bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Region Beskidu Śląskiego
Region Beskidu Śląskiego
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Ustroń

Warto zobaczyć

Najciekawszym zabytkiem Ustronia jest  drewniany kościół św. Anny w Ustroniu-Nierodzimiu z 1769 r. (wieża dobudowana w 1938 r.). Wewnątrz warto zobaczyć – znajdujący się w ołtarzu głównym – obraz św. Anny Samotrzeciej z początku XVIII w.

Położony w centrum Ustronia przy ulicy Daszyńskiego murowany  kościół pw. św. Klemensa pochodzi z 1787 r. We wnętrzu na uwagę zasługuje późnobarokowy ołtarz z rzeźbami św.św. Piotra i Pawła oraz barokowo-klasycystyczna ambona.

Trzeci, największy ustroński kościół to ewangelicki  kościół pw. apostoła Jakuba Starszego. Wznosi się on w samym centrum miejscowości przy placu Kotschego 4. Klasycystyczny budynek pochodzi z 1835 r. Pierwsza, drewniana świątynia ewangelicka powstała tutaj zaraz po 1781 r., kiedy to cesarz Józef II ogłosił pakt tolerancyjny. Wcześniej miejscowi ewangelicy musieli odprawiać swoje nabożeństwa potajemnie – z owych czasów pochodzi położony wysoko na stokach Równicy (przy turystycznym szlaku czerwonym z Zawodzia na szczyt) kamienny „leśny ołtarz” (Kamień Ewangelików).

W dawnym budynku ustrońskiej huty mieści się

 Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa, które warto zwiedzić ze względu na ciekawe eksponaty dotyczące historii hutnictwa. Przed budynkiem jest dawny staw hutniczy, który służył jako zbiornik retencyjny na potoku Młynówka. Potokiem spławiano drewno wykorzystywane jako paliwo w piecach hutniczych. Obecnie działa tu wypożyczalnia sprzętu pływającego.

Dużą i znaną atrakcję dla całych rodzin stanowi położony w Ustroniu-Zawodziu, na południowym stoku Równicy –

 Leśny Park Niespodzianek. W parku żyją zwierzęta, które dzieci mogą pogłaskać i nakarmić. Są tu jelenie szlachetne, jelenie sika, daniele, muflony, dziki i jeden żubr. W wolierach żyją liczne ptaki. Park organizuje też pokazy lotów i tresury ptaków drapieżnych.

Z dwóch górujących nad Ustroniem gór na Równicę można wjechać samochodem, a na Czantorię – kolejką, ale na obie można też wejść pieszo czerwonym szlakiem turystycznym stanowiącym odcinek głównego szlaku beskidzkiego. Od 2007 r. na polanę Stokłosica pod Czantorią prowadzi 4-osobowa kolejka krzesełkowa (czynna nie tylko zimą). Od górnej stacji kolejki na szczyt prowadzi szlak czerwony, a wzdłuż niego – ścieżka przyrodnicza Czantoria z tablicami informacyjnymi dotyczącymi beskidzkiej przyrody. Pierwszy przystanek znajduje się obok górnej stacji wyciągu, a od polany Stokłosica do szczytu i dalej – do czeskiego schroniska, mija się dwa kolejne. Dwoma wariantami ścieżki można od schroniska zejść pieszo do Ustronia.

Przez szczyt Czantorii przebiega granica polsko-czeska, warto więc mieć ze sobą paszport lub dowód osobisty, aby ją przekroczyć. Na samym szczycie góry, po stronie czeskiej, stoi od 2002 r. 3-piętrowa metalowa

 wieża widokowa, z której można podziwiać piękną panoramę Beskidów (wstęp płatny, również w złotówkach). Słowackie schronisko (Chata na Čantoryji) jest odległe od wierzchołka o ok. 10 min drogi wzdłuż granicy; za napoje i jedzenie też można zapłacić złotówkami.

Na polanie Stokłosica, obok górnej stacji kolejki krzesełkowej, jest również sokolarnia Anatum organizująca pokazy lotów sokołów. Tutaj także znajduje się początek długiego zjazdu tyrolką należącą do tutejszego parku linowego oraz początek zjeżdżalni grawitacyjnej.

Prawie na szczyt Równicy, a w każdym razie do samego schroniska dojechać można samochodem. Popularność góry wykorzystują restauratorzy, otwierając tam niebanalne restauracje. Samo

 schronisko PTTK na Równicy także dawno przestało pełnić wyłącznie przypisaną sobie rolę – znajduje się w nim restauracja. Kilka lat temu zbudowano tutaj duży park linowy – podobno jest on największy w Polsce.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Kościół pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata
Kościół położony jest w Ustroniu-Zawodziu w pobliżu sanatorium "Równica".
dodał: aarek
Wieża widokowa Wielka Czantoria
Wieża powstała w 2002 r. Wysokość nad poziomem morza - 995 m, najwyższy punkt - 1016 m. Wysokość wieży widokowej - 29 m, pojemność - 170 osób.
dodał: KuKsU
Równica 885 m n.p.m
Równica 885 m n.p.m - szczyt w odgałęzieniu Pasma Wiślańskiego. Na szczycie znajduje się schronisko z 1927, a wewnątrz mieści się obecnie GOPR. Do schroniska prowadzi ogólnodostępna droga.
dodał: kysio7
Czantoria Wielka
Czantoria Wielka 995 m n.p.m. - dominujące i najwyższe wzniesienie w pasmie północnym Czantorii. Szczyt graniczny.
dodał: kysio7
poprzedni rozdział
Ustroń
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group