bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Region Beskidu Śląskiego
Region Beskidu Śląskiego
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Wisła

Warto zobaczyć

Jednym ze starszych zabytków Wisły jest wznosząca się w samym centrum (przy ulicy Stellera) karczma z 1794 r. – obecnie

 Muzeum Beskidzkie. Tuż obok obejrzeć można zachowany  zespół zabudowy drewnianej - szkołę z 1891 r. (obecnie siedzibę organizacji społecznych) oraz przeniesioną z Jonidła chałupę góralską z początku XX w. Wiślańskie muzeum powstało w 1964 r. Można w nim obejrzeć interesującą kolekcję etnograficzną dotyczącą Wisły i okolic. Dyrektorem muzeum jest Małgorzata Kiereś – góralka z Istebnej, niezrównana gawędziarka i popularyzatorka kultury górali beskidzkich.

Naprzeciw muzeum wznosi się zbudowany w poł. XIX w. klasycystyczny

 kościół ewangelicki pw. Apostołów Piotra i Pawła. Kościół katolicki znajduje się w pobliżu dworca PKP – neogotycki budynek zeszpeciła nieco rozbudowa z lat 70. XX w.

Niedaleko od dworca PKP i PKS, przy ulicy Lipowej stoi jeden z cenniejszych zabytków Wisły – dawny drewniany

 zameczek myśliwski Habsburgów, obecnie siedziba wiślańskiego oddziału PTTK. Obiekt ten został zbudowany w roku 1897 na polanie Przysłop, wysoko pod Baranią Górą. W latach 80. XX w. – po wybudowaniu nowego schroniska – drewniany pałacyk chciano rozebrać. Uratowała go grupa działaczy PTTK, z której inicjatywy obiekt przeniesiono do Wisły i ustawiono w miejscu, gdzie stoi obecnie.

Daleko od centrum, na Zadnim Groniu, przy wąskiej drodze z Wisły Czarne na przełęcz Kubalonka stoi

 Zameczek Prezydencki, ciekawy przykład funkcjonalizmu w architekturze. Zameczek został zbudowany w latach 30. XX w. wg projektu profesora Adolfa Szyszko-Bohusza. Powstał w miejscu spalonego drewnianego pałacyku myśliwskiego, jako dar społeczeństwa województwa śląskiego dla ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego. Od roku 1931 r. służył jako miejsce wypoczynku głowy państwa. W 2002 r. został ponownie przejęty przez Kancelarię Prezydenta RP i po gruntownym remoncie oddany do użytku w 2005 r. jako Rezydencja Prezydenta. W pobliżu pałacyku znajduje się drewniana kaplica w stylu tyrolskim, zbudowana w 1907 r.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Przełęcz Kubalonka
Kierując się serpentynami malowniczej trasy z Wisły do Istebnej warto zatrzymać się na przełęczy Kubalonka (761 m n.p.m.). Poniżej, mijając dziecięce sanatorium przeciwgruźlicze po przeciwnej stronie szosy, możemy zobaczyć drewniany zabytkowy kościół z XVIII w. Na stokach szczytu Kubalonka znajdują się narciarskie trasy biegowe.Natomiast sama przełęcz odgałęziona jest wąską drogą, która schodzi koło Zameczku Prezydenckiego do Wisły Czarnego.
dodał: dorbo
Barania Góra
Barania Góra 1220 m n.p.m. - kopulasty szczyt w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.
dodał: kysio7
Kiczory
Kiczory 990 m n.p.m - szczyt w zachodniej części Beskidu Sląskiego, należący do Pasma Czantorii
dodał: kysio7
Stożek Wielki
Stożek Wielki 979 m n.p.m - szczyt górski w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim o charakterystycznym stożkowatym kształcie, porośnięty lasami bukowymi i iglastymi.
dodał: kysio7
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group