bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Warszawa
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Warszawa

Informacje praktyczne

Informacja turystyczna

Punkty informacji turystycznej są w Warszawie prowadzone głównie przez  Stołeczne Biuro Informacji i Promocji Turystycznej, e-mail: info@warsawtour.pl, http://www.warsawtour.pl. W każdym z punktów można uzyskać informacje o warszawskich atrakcjach oraz wydarzeniach kulturalnych i sportowych, zarezerwować nocleg i usługi przewodnickie, otrzymać mapy i informatory.

 Punkt Informacji Turystycznej, Krakowskie Przedmieście 39, czynny codz. V-IX 9.00-20.00, X-IV do 18.00.

 Punkt Informacji Turystycznej na Dworcu Centralnym, Al. Jerozolimskie 54, hala główna; codz. V-IX 8.00-20.00, X-IV do 18.00.

 Punkty Informacji Turystycznej - Międzynarodowy Port Lotniczy im. F. Chopina, ul. Żwirki i Wigury 1, hala przylotów - Terminal 1 oraz Terminal Etiuda, codz. V-IX 8.00-20.00, X-IV do18.00.

 Praski Punkt Informacji Turystycznej i Kulturalnej InfoPraga, ul. Ząbkowska 36, http://www.infopraga.com.pl; pn.-pt. 10.00-18.00, sb. do 14.00.

Telefoniczna informacja turystyczna: +48 22 9431

 

Warszawska Karta Turystyczna

Z tą kartą, którą można nabyć we wszystkich punktach informacji turystycznej, wybranych hotelach, hostelach i biurach podróży, można korzystać bez ograniczeń z transportu miejskiego, odwiedzić ponad 20 muzeów i korzystać z różnych rabatów w miejscach noclegowych, w lokalach gastronomicznych, podczas zakupów i zabiegów.

24-godzinna karta kosztuje 35 zł, a 72-godzinna - 65 zł.

Dojazd

Nawet jeśli nie wszystkie drogi prowadzą do Warszawy, warto pamiętać, że gród nad Wisłą kilkakrotnie w historii awansował właśnie z powodu swojego centralnego położenia w kraju.

Ruch pociągów dalekobieżnych w stolicy obsługują trzy dworce kolejowe, położone na linii wschód-zachód.

 Dworzec Centralny jest dogodnie ulokowany w centrum miasta, kilkaset metrów od Pałacu Kultury i Nauki oraz stacji metra „Centrum". Położony w głębi lewobrzeżnej Warszawy,
 Dworzec Zachodni sąsiaduje z największym warszawskim dworcem PKS, natomiast na Pradze znajduje się  Dworzec Wschodni.

Większość pociągów podmiejskich przejeżdża przez 

 dworzec Warszawa Śródmieście. Pociągi do Nasielska, Ciechanowca i Mławy odjeżdżają z  dworca Warszawa Gdańska, natomiast  dworzec Warszawa Wileńska obsługuje połączenia z Tłuszczem, Małkinią, Wyszkowem i Ostrołęką.

Dwa najważniejsze dworce PKS to

 Warszawa Zachodnia i  Warszawa Stadion. Pierwszy z nich, położony przy Alejach Jerozolimskich 144, obsługuje większość połączeń krajowych i międzynarodowych, drugi, ulokowany na Pradze, przy alei Zielenieckiej, zapewnia miastu komunikację ze wschodnią częścią kraju oraz wschodnimi sąsiadami.

 Autobusy Polskiego Expressu (http://www.polskiexpress.net, tel.: +48 22 8540285) wyruszają w trasę z przystanków w alei Jana Pawła II (przy CH „Złote Tarasy") oraz z lotniska Okęcie (na poziomie hali przylotów Terminalu 2).

 Międzynarodowy Port Lotniczy im. F. Chopina przy ulicy Żwirki i Wigury, nazywany powszechnie „lotniskiem Okęcie", położony jest w odległości 10 km od centrum. Obecnie pasażerów lotniska obsługuje Terminal 1 (tradycyjne linie lotnicze) oraz Terminal Etiuda (tanie linie lotnicze).  Krajowy Dworzec Lotniczy znajduje się na poziomie hali przylotów Terminalu 1. W dzień lotnisko łączy z centrum linia autobusowa 175, nocą - linia N32.

Warszawska komunikacja miejska obejmuje linie tramwajowe oraz autobusowe miejskie, podmiejskie i nocne, metro oraz koleje podmiejskie w granicach miasta. Bilety można nabyć w kioskach z prasą, w aparatach biletowych na wybranych przystankach oraz u kierowców autobusów, ale tu już za dopłatą 0,60 zł lub 0,30 zł. Przed przyjazdem do Warszawy warto zajrzeć na stronę internetową http://www.ztm.waw.pl, by wybrać najdogodniejszy dla siebie bilet i zorientować się w przysługujących zniżkach. Ważne jest rozróżnienie na bilety miejskie i sieciowe - te drugie (dwukrotnie droższe) uprawniają także do przejazdów w strefie podmiejskiej. W celu informacji, można także skorzystać z infolinii, tel.: +48 22 9484.

Warszawskie metro (http://www.metro.waw.pl ) wciąż pozostaje w budowie - obecnie pociągi kursują między stacją „Kabaty" a stacją „Plac Wilsona"; dalej, do stacji „Marymont", kursują jedynie pociągi wahadłowe. Docelowo I linia metra ma obejmować 21 stacji i kończyć się na Młocinach. Metro kursuje w godz. 5.00-24.00, z częstotliwością 3-4 min w godzinach szczytu i 7-8 min poza szczytem, w weekendy i święta. W piątkowe i sobotnie noce godziny kursowania metra ulegają wydłużeniu do 2.30 - po północy pociągi jeżdżą co 30 min.

Tramwaje warszawskie są najszybszym i najpewniejszym naziemnym środkiem komunikacji w mieście, kursują w godzinach 5.00-23.00. Autobusy miejskie są nieco mniej pewne w godzinach szczytu, ale za to docierają także na obrzeża miasta. Najważniejsze dla turystów linie autobusowe to: 175 (lotnisko - Dworzec Centralny - Nowy Świat - Plac Piłsudzkiego), 180 (Warszawska Linia Widokowa: Wilanów - Łazienki - Uniwersytet - Pl. Teatralny - Cm. Żydowski - Powązki), 100 (Agrykola - Nowy Świat - ZOO - Cytadela - Pl. Wilsona - Pl. Teatralny). Weekendowa linia turystyczna obsługiwana jest przez autobusy piętrowe.

Nocne linie autobusowe oznaczone są literą „N". Większość z nich kursuje co 30 min (inne co 60 min) między 23.15 a 4.45 i kończy trasę na pętli pod Dworcem Centralnym. Rozkłady autobusów są tak skorelowane, by dzięki przesiadce przy dworcu można było bez zbędnego oczekiwania przejechać przez Warszawę w linii północ-południe oraz wschód-zachód.

Noclegi

Warszawa ma już pokaźną bazę noclegową, ale w sezonie warto dokonać rezerwacji, szczególnie jeśli nie jesteśmy przygotowani na duże wydatki. Pomocna może być strona http://www.warsawtour.pl, na której znajdziemy listę akademików latem przyjmujących turystów. Przy podróży w większej grupie, szczególnie opłacalną opcją może być wynajem pokoju lub mieszkania. Stosunkowo niedrogie miejsca znajdziemy na stronie http://www.noce.pl.

