bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Region Beskidu Śląskiego
Region Beskidu Śląskiego
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Region Beskidu Śląskiego

Ustroń

Niegdyś niewielka i raczej biedna górska wioska, a potem miejscowość przemysłowa, która rozwinęła się w okresie powojennym w duże uzdrowisko, głownie dzięki zaangażowaniu powojennego wojewody śląskiego – Jerzego Ziętka, który bardzo cenił tę miejscowość.

Historia

Ustroń - wspominany w dokumentach już od poł. XIV w. - był przez wieki niewielką górską osadą należącą do Komory Cieszyńskiej. W 2. poł. XVIII w. nastąpiło przełomowe dla tej miejscowości wydarzenie - w okolicy odkryto rudy żelaza. Około 1770 r. powstały tu wielkie piece, kuźnia i walcownia. Jednocześnie silnie zasiarczona woda, którą użyto do schładzania gorącego żużla wielkopiecowego okazała się skutecznym lekarstwem na bóle reumatyczne. Na początku XIX w. lecznicze kąpiele gierzynowe (jak nazywał się zabieg) stawały się coraz bardziej popularne. W 1802 r. w pobliżu huty powstał Dom Zdrojowy, gdzie można było zażywać kąpieli. Takie były początki ustrońskiego uzdrowiska. Obecnie do leczenia zdrojowego wykorzystywane są przede wszystkim wody mineralne solankowe i kwasowęglowe. W uzdrowisku leczone są choroby narządów ruchu, stany pourazowe, a także choroby dróg oddechowych i układu krążenia.

Największy rozwój terytorialny Ustronia nastąpił w latach 60. i 70. XX w., częściowo za sprawą ówczesnego wojewody śląskiego Jerzego Ziętka. Wojewoda był wielkim miłośnikiem Ustronia i sam wielokrotnie przyjeżdżał tutaj na kuracje, a pod koniec życia zamieszkał w nim na stałe. Wtedy to powstała dzielnica wczasowa w Jaszowcu, a następnie wielki kompleks uzdrowiskowy w Ustroniu-Zawodziu.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Widok z Równicy

dodał: KuKsU
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group