bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Region Beskidu Śląskiego
Region Beskidu Śląskiego
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Wisła

Historia

Pierwsza pisemna wzmianka o Wiśle pochodzi z początku XVII w., ale aż do ostatnich lat XIX w. była to mała spokojna wieś ukryta głęboko w lasach. W 1882 r. Wisłę po raz pierwszy odwiedził Bogumił Hoff, który rozpropagował osadę wśród inteligencji warszawskiej, a potem zamieszkał w Wiśle na stałe.

W latach międzywojennych nastąpił szybki rozwój uzdrowiska, które stało się bardzo modne. Do Wisły doprowadzono drogi, linię kolejową, przeprowadzono regulację rzeki, w centrum wybudowano basen kąpielowy z kortami tenisowymi, park, a także Dom Zdrojowy z restauracją, salą widowiskową, biblioteką i salami klubowymi. Wówczas powstał też Zameczek Prezydenta na Zadnim Groniu nad Wisłą Czarne i sanatorium na Kubalonce.

Po II wojnie światowej w Wiśle powstały bardzo liczne zakładowe domy wczasowe należące przede wszystkim do śląskich kopalń i hut, a także ośrodki wypoczynkowe Funduszu Wczasów Pracowniczych. Zabudowano m.in. zbocza Jarzębatej, Partecznika i Bukowej. Z Katowic doprowadzono do Wisły drogę szybkiego ruchu. Wisła uzyskała prawa miejskie w 1962 r.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska
poprzedni rozdział
Wisła
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group