 Camping WOK**** (V-IX), ul. Odrębna 16, tel.: +48 22 6127951, e-mail: wok@campingwok.warszawa.pl, http://www.campingwok.warszawa.pl . Niewielkie pole na prawym brzegu, dość daleko od centrum. Z pralnią, barem i internetem. 16 zł/os., namiot 16 zł, 4-osobowe kabiny 50 zł.

 Ośrodek Rapsodia, Fort Wola 22, tel.: +48 22 6344165, e-mail: rapsodia@rapsodia.com.pl, http://www.rapsodia.com.pl. Hotel*, dom wycieczkowy i sezonowy kemping*** (VI-VIII) przy wjeździe do miasta od zachodu. Zróżnicowany standard. Dwójka w hotelu 130 zł, w domu wycieczkowym 70 zł, min. opłata za namiot i dwie osoby na kempingu 32 zł.

 Dom Pielgrzyma Amicus, ul. Hozjusza 2, tel.: +48 22 5610000; e-mail: domamicus@poczta.onet.pl, http://www.popieluszko.net.pl. Schludne noclegi przy kościele św. Stanisława Kostki; 18 pokoi ze śniadaniem, TV, telefonem i łazienką; własna restauracja. Dwójka z łazienką i śniadaniem w cenie 160 zł.

 Hotel Logos*, Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33, tel.: +48 22 6228992, 6255185, e-mail: rezerwacja@hotellogos.pl, http://www.hotellogos.pl. Wysokościowiec przy Wisłostradzie, dawny Dom Nauczyciela; skromne, dość ponure pokoje; jedynka z umywalką i śniadaniem 100 zł, dla studentów 70 zł (!).

 Hotele Atos*, Portos* i Aramis*, ul. Mangalia 1-3, tel.: +48 22 8420974, 3202000, 8411043, http://www.puhit.pl. Trzy hotele-bloki w połowie drogi między centrum a Wilanowem. Niegdyś hotele uczelniane. Przystosowane do potrzeb gości niepełnosprawnych. Pokoje z łazienkami i TV od 120 zł (bez śniadania). Rezerwacje on-line tańsze.

 Hotel Premiere Classe*, ul. Towarowa 2, tel.: +48 22 6240800, e-mail: warszawa@premiereclasse.com.pl, http://www.premiereclasse.com.pl. Najtańszy zagraniczny hotel sieciowy w Warszawie. Mikrołazienki i TV w każdym pokoju. 126 miejsc. Jedynka lub dwójka - 190 zł plus śniadanie (20 zł/os.)

 Hotel Wisełka*, Wał Miedzeszyński 391, tel: +48 22 6163875. Położony na praskiej stronie, w pobliżu mostu Łazienkowskiego. Pokoje z pełnym węzłem sanitarnym i TV. Barek, parking strzeżony, sauna. Akceptowane czworonogi. Dwójka bez śniadania ok. 150 zł.

 Hotel Mazowiecki*, ul. Mazowiecka 10, tel.: +48 22 6879117, e-mail: mazowiecki@hotele21.pl, http://www.mazowiecki.com.pl. 56 pokoi o standardzie turystycznym (z łazienką i bez) w samym centrum, proste wyposażenie; dwójka z umywalką i śniadaniem ok. 200 zł, zniżki weekendowe.

 Hotel Praski**, al. Solidarności 61, tel.: +48 22 2016300, e-mail: rez@praski.pl, http://www.praski.pl. Ulokowany w kamienicy z końca XIX w., obok katedry św. Floriana. Z kilku pokoi widok na wybieg niedźwiedzi brunatnych. Ok. 250 zł za dwójkę ze śniadaniem.

Gastronomia

Gastronomia warszawska jest kosmopolityczna. Można tu wędrować w czasie i przestrzeni odkrywając nowe lądy i zapomniane smaki przeszłości. Ostatnie lata to kolejne fale mody na „cudzoziemszczyznę": po zalewie wietnamskich barów, z których co drugi nazywał się Sajgon, przyszła kolej na budki z kebabami, zaś ostatnio triumfy święci japońskie sushi. Modne jest jednak również odkrywanie bogactwa kuchni rodzimej, często w wersji „nieortodoksyjnej". Gama smaków i możliwości jest wielkim bogactwem stolicy, z którego warto skorzystać.

Kawiarnie, herbaciarnie, pijalnie czekolady

W ostatnich latach w Warszawie, na podobieństwo innych europejskich metropolii, zaczęły powstawać „kawiarniane zagłębia", gdzie modne lokale sąsiadują ze sobą drzwi w drzwi. Najbardziej trendy są lokale w południowej pierzei placu Trzech Krzyży:  Szparka, Szpilka i Szpulka. To swego rodzaju świat „lanserskiej warszawki", ale zdecydowanie warto się o niego otrzeć. Zupełnie inny klimat reprezentują kawiarenki literackie skupione wokół Biblioteki UW: Czuły Barbarzyńca, ul. Dobra 31 i  Tarabuk, ul. Browarna 6. Tu kawa i kultura, śpiewy etniczne, wieczory opowieści... I książki, książki na podorędziu.

 A. Blikle, Nowy Świat 33/35, tel.: +48 22 8266619, czynne pn.-pt. 8.00-22.00, sb. od 9.00, nd. od 10.00. Cukiernia-cud, lokal-ewenement, prowadzony przez piąte pokolenie rodziny Blikle; nad drzwiami szyld z rokiem założenia - 1869. Wspaniałe pączki z konfiturą z dzikiej róży.

 Pijalnia Czekolady Wedel, ul. Szpitalna 8, czynne pn.-sb. 8.00-22.00, nd. 11.00-20.00. Najstarsza pijalnia czekolady w Polsce, stworzona przez Emila Wedla. Tylko tu znajdziemy czekoladowe fondue: talerz świeżych owoców, które zanurza się w gorącej czekoladzie. Obok Staroświecki Sklep z ręcznie robionymi pralinami.

 Same Fusy, ul. Nowomiejska 10, tel.: +48 22 6359014, +48 22 8319936. Wbrew nazwie znacznie więcej: dobra atmosfera, ciekawa aranżacja, przekąski i łakocie. Ale fusy są jednak najważniejsze - herbaty białe, żółte, czerwone... parzone i podawane w dzbanuszkach.

 Słodki... Słony, ul. Mokotowska 45, tel.: +48 22 6224934, czynne od 11.00 do ostatniego gościa. Połączenie wytwornej restauracji (kuchnia Magdy Geissler) z najwyższej klasy cukiernią. Niektórzy nigdy nie odkrywają restauracji, ginąc wśród rarytasów w rodzaju tortu figowego. Ceny niestety raczej słone...

Restauracje

 Mesa, Pl. Zbawiciela 4, tel.: +48 22 6284459. Lokal-relikt z czasów PRL-u, tawerna rybna ukryta nad sklepem rybnym. Wokół zakurzone sieci i obrazy, a na talerzach - kalmary, krewetki z czosnkiem, łososie, sandacze... O dziwo, w przystępnych cenach!

 Kuźnia Smaku, ul. Mazowiecka 10, tel.: +48 22 8263024, http://www.kuzniasmaku.pl, czynne codz. 6.30-10.00, 12.00-24.00. Elegancko i nostalgicznie, w miejscu przedwojennej Ziemiańskiej. Polska kuchnia międzywojnia z wycieczkami w stronę Adriatyku.

