bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Suwałki i okolice
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Jeleniewo

Warto zobaczyć

Gmina Jeleniewo kryje na swym obszarze dużo tajemnic. Znajduje się tutaj wiele zabytków historyczno-geologicznych. Do najcenniejszych można zaliczyć  kapliczkę z 1959 r., zbudowaną na górze Krzemieniucha (najwyższe wzniesienie w gminie) we wsi Żywa Woda oraz  XVIII-wieczny cmentarz żydowski w Jeleniewie, oparty na planie wieloboku i posiadający typową symbolikę nagrobkową (jest to jeden z najstarszych cmentarzy żydowskich województwa podlaskiego). Jednym z cenniejszych zabytków obronnych Suwalszczyzny, jak również obiektów archeologicznych i kulturowych ziem polskich jest pradziejowe i średniowieczne grodzisko  Góra Zamkowa. Obiekt ten stanowił centrum systemu osadniczo-obronnego położonego w rejonie trzech wsi: Szurpiły, Czajewszczyzna, Wodziłki. Znajdują się tu pozostałości osadnictwa Jaćwingów.

Z zabytków sakralnych na największą uwagę zasługuje

 kościół rzymsko-katolicki pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Jeleniewie. Kościół ten wzniesiono w stylu neogotyckim z drewna sosnowego ok. 1787 r. Do chwili obecnej zachował się w bardzo dobrym stanie. Drugim zabytkiem sakralnym, który warto zobaczyć, jest
 molenna Staroobrzędowego Kościoła Wschodniego we wsi Wodziłki. Została ona wzniesiona w 1921 r., a siedem lat później dobudowano do niej wieżę.


Po regionie oprowadza: Monika Bednarczyk

Obiekty dodane przez użytkowników:
Wilcza góra
Piękna góra która rozciąga się w suwalskim parku krajobrazowym.
dodał: Skejven
poprzedni rozdział
Jeleniewo
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group