bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Region Beskidu Śląskiego
Region Beskidu Śląskiego
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Cieszyn

Warto zobaczyć

Miejscem od którego na pewno należy rozpocząć zwiedzanie Cieszyna jest jego najstarsza część, czyli Góra Zamkowa. Najstarszym zabytkiem miasta, jak również jednym z najstarszych zabytków sakralnych w Polce jest romańska

 rotunda pw. św. Mikołaja z XI w. Niewielka kamienna budowla została odrestaurowana w latach 1947–55, kiedy to przywrócono jej pierwotny romański wygląd po XIX-wiecznych, klasycystycznych przeróbkach. Tuż obok, na terenie parku pokrywającego całą Górę Zamkową wznosi się XIV-wieczna obronna
 Wieża Piastowska. Wieża jest udostępniona do zwiedzania, z tarasu na jej szczycie podziwiać można ciekawą panoramę miasta i Beskidu Śląskiego. Stanowi ona jedyny ocalały fragment dawnego gotyckiego zamku książąt piastowskich. Na terenie całego wzgórza rozciąga się powstały w tym samym okresie piękny park w stylu romantycznym, w którym rośnie wiele cennych gatunków drzew.

W dolnej części wzgórza, ponad ruchliwą ulicą Zamkową wznosi się klasycystyczny  Pałac Myśliwski, czyli tzw. Dolny Zamek. Zbudowany został przez ówczesnych właścicieli – Habsburgów w poł. XIX w.

Od wzgórza zamkowego do cieszyńskiego Rynku idzie się pod górę ulicą Głęboką. Przed samym rynkiem, po prawej stronie wznosi się gotycki  kościół pw. Marii Magdaleny, pierwotnie dominikański. W kościele zachował się wczesnogotycki, ostrołukowy portal nad głównym wejściem oraz nagrobek księcia cieszyńskiego Przemysława Noszaka w prezbiterium. Wyposażenie kościoła jest barokowe i pochodzi z okresu po pożarze (1789).

Cieszyński Rynek powstał w aktualnym kształcie ok. XV w., chociaż jego obecna zabudowa jest późniejsza. W południowej pierzei Rynku znajduje się barokowo-klasycystyczny

 ratusz miejski z 1836 r. z wieżą zegarową (obecnie siedziba Urzędu Miejskiego). Na środku Rynku stoi barokowa studnia z figurą św. Floriana. Studnia jest pozostałością dawnego systemu wodociągów Cieszyna. Figurę św. Floriana wyrzeźbił w 1777 r. skoczowski artysta Wacław Donay.

Nad centrum Cieszyna dominuje – położony przy placu Kościelnym – późnobarokowy (zbud. w latach 1709-22) protestancki  kościół Jezusowy z 73-metrową strzelistą wieżą (dojście przez Górny Rynek ulicą Wyższa Brama). Jest to największy kościół ewangelicki w Polsce, może pomieścić ok. 6 tys. osób.

Wśród wielu innych ciekawych obiektów w Cieszynie warto zobaczyć jeszcze eklektyczny gmach

 Teatru im. A. Mickiewicza z 1910 r. i pseudorokokową  kamienicę Bludowskich z początku XVIII w., potem wielokrotnie przebudowywaną (obecnie siedziba Książnicy Cieszyńskiej) – obydwa budynki znajdują się na placu Teatralnym.

W dolnej części miasta, nad wpadającą do Olzy Młynówką (in. Puńcówką) znajduje się

 Cieszyńska Wenecja – kilka dawnych, drewnianych domków tkaczy, z malowniczymi galeryjkami i mostkami, uroczo położonych przy ulicy Przykopa, nad samą rzeczką (maszyny tkackie były napędzane siłą wody). Ten uroczy zakątek ciągle czeka na zagospodarowanie.

 

Czeski Cieszyn

W dobie otwarcia granic nie sposób nie wspomnieć o bliźniaczym mieście położnym po drugiej stronie granicznej Olzy – Cieszynie. Miasto powstało na przełomie XVIII i XIX w. jako przemysłowa dzielnica Cieszyna o nazwie Saska Kępa.
Po podziale miasta – w 1920 r., w czeskiej części nie było prawie żadnego budynku użyteczności publicznej, w tym siedziby władz miejskich, bowiem wszystko zostało po stronie polskiej. Dopiero wtedy zbudowano w mieście ratusz.

Miasto ponownie zostało połączone w jeden organizm po zajęciu Zaolzia w 1938 r., ale taki stan istniał tylko do 1945 r. Po wojnie powrócono do granicy z 1920 r. i miasta rozwijały się osobno. Jednocześnie w samym mieście znajdowało się ważne przejście graniczne, przez które do lat 80. (kiedy to wybudowano przejście w Boruszowicach) przebiegał cały ruch tranzytowy Polska – południe Europy.
Dopiero po 1990 r. miasta nawiązały ścisłą współpracę, zwłaszcza kulturalną. Jedną z pierwszych inicjatyw był Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Na granicy”, od czasu przystąpienia Czech i Polski do UE noszący nazwę „Bez granic”.
21 XII 2007 r. na moście nad Olzą burmistrzowie obydwu miast uroczyście przecięli dawny szlaban graniczny. Można mieć nadzieję że dalsza współpraca stanie się rzeczywiście „bezgraniczna”.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Studnia Trzech Braci
Studnia Trzech Braci nawiązuje do legendy o powstaniu miasta w 810 r. W XIV w. studnia należała do dominikanów, była źródłem wody dla browaru mieszczańskiego do XIX w. W 1868 r. ustawiono przy niej żeliwną altankę. W 1951 r. umieszczono na niej płaskorzeźbę będącą powiększeniem medalu pamiątkowego - J.Raszka z 1910 r. - /przedstawia spotkanie trzech braci/. To przy tej studni opowiada się turystom o wielkiej radości, jaka połączyła trzech braci: Leszka, Cieszka i Bolka /synów króla Leszka III/, którzy spotkali się po długiej rozłące, a z tej radości założyli miasto - w nazwie upamiętniające fakt "cieszenia się".
dodał: dorbo
Muzeum Drukarstwa w Cieszynie
Muzeum Drukarstwa w Cieszynie powstało w roku 1996 w celu zachowania dóbr kulturowych i materialnych cieszyńskiego drukarstwa. Pomyślane zostało też jako ukłon i upamiętnienie bogatych tradycji drukarskich na Śląsku Cieszyńskim.
dodał: Monika
Pomnik ku czci legionistów śląskich poległych za Polskę
Pomnik poświęcony cieszyńskim legionistom zwany jest cieszyńską Nike lub Ślązaczką.
dodał: A_MAX
Rynek

dodał: kysio7
poprzedni rozdział
Cieszyn
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group