 Cesarski Pałac, ul. Senatorska 27, tel.: +48 22 8279707, http://www.cesarski-palac.com.pl. Kuchnia azjatycka, szef poleca kaczkę pekińską, gulasz seczuański i golonkę przewodniczącego, czyli ulubione danie towarzysza Mao. W piwnicach tzw. mongolski grill - można samemu skomponować danie. 12.00-16.00 lunch time, 40 zł/os.

 Kamienne Schodki, Rynek Starego Miasta 26, tel.: +48 22 8310822, http://www.kamienneschodki.pl. Elegancko, nastrojowo, klasycznie. Utarło się, że podają tu najlepszą kaczkę z jabłkami w mieście.

 Grand Kredens, Al. Jerozolimskie 111, tel.: +48 22 6298008, http://www.kredens.com.pl. Oryginalna mieszanka stylów z naciskiem na mieszczański wystrój i kuchnię. Zjeść można dużo i smacznie: ryby, mięso, pizze, pasty. Bogata karta win.

 Smaki Greckie, ul. Freta 12, tel.: +48 22 6359930, czynne codz. 12.00-24.00. Niedroga restauracja na Nowym Mieście, stylizowana na grecką tawernę. Specjalnością zakładu jest musaka.

 Taqueria Mexicana, ul. Zgoda 5, tel.: +48 22 5564720, http://www.taqueriamexicana.pl. Nie lada gratka dla wielbicieli nachos, tacos, buritos, enchladas, fachitas, sals i tortilli. Do tego gorące rytmy i pieśni El Mariachi.

Bary mleczne i przekąskowe

W Śródmieściu, a nawet na Nowym Mieście (!) utrzymały się nobliwe bary mleczne, gdzie dwudaniowy obiad można spożyć już za 8-10 zł. Do najbardziej znanych i rekomendowanych należą: nowomiejski  Pod Barbakanem, ul. Mostowa 27/29, czynne codz. 8.00-18.00,  Uniwersytecki, zwany przekornie Karaluchem, na Krakowskim Przedmieściu, 30 m od bramy głównej „uniwerku",  Familijny na Nowym Świecie 39 i  Bambino, ul. Krucza 21, czynne 8.00-20.00, sb.-nd. 9.00-17.00.

 Krokiecik, ul. Zgoda 1. Kultowy bar szybkiej obsługi, zwany „smacznie i tanio". Kto nie cierpi „postPRL-owskiej" specyfiki barów mlecznych, tu może poczuć się komfortowo.

 Pierogarnia, ul. Bednarska 28, tel.: +48 22 8280392, http://www.pierogarnianabednarskiej.pl, czynne codz. 11.00-21.00. Lokal Archidiecezji Warszawskiej oferujacy solidne zestawy pierogów po 12 zł oraz żurek, kaszankę, kwas chlebowy, podpiwek, maślankę, itp. Dobre, bo polskie.

Najpopularniejsze  kebabiarnie znajdują się przy placu Politechniki, na ulicy Marszałkowskiej przy kinie Bajka oraz na Krakowskim Przedmieściu 10.

Informator

Wydarzenia i festiwale

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena (III-IV) - dwa tygodnie koncertów wybitnych orkiestr z całego świata, głównie w Filharmonii Narodowej.

Międzynarodowe Targi Książki (V) - najważniejsze wydarzenie tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej, w salach targowych Pałacu Kultury i Nauki.

Juwenalia Warszawskie (V) - największe święto studenckie stolicy, organizowane przez Porozumienie Uczelni Warszawskich, prezydent na kilka dni przekazuje braci studenckiej klucze do miasta.

Noc Muzeów (V) - urządzana od kilku lat na wzór europejskich metropolii; bezpłatne wstępy do muzeów, mnóstwo koncertów, eventów, pokazów filmowych do późnych godzin nocnych.

Planete Doc Review (V) - festiwal filmowy w całości poświęcony pełnometrażowym dokumentom; pokazy filmów nagrodzonych na innych festiwalach.

Piknik Naukowy (VI) - fascynujące pokazy i eksperymenty prezentowane na Podzamczu i Rynku Nowego Miasta, organizatorem jest Polskie Radio.

Warsaw Summer Jazz Days (VI) - nacisk na jazz współczesny i najnowsze trendy, zazwyczaj dzień otwarty na placu Zamkowym i koncert finałowy w Sali Kongresowej PKiN.

Festiwal Mozartowski (VI-VII) - swoisty maraton z Mozartem, organizowany co roku przez Warszawską Operę Kameralną; dzieła znane i nieznane, koncerty mozartowskie w kościele Karmelitów.

Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy (VI/VII) - kilkudniowe spotkania ze sztuką uliczną w każdej postaci: teatr, taniec, instalacje, film, sztuka cyrkowa i kuglarska. Więcej informacji: http://www.sztukaulicy.pl.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej „Bach... ale nie tylko" (VI-VII) - koncerty w kościele ewangelicko-augsburskim na placu Małachowskiego, znanym ze znakomitej akustyki.

Festiwal Ogrody Muzyczne (VII) - miesiąc plenerów muzycznych na dziedzińcu Zamku Królewskiego; projekcje filmów muzycznych, koncerty, spotkania z ludźmi świata kultury. Więcej informacji: http://www.ogrodymuz.pl.

Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce (VII-VIII) - weekendowe, otwarte koncerty jazzowe na Rynku Starego Miasta; gościły tu gwiazdy światowego jazzu. Więcej informacji: http://www.jazznastarowce.pl.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej „Organy Archikatedry" (VII-IX) - trzy miesiące niedzielnych koncertów w archikatedrze św. Jana; wstęp za cegiełkę na rzecz renowacji organów.

Warszawski Festiwal Nauki (IX) - organizatorami są warszawskie uczelnie wyższe; dziesiątki pokazów, eventów, dyskusji naukowych w Warszawie i w Jabłonnej.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień" (IX) - powstał w 1956 r. i obrósł w legendę, zbiegając się z październikową „odwilżą". Prezentuje to, co najlepsze we współczesnej muzyce polskiej i światowej. Więcej informacji: http://www.warszawska-jesien.art.pl.

Warszawski Festiwal Filmowy (X) - blisko 200 filmów z 50 krajów do obejrzenia w ciągu kilkunastu dni. Uznany plebiscyt publiczności (zwycięski film wchodzi do dystrybucji), od kilku lat nagroda FIPRESCI dla kinematografii środkowoeuropejskiej. Więcej informacji: http://www.wff.pl.

Run Warsaw (X) - impreza otwarta, promująca wspólne bieganie pod hasłem: „Jeden bieg, tysiące powodów"; dystans 5 i 10 km; koszulki, medale i zdjęcia dla uczestników. Więcej informacji: http://www.runwarsaw.pl.

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Jazz Jamboree" (XI) - legendarny festiwal jazzowy, autorem nazwy był Leopold Tyrmand, od lat okupowany przez miłośników jazzu.

 

Muzea

Poniżej opisano najważniejsze z placówek muzealnych, których w Warszawie znajduje się ponad 50.

