m. a jego długość wynosi 416m. Dziś znalazł się na pograniczu Polski i Słowacji tracąc na dawnym znaczeniu. Po ponad 50 letniej przerwie, 27 czerwca 1999 r. wznowiono ruch pasażerski aby połączyć dwa przyległe obszary karpackie Polski i Słowacji. Niestety informacje z nieoficjalnych źródeł mówią, że połączenie Zagórz – Łupków – Medzialborce jest zagrożone. Działania te podejmowane są z inicjatywy PKP. Pociągi Słowackich kolei ZSSK docierały jak dotąd do stacji Łupków bez możliwości kontynuowania podróży. Stacja kolejowa w Łupkowie położona jest wśród gór i łąk. ALE PODCZAS MOJEJ PRZEJAŻDŻKI SZYNOBUSEM NA TEJ TRASIE [30.08.2009] DOWIEDZIAŁEM SIĘ, ZE W 2010 ROKU SZYNOBUS BĘDZIE KURSOWAŁ. SĄ TO DWA KURSY Z MEDZILABORCA DO ŁUPKOWA O GODZINIE 7.42 i 16.37. POWROTNE KURSY Z ŁUPKOWA TO ODPOWIEDNIO GODZINA: 8.12 i 17.10. TYLKO W OKRESIE WAKACYJNYM!! Do Łupkowa można dojechać pociągiem z Zagórza i z przesiadką do czekającego szynobusu pojechać na Słowację. Z Medzilaborca jest bardzo dobre połączenie do Humennego i dalej na Węgry lub do Koszyc, a tam cała Słowacja stoi otworem. SERDECZNIE POLECAM PRZEJAŻDŻKĘ, ABY PRZEKONAĆ SIĘ, ŻE WARTO WALCZYĆ O PRZETRWANIE TEGO ATRAKCYJNEGO POŁĄCZENIA KOLEJOWEGO W BIESZCZADACH.
dodał: 1959paluszek
Cerkiew św. Mikołaja
Cerkiew św. Mikołaja, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny p.w. Świętej Rodziny. Świątynie wzniesiono w 1858 r. Po 1951 r. cerkiew została opuszczona, użytkowana na magazyn. Od 1971 r. pełni funkcję kościoła rzymsko-katolickiego.
dodał: Monika
Dawna cerkiew parafialna grekokatolicka pw. Narodzenia NPM
Cerkiew wzniesiona została prawdopodobnie w 1832 r. przez majstrów: Iwana Raka z Łopuszanki i Wasyla Tymczaka z Lisówka. Pierwotnie cerkiew posiadała prawdopodobnie górną kaplicę lub dzwonnicę z galerią nad babińcem oraz podcień na słupach od frontu. W trakcie remontu w 1929 r. przekształceniu uległy dachy cerkwi oraz okna w nawie, które zostały powiększone. Po wysiedleniu ludności ukraińskiej cerkiew przekazana została w latach 50-tych przybyłym na te tereny emigrantom greckim. Do lat 70 XX w. użytkowano ją jako magazyn tutejszego PGR-u, w związku z czym uległa daleko posuniętej dewastacji (m.in. zniszczono podcień wraz z daszkami okapowymi w części zachodniej, polichromię, wystrój wnętrza, ). W 1974 r. obiekt został przejęty w użytkowanie przez kościół rzymskokatolicki.
dodał: Monika
Widok na Lutowiska
Widok na Lutowiska z parkingu na wzgórzu, przy którym budują zajazd. Widać stąd również najwyższe partie górskie Bieszczadzkiego Parku Narodowego z Tarnicą i Haliczem na czele.
dodał: kos.moni
poprzedni rozdział
Bieszczady
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group