bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Region Beskidu Śląskiego
Region Beskidu Śląskiego
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Beskidzka "Trójwieś"

Warto zobaczyć

Najstarszy zabytek Istebnej to XVIII-wieczny  kościół pw. Dobrego Pasterza. Twórcą pięknych rzeźbionych ołtarzy, chrzcielnicy, stalli oraz ambony w kształcie łodzi jest miejscowy, XX-wieczny rzeźbiarz – Ludwik Konarzewski wraz z synem. Malowidła na stropie i ścianach kościoła są dziełem innego miejscowego artysty – Jana Wałacha.

W samym centrum Istebnej, w  kurnej chacie Kawuloków zobaczyć można ciekawy zbiór instrumentów muzycznych. Większość z nich wykonał samodzielnie nieżyjący już senior rodu – Jan Kawulok. Pieczę nad muzeum sprawuje rodzina Kawuloka. Tu obejrzeć można pokazy gry na trombicie i innych instrumentach pasterskich.

Na Dzielcu, przy wylocie drogi z centrum Istebnej w stronę Kubalonki mieści się  Ośrodek Edukacji Ekologicznej. W scenerii obrazującej przyrodę lasu beskidzkiego można tu obejrzeć spektakl dźwiękowy zaczynający się odtworzonym z płyty Hymnem górali beskidzkich – wzbogaconym o odgłosy zwierząt i ptaków oraz edukacyjny komentarz.

W górskim przysiółku Stecówka, przy czerwonym szlaku z Kubalonki na Przysłop pod Baranią Górą, wnosi się maleńki drewniany  kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej, zbudowany przez istebniańskich górali w 1957 r.

Na przełęczy Kubalonka przy drodze do Wisły stoi XVIII-wieczny drewniany  kościółek pw. Świętego Krzyża przeniesiony w latach 50. XX w. z Przyszowic koło Gliwic. Kościół początkowo służył jako muzeum sztuki ludowej Górnego Śląska. Obecnie, po ponownym wyświęceniu, służy jako świątynia.

Koniaków słynie przede wszystkim ze znanych w całej Polsce koronek. Można je obejrzeć, a nawet zakupić w izbach regionalnych przy domach trzech najwybitniejszych koronczarskich rodzin, a mianowicie: w  Izbie Regionalnej Gwarków,  Izbie Regionalnej Izby Twórczości Rodziny Kamieniarzy i w  Izbie Twórczości Rodziny Łupieżowiec.

W Jaworzynce warto odwiedzić  Muzeum Regionalne Na Grapie, mieszczące się w dużym drewnianym domu, przy głównej drodze. Można tu obejrzeć ekspozycję dotyczącą kultury górali beskidzkich, stroje ludowe, dawne sprzęty domowe i gospodarcze.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group