 Muzeum Narodowe w Warszawie, Al Jerozolimskie 3/5, tel.: +48 22 6293093, http://www.mnw.art.pl, czynne: wt.-nd. 10.00-19.00; bilety: normalny 12zł, ulgowy 7 zł, w sb. Wstęp wolny. Na oglądanie tutejszych kolekcji można poświęcić kilka dni: w Galerii Sztuki Starożytnej eksponowane są zabytki z kręgu kultur basenu Morza Śródziemnego, w Galerii Faras - zabytki sztuki wczesnochrześcijańskiej z terenu Sudanu. Galeria Sztuki Średniowiecznej prezentuje rzeźbę, malarstwo tablicowe oraz złotnictwo z epoki średniowiecza. W Galeriach Malarstwa Polskiego i Europejskiego oraz Sztuki Zdobniczej prezentowane są obrazy, rzeźby oraz rzemiosło artystyczne od średniowiecza do wybuchu I wojny światowej. Sztuce powojennej poświęcona jest Galeria Sztuki Polskiej XX w.

 Muzeum Wojska Polskiego, Al. Jerozolimskie 3, tel.: +48 22 6295271, http://www.muzeumwp.pl, czynne: śr. 10.00-17.00, czw.-nd. do 16.00; bilety: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, w śr. wstęp wolny. Muzeum prezentuje historię oręża polskiego od średniowiecza po współczesność. Wśród eksponatów są takie rarytasy jak szabla Stefana Batorego, mundur gen. Dąbrowskiego czy kurtka Marszałka Piłsudskiego. W ekspozycji plenerowej oglądać można działa, samoloty, czołgi, katiusze.

 Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Al. Ujazdowskie 6, tel.: +48 22 6281271, http://www.csw.art.pl, czynne: wt.-nd. 11.00-19.00, pt. do 21.00; bilety: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł, w czw. Wstęp wolny. Centrum prezentuje główne tendencje w sztuce polskiej i światowej od lat 60. XX w. Ponadto niewielka wystawa dziejów zamku i Szpitala Ujazdowskiego.

 Muzeum Fryderyka Chopina, ul. Okólnik 1, tel.: +48 22 8265935, czynne: wt.-nd. 10.00-18.00; bilety: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, w śr. wstęp wolny. Muzeum biograficzne, gromadzące pamiątki po światowej sławy kompozytorze. Ekspozycja przypomina dzieje życia artysty: narodziny w Żelazowej Woli, życie w Warszawie, wreszcie losy emigracyjne.

 Muzeum Kolejnictwa, ul. Towarowa 1, tel.: +48 22 6200480, czynne: wt.-nd. 10.30-15.30. Placówka działa na terenie nieczynnego dziś dworca Warszawa Główna. Do zwiedzania ekspozycje stałe: początki i historia kolei, kolej w modelach oraz skansen zabytkowego taboru normalnotorowego. Ewenementem jest niemiecki pociąg pancerny z 1942 r.

 Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, ul. Kozia 11, tel.: +48 22 8278895, http://www.muzeumkarykatury.pl, czynne: wt.-nd. 11.00-17.00, czw. do 18.00; bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł, w sb. wstęp wolny. Od 1978 r. bawi warszawiaków wystawami czasowymi z dziedziny satyrycznego rysunku prasowego.

 Galeria Porczyńskich - Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II, Pl. Bankowy 1, tel.: +48 22 6202725, http://www.muzeummalarstwa.pl; czynne: wt.-nd. 10.00-16.00, latem do 17.00; bilety: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł. Na ekspozycję malarstwa europejskiego XIV-XX w. składają się kolekcje tematyczne, m.in.: Biblia i Święci, Mitologia i Alegoria, Matka i Dziecko, a także sala impresjonistów. Z pewnością warto zobaczyć tzw. rotundę, czyli dawną Salę Giełdy, gdzie często odbywają się ważne ceremonie i koncerty.

 Muzeum Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5, tel.: +48 22 8279221, http://www.jewishinstitute.org.pl; czynne: pn., wt., śr., pt. 9.00-16.00, czw. 11.00-18.00; bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł. Poruszająca wystawa o getcie warszawskim, gdzie oglądnąć można 40-minutowy film dokumentalny oraz galerię sztuki żydowskiej z zaaranżowanym wnętrzem synagogi.

 

Teatry i sale koncertowe

Trudno przecenić ofertę teatralną i muzyczną stolicy na tle innych miast w kraju. Wybór jest po prostu ogromny. Poniższe zestawienie to tylko pobieżny przegląd najbardziej wartościowych i uznanych instytucji.

 Teatr Wielki - Opera Narodowa, Plac Teatralny 1, tel.: +48 22 8265019, 6920208, http://www.teatrwielki.pl. Największa scena Europy, z Salą im. St. Moniuszki na ponad 1800 miejsc i sceną kameralną; wystawia przedstawienia operowe i baletowe, w ostatnich latach prezentuje wiele nowatorskich inscenizacji Mariusza Trelińskiego i Krzysztofa Warlikowskiego.

 Warszawska Opera Kameralna, Al. Solidarności 76b, tel.: +48 22 8312240, http://www.operakameralna.pl. Zgodnie z nazwą wystawia głównie kameralne przedstawienia operowe, jest organizatorem dorocznego Festiwalu Mozarta.

 Filharmonia Narodowa, ul. Jasna 5, tel.: +48 22 5517128, http://www.filharmonia.pl. Najważniejsza sala koncertowa stolicy; dominuje oczywiście muzyka klasyczna, ale pojawiają się wycieczki w stronę innych nurtów muzycznych.

 Teatr Narodowy, Plac Teatralny 3, tel.: +48 22 6920770, http://www.narodowy.pl. Otwarty w 1997 r. po 12-letniej odbudowie po tragicznym pożarze, dysponuje nowoczesną aparaturą i olśniewa przepychem.

 Ateneum, ul. Jaracza 2, tel.: +48 22 6257330, http://www.teatrateneum.pl. Jeden z najlepszych teatrów dramatycznych stolicy, kierowali nim tej miary artyści co Stefan Jaracz, Leon Schiller i Aleksander Bardini.

 Teatr Powszechny, ul. Jana Zamoyskiego 20, tel.: +48 22 8182516, http://www.powszechny.art.pl. Znakomity teatr dramatyczny związany z postacią Zygmunta Hübnera, znany z dobranego, zgranego zespołu.

 Teatr Żydowski, pl. Grzybowski 12/16, tel.: +48 22 6206281, http://www.teatr-zydowski.art.pl. Jedyny teatr żydowski w kraju; repertuar stanowią głównie przedwojenne sztuki żydowskie grane w języku polskim i jidisz. Słuchawki.

 Polonia, ul. Marszałkowska 56, tel.: +48 22 6222132, http://www.teatrpolonia.pl . Pierwszy prywatny teatr repertuarowy, założony przez Krystynę Jandę; dominują sztuki współczesne i... nieco feministyczne.

 Studio Buffo, ul. Konopnickiej 6, tel.: +48 22 6254709, 3390771, http://www.studiobuffo.com.pl. Dla wielu zdecydowanie najlepszy teatr muzyczny w stolicy; zespół od lat dyrygowany przez duet: Janusz Józefowicz i Janusz Stokłosa.

 Roma, ul. Nowogrodzka 49, tel.: +48 22 6288998, http://www.teatrroma.pl. To także teatr muzyczny, ale mniej kameralny. Tu królują wystawiane z rozmachem musicale i operetki.

 TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8, tel.: +48 22 4808008, http://www.trwarszawa.pl. Dawny Teatr Rozmaitości, dzięki działalności Piotra Cieplaka, Grzegorza Jarzyny i Krzysztofa Warlikowskiego awansował w ostatnich latach do rangi najbardziej nowatorskiej sceny stolicy. Kontrowersyjny dla starszych (duchem) i niemal otoczony kultem przez młodych.

Spośród teatrów offowych wymienić należy:

 Stara Prochoffnia, ul. Boleść 2, tel.: +48 22 6358964, 8876880, http://www.staraprochoffnia.scek.pl. Założony w historycznym budynku prochowni przez Wojciecha Siemiona, po kilku latach niebytu odzyskał ostatnio artystyczną młodość.

 Centralny Basen Artystyczny, ul. Konopnickiej 6, tel.: +48 22 3390760, 3390608, http://www.basen.art.pl. Powstał w 2005 r. w przedwojennej pływalni, sala teatralna to dawny basen; blisko związany z Teatrem Montownia.

Warto podkreślić, że Warszawa ma także bogatą ofertę teatralną dla dzieci - we wszystkich trzech teatrach dla młodego widza dominują spektakle lalkowe:

 Guliwer, ul. Różana 16, tel.: +48 22 8451676, 8451677, http://www.teatrguliwer.waw.pl.

 Lalka, Plac Defilad 1, tel.: +48 22 6204950, 6566956, http://www.teatrlalka.waw.pl.

 Baj, ul. Jagiellońska 28, tel.: +48 22 8180821, http://www.teatrbaj.waw.pl.

 

Kina

Jest ich w Warszawie kilkadziesiąt, począwszy od niewielkich, klubowych, w których przeważa ambitny repertuar, po gigantyczne multipleksy (np.: Cinema City Arkadia, al. Jana Pawła II 82, Multikino Złote Tarasy, ul. Złota 59, Silver Screen Mokotów, ul. Puławska 17).

 Iluzjon, ul. Narbutta 50a, tel.: +48 22 6461260, http://www.fn.org.pl . Kino Filmoteki Narodowej, cykle tematyczne, niezapomniane klasyki, „pożegnania" i „perły z lamusa". Jeden z powodów, dla których warto być warszawiakiem.

 Muranów, ul. Gen. Andersa 1, tel.: +48 22 8310358, 6352529, http://www.muranow.gutekfilm.com.pl. Dwie klimatyzowane sale, prowadzone przez firmę Gutek Film - znanego dystrybutora kina artystycznego.

 Kinoteka, PKiN (wejście od Al. Jerozolimskich), Plac Defilad 1, tel.: +48 22 5517070, http://www.kinoteka.pl. Przyjazny multik w socrealistycznych wnętrzach PKiN, zarówno głośne premiery, jak i kino awangardowe.

 Rejs, ul. Krakowskie Przedmieście 21, tel.: +48 22 8263335. Jedno z najbardziej kameralnych kin warszawskich z bardzo wygodnymi fotelami; głównie repertuar rodzimy.

 Atlantic, ul. Chmielna 33, tel.: +48 22 8270894, http://www.kinoatlantic.pl. Przyjemne kino w samym centrum miasta, wśród butików na Chmielnej.

 IMAX, Sadyba Best Mall, ul. Powsińska 31, http://www.kinoimax.pl. Technologia IMAX 3D, czyli projekcje trójwymiarowe, wielki ekran o wymiarach 18 x 22 m.

 

Kluby

Na przestrzeni ostatnich lat stolica ma coraz więcej do zaoferowania miłośnikom clubbingu. Mniejsze i większe kluby powstają szczególnie w postindustrialnych obiektach na Pradze i Woli. Tzw. Zagłębie Kulturalne powstało też na Powiślu po otwarciu nowego gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Należą do niego kluby:  Diuna, Aurora, Czarny Lew i Jadłodajnia Filozoficzna - wszystkie pod adresem Dobra 33/35.

 CDQ, ul. Burakowska 12, tel.: +48 22 6368300, http://www.cdq.pl. 150 m2 na dwóch piętrach, na górze chill out, a na dole parkiet. Można tu usłyszeć niemal wszystko: punk, elektronikę, etnofolk i rock, wszelkie gatunki tzw. muzyki klubowej. Wiele oryginalnych pomysłów i imprez, m.in. co roku Małanka - ukraiński Nowy Rok.

 Harlem, ul. Kolejowa 8/10, tel.: +48 22 3747512, http://www.warsaw-harlem.com. Pierwszy w Warszawie klub dedykowany muzyce hip-hop i r'n'b; zlokalizowany w opuszczonym magazynie w postindustrialnym kwartale, ma przywodzić klimat czarnej dzielnicy.

 Jazz Klub Tygmont, ul. Mazowiecka 6/8, tel.: +48 22 8283409, http://www.tygmont.com.pl. Klub jazzowy z prawdziwego zdarzenia. Dzień w dzień rozbrzmiewa tu muzyka jazzowa na żywo. W weekendy także dyskoteki (pt. - r'n'b, sb. - Fiesta Latina, nd. - country, blues, rock&roll). Klub mieści się w centrum Warszawy, posiada dwie przestronne sale z estradą i barem oraz parkietem. Podobno na liście 100 najlepszych klubów jazzowych świata.

 Iguana Lounge, ul. Zajączkowska 11, http://www.iguanalounge.pl . Miękkie linie i ciepłe czerwienie, wygoda i komfort głębokich aksamitnych sof i foteli. Surowa cegła rozświetlona blaskiem setek świec. Ciekawe imprezy cykliczne, taneczne i szkoła salsy. Ostatnio także „Polska Noc Iguany".

 Organza, ul. Sienkiewicza 4, tel.: +48 22 8283232, http://www.kluborganza.pl. Restauracja, lunch bar i klub. Śr. i czw. głównie chillout, pt. i sb. elektro lat 80., french house, funky, disco house, big beat, nu jazz, funk, acid jazz itp.

 Maska, Krakowskie Przedmieście 4/6, tel.: +48 22 8283232, http://www.maska.pl. Restauracja i klub taneczny aktora Michała Milewicza. Przed Maską w weekendy często ustawiają się kolejki.

Z szacownych klubów studenckich warto wymienić  Hybrydy, ul. Złota 7/9, tel.: +48 22 8223003. Centralny Klub Studentów Politechniki Warszawskiej  Stodoła, ul. Batorego 10, tel.: +48 22 8256031, http://www.stodola.pl oraz  Proximę, ul. Żwirki i Wigury 99a, http://www.klubproxima.com.pl.

 

Inne ciekawe obiekty

 Fotoplastikon Warszawski, Al. Jerozolimskie 51, tel.: +48 22 6253552, http://www.fotoplastikon.stereos.com.pl, czynny: wt., czw. 15.00-18.00, sb. 11.00-15.00; bilety: normalny 20 zł, ulgowy 10 zł. Jedyny ocalały in situ fotoplastikon w Europie. Kilkunastominutowa podróż przez świat wraz ze stereotypowymi zdjęciami. Powrót do krainy przodków. To po prostu trzeba zobaczyć!

 Ogród na dachu gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66, http://www.buw.uw.edu.pl, czynny: V-IX 9.00-20.00, IV, X do 18.00, XI-III do 15.00 bez wstępu na dach. O powierzchni ponad 1 ha, założony w 2002 r., ogród należy do największych ogrodów dachowych w Europie. Doskonale harmonizuje z nowoczesną architekturą i gustami studentów. Jest świetnym miejscem wypoczynku i interesującym punktem widokowym.

