bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Suwałki i okolice
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Wiżajny

Warto zobaczyć

Wiżajny posiadają XVII-wieczny układ urbanistyczny staromiejskiego rynku, opartego na bazie prostokąta. Przy rynku znajduje się klasycystyczny  kościół pw. św. Teresy z Avila z 1825 r., którego wnętrze zdobią XVIII-wieczny ołtarz z czasów baroku (rokoko), płótno z obrazem Chrystusa Ukrzyżowanego z XIX w. i chrzcielnica z tego samego okresu oraz obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej z 1939 r. Tuż obok kościoła usytuowana jest  drewniana dzwonnica z 1862 r.

Zwiedzając okolice Wiżajn, warto zajrzeć do wsi Stara Hańcza, gdzie można podziwiać  ruiny XVIII-wiecznego dworu (w 1946 r. dwór spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach). Wokół ruin rozciąga się zdziczały park, uwagę zwraca także piękno toni jeziora Hańcza - najgłębszego jeziora w Polsce.

We wsi Jaczne możemy zetknąć się z jednym z zabytków techniki tego regionu -  drewnianym młynem wodnym z XIX w. Jednakże najważniejszym i najchętniej odwiedzanym „cudem techniki" są  mosty w Stańczykach. Wiadukty, których budowę rozpoczęto w 1907 r., były najwyższą trakcją kolejową w Polsce. Linia Gołdap - Żytkiejmy - Gumbin miała spełniać przede wszystkim funkcje strategiczno-militarne i przewozowe, a przy okazji również turystyczne. Pociągi na tej trasie kursowały do 1945 r. Po II wojnie światowej Rosjanie rozebrali tory, wywożąc je następnie do siebie; na szczęście mosty przypominające rzymskie akwedukty pozostawili nienaruszone.


Po regionie oprowadza: Monika Bednarczyk
poprzedni rozdział
Wiżajny
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group