 

Aktywny wypoczynek

Choć Warszawa ma jeszcze na tym polu wiele do zrobienia, w ostatnich latach zwiększyła się znacznie oferta miejsc, gdzie można spędzać aktywnie czas. Dużą popularnością cieszą się warszawskie ścieżki rowerowe, z których najdłuższa (Nadwiślańska Ścieżka Rowerowa) ciągnie się na przestrzeni 37 km, prowadząc z Puszczy Kampinoskiej, przez Agrykolę i część Traktu Królewskiego do Powsina.

Spacerowiczom ma Warszawa do zaoferowania wspaniałe parki i dwa ogrody botaniczne: sezonowy (V-X), zabytkowy

 Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego w Alejach Ujazdowskich 4 oraz  ogród w Powsinie na południowych obrzeżach miasta (ul. Prawdziwka 2, tel.: +48 22 6483856, http://www.ogrod-powsin.pl).  Warszawski Ogród Zoologiczny mieści się przy ul. Ratuszowej 1/3, tel.: +48 22 6194041, http://www.zoo.waw.pl.

Wybudowany kilka lat temu  Wodny Park przy ul. Merliniego 9, tel.: +48 22 8540130, http://www.wodnypark.com.pl, to pierwszy tego typu obiekt w stolicy. Znajdziemy tu pływalnię olimpijską, liczne wodne atrakcje oraz zespół do odnowy biologicznej.

Także inne pływalnie warszawskie zawierają już elementy parku wodnego (np.: niewielkie baseny z biczami wodnymi, zjeżdżalnie, sauny):  Pływalnia SGGW, ul. Ciszewskiego 10, tel.: +48 22 5931283;  OSiR Polna, ul. Polna 7, tel.: +48 22 8257134;  Wodnik, ul. Abrahama 10, tel.: +48 22 6738225.

Największe lodowiska to odkryty  Tor Łyżwiarski Stegny przy ul. Inspektowej 1, tel.: +48 22 8422192 oraz  hala łyżwiarska Torwar II, ul. Łazienkowska 6, tel.: +48 22 6214471.  Całoroczny Stok Narciarski Szczęśliwice, ul. Drawska 22, tel.: +48 22 8240960, oferuje stok o długość 227 m i różnicy poziomów 44 m, wyciąg krzesełkowy i orczykowy.

Korty tenisowe znajdziemy m.in.:  przy Parku Wodnym na ul. Merliniego 4,  w Parku Skaryszewskim, ul. Zieleniecka 2,  na „Legii", ul. Myśliwiecka 4a,  „Skrze", ul. Wawelska 5, oraz w  Śródmiejskim Ośrodku Sportowym, ul. Solec 71.

Naukę jazdy konnej prowadzą w mieście m.in. w  Stajnia Dydaktyczna SGGW, ul. Nowoursynowska 100, tel.: +48 505219934,  Stajnia Agmaja, Wybrzeże Gdyńskie 2, tel.: +48 22 8391449, oraz  Stajnia Stangret, Wybrzeże Gdyńskie 2b, tel.: +48 601273841.

Popularne ostatnio kręgielnie powstają najczęściej przy galeriach handlowych:  Atomic Świat Rozrywki przy galerii Promenada, tel.: +48 22 5140810,  Bowling Center przy Galerii Mokotów, tel.: +48 22 5413805, 5413806.  Kręgielnia Hulakula, w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66, tel.: +48 22 5527400 posiada także popularną ściankę wspinaczkową.

 

Internet

Warszawa ma już kilkadziesiąt płatnych i bezpłatnych hotspotów. Ich listę można znaleźć na stronie http://www.computerworld.pl/hotspot. Spośród bezpłatnych warto wymienić przede wszystkim Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego na Dobrej 56/66, Traffic Club Bookstore na Brackiej 25 i popularne Cafe Szparka na Pl. Trzech Krzyży 16a.

Niewielkie całodobowe kafejki internetowe można znaleźć w podziemiach Dworca Centralnego, działa także kilka innych kawiarenek:  Casablanca Internet Cafe, ul. Krakowskie Przedmieście 4/6, http://www.casablanca.com.pl;  A2, Pl. Konstytucji (całodobowa);  Kawiarnia Internetowa E-xtreme, Al. Niepodległości 177, róg Stefana Batorego, w budynku pubu „Zielona Gęś"; kawiarenka w kręgielni Bowling Center, Galeria Mokotów, ul. Wołoska 12, II p., http://www.kregielnia.pl;  Pub internetowy Teleskop, ul. Krochmalna 2, http://www.teleskop-ecafe.webpark.pl;  Internet C@fe „Chodak", ul. Grójecka 122, http://www.chodak.com.pl.

 

Zakupy i pamiątki

Najlepszym miejscem do nabycia typowych warszawskich souvenirów są stragany na placu Zamkowym oraz stoiska pod arkadami koło kościoła św. Anny. Na Starówce mieszczą się też liczne sklepy jubilerskie z bogatą ofertą biżuterii z bursztynu. Najelegantsze, tradycyjne butiki znajdują się na Nowym Świecie i jego przecznicach, szczególnie na deptaku na ulicy Chmielnej. Urokliwy

 targ staroci działa w weekendy na Kole, u zbiegu ulic Obozowej i Ciołka. Największy wybór tytułów książkowych, muzycznych i prasowych znajdziemy w zlokalizowanym w zabytkowym domu towarowym braci Jabłkowskich przy ulicy Brackiej 25  Traffic Clubie oraz w salonach Empik (największe - tzw. Mega Empiki - mieszczą się w Galerii Handlowej „Arkadia", w dawnym domu towarowym „Junior" przy ulicy Marszałkowskiej 116/122 oraz na Nowym Świecie 15/17).

Dla wielu warszawiaków ulubionym centrum handlowym jest  Galeria Centrum - ciekawe połączenie nowoczesności z socjalistyczną przeszłością.

Z wybudowanych w ostatnich latach wielkich galerii handlowych wymienić należy największą -  CH Arkadia (al. Jana Pawła II 82) oraz najnowszą, położoną 300 m od Dworca Centralnego -  CH Złote Tarasy (ul. Złota 59). Pozostałe to m.in: Galeria Mokotów (ul. Wołoska 12),  Promenada (ul. Ostrobramska 75 c),  Blue City (Al. Jerozolimskie 179),  Fort Wola (ul. Połczyńska 4).


Po regionie oprowadza: Monika Chojnacka

Obiekty dodane przez użytkowników:
Hotel Bristol
Wzniesiony na przełomie XIX i XX w., łączył neorenesansową bryłę projektu Władysława Marconiego z secesyjnymi wnętrzami autorstwa wiedeńczyka Ottona Wagnera juniora. Plakietki w hotelowym holu upamiętniają znamienitych gości, począwszy od monarchów i prezydentów, a skończywszy na światowej sławy artystach.
Narodowy Bank Polski - Oddział Okręgowy
Narodowy Bank Polski jest centralnym bankiem Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zadania są określone w Konstytucji RP, ustawie o Narodowym Banku Polskim i ustawie Prawo bankowe. Narodowy Bank Polski odpowiada za stabilność narodowego pieniądza. Corocznie organizowane są w oddziałach "Dni Otwarte NBP", podczas których mamy okazję poznać tajniki polityki pieniężnej.
dodał: dorbo
Muzeum Rzemiosł Artystycznych i Precyzyjnych
Muzeum założone w 1971 r. z inicjatywy Cechu Złotników, Zegarmistrzów, Grawerów, Optyków i Brązowników. Usytuowane w XVIII-wiecznej kamieniczce mieszczańskiej. Prezentuje i gromadzi prace mistrzowskie członków cechów. Na elewacji kamienicy ciekawy zegar ścienny.
dodał: dorbo
Hotel InterContinental
Drapacz chmur wpisany w panoramę miasta Hotel InterContinental to najwyższy w Polsce i trzeci pod względem wysokości hotel w Europie. Budynek zaprojektował zespół architektów pod kierownictwem Tadeusza Spychały. Ma najwięcej kondygnacji spośród warszawskich wieżowców i najniżej położone podziemne kondygnacje (20,7 m.). Największą uwagę zwraca jednak unikalna pusta przestrzeń w bryle budynku. Pierwszych pięć kondygnacji tworzy prostopadłościenną bryłę, kolejne szesnaście jest "ściętych", a dalsze dwadzieścia cztery są znowu tych samych rozmiarów, co dolne. Część górnej bryły wisi w powietrzu, wsparta tylko na ogromnym, żelbetowym filarze. Specjalną atrakcją hotelu i niewątpliwą ciekawostką jest ponadto najwyżej w mieście położony basen - na czterdziestym trzecim piętrze, na wysokości 150 metrów nad ziemią.
dodał: dorbo
Muzeum Techniki - Pałac Kultury i Nauki
Wśród stałych wystaw największym powodzeniem cieszą się ekspozycje starych gramofonów, samochodów, motocykli i maszyna szyfrująca - Enigma. Zainteresowani astronomią mogą zobaczyć niewielkie planetarium, obejrzeć filmy o obrotach ciał niebieskich. Czynne: Od 1 X do 31 III: wt-pt: 8:30-16:30, sb-nd: 10:00-17:00,pon: nieczynne. Od 1 IV do 30 IX: wt-pt: 9:00-17:00,sb-nd: 10:00-17:00, pon: nieczynne, w okresie wakacyjnym Muzeum czynne także w poniedziałki - w godz. 10.00-15.00. Muzeum Techniki posiada bogate tradycje, sięgające XIX stulecia. Nawiązuje ściśle do działalności założonego w 1875 r. Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, które odegrało znaczącą rolę w kulturze, nauce, technice a nawet życiu gospodarczym ówczesnej Polski. Muzeum posiada ekspozycje czasowe i stałe, tj.: Komunikacja, Mechanizmy grające, Maszyny drukarskie, Górnictwo, Hutnictwo, Ekologia, Astronomia i astronautyka, Radiotechnika, Techniczne środki komunikacji międzyludzkiej, Elektroniczna technika obliczeniowa, Ciekawa fizyka, Jak Marysia babci pomagała, Szklana panienka, Planetarium. Ponadto w muzeum organizowane są pokazy i lekcje muzealne. W Muzeum Techniki można realizować program nauczania w sposób niekonwencjonalny, integrujący wiedzę z korelujących ze sobą przedmiotów. Uczniowie mają zaś niepowtarzalną okazję spotkania z unikatowymi zabytkami techniki i kultury materialnej
dodał: dorbo
Metropolitan
Centrum Biurowo-Usługowe "Metropolitan" wybudowano w 2003 r. przez amerykańską firmę Hines. Rok później na prestiżowych targach nieruchomości w Cannes "Metropolitan" zdobył tytuł najlepszego biurowca Europy. Jako jedyny w Polsce oznaczany jest kategorią AAA, zarezerwowaną dla budynków o najlepszej lokalizacji i najwyższym standardzie. Zlokalizowane jest przy pl. Piłsudskiego /na tyłach Teatru Wielkiego/. Biurowiec został zaprojektowany na planie zbliżonym do pięciokąta z zastosowaniem wyodrębnionych, zaokrąglonych narożników, gdzie znajdują się wejścia do budynku. Kryje w sobie niecodzienną atrakcję: na dziedzińcu umieszczona została dynamiczna fontanna tryskającą spod chodnika.
dodał: dorbo
DH Tarchomin
Dom handlowy Tarchomin. Sklep samoobsługowy, bardzo dobrze wyposażony w artykuły ogólnospożywcze, chemię gospodarczą i napoje alkoholowe. Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota: 07.00-22.00, niedziela: 10.00-20.00.
dodał: pattison
Kemping Astur
Pole campingowe ulokowane za centrum stolicy, jednak dojazd jest prosty i szybki. Teren ogrodzony, oświetlony oraz całodobowo strzeżony. W pobliżu basen, korty tenisowe oraz kręgielnia. Miejsce polecam tym, którzy szukają zieleni i ciszy. W sumie 80 miejsc dla namiotów i przyczep. 2-osobowy domek 70 zł, przyczepa + 2 osoby 65 zł.
dodał: kira
Hostel Oki-doki
Hostele są dla mnie magicznym miejscem, w którym nigdy nie można być pewnym tego, co się zdarzy. Akurat Oki-doki należy do tych, które są przewidywalne i może dlatego nie zachwycił mnie jakoś specjalnie. Oczywiście atmosfera bardzo miła, warunki świetne, wszystkie zdobyte przez hostel nagrody zasłużone - ale gdzieś między wierszami czai się jakieś "ale". Noclegi od 40 zł, dwójka 150-215 zł.
dodał: kira
Qchnia Artystyczna
Restauracja jest trochę przereklamowana, wnętrze ładne i przyjemne, ale z potrawami różnie bywa. Podobno warto spróbować kurczaka z pistacjami i ser kozi z sosem malinowym. Ja próbowałam naleśników ze szpinakiem i były niezłe. Fajny ogródek latem.
dodał: kira
CK Oberża
Duże piwo jest tam naprawdę duże (1 litr) :) Trzypoziomowa restauracja, miła i profesjonalna obsługa i można naprawdę dobrze zjeść. Trochę Galicji w Warszawie - w postaci jedzenia z czasów Franciszka Ferdynanda. Duże porcje, dania raczej mięsne, ale dla wegetarian tez coś się znajdzie. Ja mogę polecić Wiener Schnitzel i Placek po Madziarsku. Doskonale miejsce na wypad w większym gronie znajomych.
dodał: sauron
Rodeo Drive
Rodeo Drive - to z kolei klimat amerykański. Wieeelkie hamburgery (z nożem wbitym w środek :)), steki, i nieodłączny sos BBQ. Ja jestem miłośnikiem mojito podawanego w 3-litrowym akwarium. Z tego, co wiem, to trzeba zarezerwować stolik, inaczej może być ciężko...
dodał: sauron
Browarmia
W knajpie 4 piwa własnego wyrobu plus restauracja. Jedzenia nie polecam, za to piwko jak najbardziej, mimo że kosztuje 12 złotych. Latem polecam piwo malinowe, coś niesamowitego. Największy minus: lokal ze względu na swą świetną lokalizację o każdej porze pełen jest turystów.
dodał: sauron
La Strada
Całkiem przyjemna tawerna, w której można spróbować różnych włoskich przysmaków (porcje nie imponują rozmiarami, ale w smaku smaczne). Idealna na romantyczne randki:) Ceny dań wahają się pomiędzy 20-40 zł.
dodał: sauron
Studio Buffo (Restauracja)
Przystępne ceny, artystyczna atmosfera. Polecam pyszne carpaccio (33 zł), żurek (12 zł), pstrąga tęczowego (33 zł) i polędwicę (48 zł).
dodał: stronza
Hostel Botel
Dwa statki na Wiśle, kajuta dwuosobowa 85 zł. Warunki "statkowe", wybrednym nie polecam, niewybrednym na pewno spodoba się atmosfera.
dodał: stronza
Hostel Zielone Mazowsze
Hostel położony w samym centrum Warszawy, byłam tam już jakiś czas temu, ale wspominam bardzo przyjemnie. Ceny i warunki studenckie (obecnie podobno 30 zł, sale zbiorowe, dostęp do netu, kuchnia, świetlica), atmosfera także.
dodał: ewiedzma
Hostel Tamka
Hostel w samym centrum, nie wyróżnia się za bardzo z tłumu. Czyto, schludnie, gustowne pokoje, ceny za to bardzo przystępne jak na tę część stolicy - od 30 zł za noc. Dla osób bardziej wymagających hostel oferuje droższe pokoje o podwyższonym standardzie.
dodał: sauron
Luxsfera
Luxsfera to niezwykły lokal, oferujący szerokie możliwości w zakresie organizacji bankietów, wesel, prestiżowych konferencji oraz innych ważnych wydarzeń.
dodał: romszklarz
Galeria ex Oriente
Troszkę magiczne miejsce, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Galeria zajmuje parter budynku, w którym urodziła się Maria Skłodowska-Curie (obecnie muzeum zlokalizowane na piętrze). Przedmioty wystawione do sprzedaży pochodzą z najdalszych zakątków świata, a różnorodność oferty przy rozsądnych cenach sprawia, że nie wyjdziemy stąd bez jakiegoś drobiazgu.
dodał: stach
Tawerna GNIAZDO PIRATÓW
Tawerna Żeglarska, w której codziennie odbywają się koncerty. Aktualne koncerty i promocje na stronie Tawerny.
dodał: KuKsU
Hotspot - Zamek Ujazdowski / Cafe Okna
Ogólnodostępny punkt umożliwiający połączenie z Internetem za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi).
dodał: hotspot
Hotspot - Cafe Szparka
Ogólnodostępny punkt umożliwiający połączenie z Internetem za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi).
dodał: hotspot
Hotspot - Daily Cafe
Ogólnodostępny punkt umożliwiający połączenie z Internetem za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi).
dodał: hotspot
Hospot - The Cinnamon Lounge & Restaurant
Ogólnodostępny punkt umożliwiający połączenie z Internetem za pomocą sieci bezprzewodowej (WiFi).
dodał: hotspot
Presto Cafe
Bardzo dobra kuchnia włoska w cenrtum Warszawy. Super pizza, pasta. Dużo promocji. Dla dzieci kupony rabatowe do znanej sieci sklepów.
dodał: Anakin
Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie
Na razie to plac budowy, ale za jakiś czas powstanie obiekt, który nas na pewno zadziwi.
dodał: sonika
Kościół Wniebowzięcia NMP
Parafia istnieje od połowy XV wieku, w roku 1403 wybudowano drewniany kościół, który spłonął w 1739 roku. W roku 1888 zakończono budowę aktualnego, murowanego kościoła. Jeżeli ktoś będzie w pobliżu warto obejrzeć ten kościółek.
dodał: sharky51
Restauracja Wilanów
Restauracja Wilanów
dodał: Monika
Hotel Sofitel Victoria
Hotel położony w bliskim sąsiedztwie Ogrodu Saskiego, Opery Narodowej, Starego Miasta i Zamku Królewskiego.
dodał: Monika
Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków
Jest to dawna Oberża, zwana inaczej Austerią. Jej dzisiejszy wygląd w niczym nie przypomina pierwotnej formy (jedynie zachowała ona trapezowy plan i żelazne drągi do przywiązywania koni). Budynek powstał prawdopodobnie na początku lat siedemdziesiątych XVIII w. i był rozbudowany w 1777 r. W drugiej połowie XIX wieku został podwyższony, co zmieniło całkowicie jego dawny charakter.
dodał: Monika
Biblioteka Krasińskich
Biblioteka Krasińskich działała od roku 1844 do 1944. Obiekt na ulicy Okólnik zbudował Edward Krasiński w latach 1912-14 wg projektu Juliana Nagórskiego. Zbiory z ul. Krakowskie Przedmieście przeniesiono w 1913r. a oficjalne otwarcie biblioteki odbyło się dopiero w 1930r. Obecnie mocno zaniedbany pusty gmach czeka na lepsze czasy.
dodał: stach
Sąd Najwyższy
Sąd Najwyższy mieści się w budynku przy placu Krasińskich w Warszawie. Posiada m.in. trzy kariatydy i orła, umieszczonego nad głównym wejściem. Na kolumnach budynku umieszczono osiemdziesiąt sześć paremii prawniczych w języku polskim i łacińskim. Przygotował je zespół romanistów pod kierunkiem prof. Witolda Wołodkiewicza. Oprócz Sądu Najwyższego budynek mieści także warszawski Sąd apelacyjny oraz oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
dodał: Monika
Plac Grzybowski
Plac Grzybowski w Warszawie – trójkątny plac położony w Warszawie w dzielnicy Śródmieście. Położony jest pomiędzy ulicami Twardą i Ulica Bagno w Warszawie a Grzybowską i Królewską. W latach 2009–11 przeprowadzono rewitalizację placu Grzybowskiego, która obejmowała: - wymianę małej architektury i chodników, - otwarcie osi widokowych na ulicę Próżną, Pałac Kultury i Nauki i Kościół Wszystkich Świętych, - rewaloryzację zieleni. Planowany jest też gruntowny remont trzech spośród czterech ocalałych kamienic ulicy Próżnej oraz budowa 160-metrowego wieżowca firmy Hines na miejscu prowizorycznego budynku przy ul. Twardej 2/4.
dodał: A_MAX
Hotel Best Western Hotel Felix***
Hotel Felix***
dodał: A_MAX
Hotel Puławska Residence
Hotel Puławska Residence to nowoczesny, trzygwiazdkowy hotel, znajdujący się w pobliżu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina .Hotel posiada własną restaurację, która stanowi idealne miejsce zarówno dla gości indywidualnych jak i grup biznesowych. Restauracja pełni dodatkową funkcję restauracji śniadaniowej w której serwowane są śniadania w formie bufetu.
dodał: Bobs
JM Apart Hotel
We wzniesionej w 2011 r. wieży JM Tower przy ul. Grzybowskiej 45 utworzono hotel z 186 pokojami i apartamentami. W pokojach jest dostęp do internetu bezprzewodowego, z okien hotelowych roztacza się piękny widok na stolicę.
dodał: Mario
Novotel Warszawa Airport
Hotel Novotel Warszawa Airport położony jest w odległości 4 km od centrum miasta i 2 km od portu lotniczego im. Fryderyka Chopina. Profesjonalnie wyposażony kompleks konferencyjny pozwala na organizację w hotelu konferencji i seminariów nawet dla 730 osób. Poza 281 komfortowymi pokojami, do dyspozycji gości jest doskonała restauracja Garden Brasserie oraz Cocktail Bar. Dodatkowymi atutami hotelu są ogród z odkrytym basenem, transport do/z lotniska oraz własny parking.
dodał: Mario
poprzedni rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group