bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Suwałki i okolice
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Suwałki

Warto zobaczyć

Zwiedzanie warto rozpocząć od zabytkowych układów staromiejskich. Centralnym punktem Suwałk jest

 Plac Konstytucji 3 Maja. Powstał on w XVII w. jako cmentarz. W 1816 r., kiedy miasto awansowało do rangi województwa, cmentarz przeniesiono na obrzeża, a w jego miejscu powstał ogród spacerowy, wzbogacony o elementy małej architektury, którą niewątpliwie stanowi zabytkowy zegar słoneczny. Plac Konstytucji otacza szereg zabytkowych klasycznych kamienic. Znajdują się one głównie na ulicach Kościuszki oraz Chłodnej. Na uwagę zasługuje m.in.  kamienica Antoniego Sudnika z 1840 r., w której mieścił się szpital wojskowy (ul. Kościuszki 89). Fasadę kamienicy zdobi oryginalny rozalit zwieńczony frontonem. Warto również zwrócić uwagę na budynek z początku XX w. - gmach dawnej resursy, w którym obecnie mieści się  Muzeum Okręgowe (ul. Kościuszki 81). Resursa była miejscem spotkań elit regionu suwalskiego oraz podejmowanych przez nich gości. Bywał tu m.in. Marszałek Józef Piłsudski. Obecnie można tu zobaczyć stałe ekspozycje poświęcone epoce kamienia oraz cywilizacji jaćwieskiej. W muzeum znajdują się również działy: etnograficzny, geologiczny i historyczny, które gromadzą materiały na temat Suwalszczyzny.

Podziwiając zabytki świeckie, warto jeszcze wspomnieć o budynku

 ratusza miejskiego oraz przylegającym do niego gmachu dawnego  gimnazjum gubernialnego, obecnie zajmowanego przez I Liceum Ogólnokształcące w Suwałkach. Jest to XIX-wieczna zabudowa, której architektem był Antonio Corazzi.

Najważniejszym zabytkiem sakralnym Suwałk jest niewątpliwie klasyczny

 kościół pw. św. Aleksandra. Kościół znajduje się tuż przy Placu Konstytucji. Jest to budowla z lat 1820-29, a jej twórcą był polski architekt Piotr Aigner. W architekturze kościoła widać wiele nawiązań do sztuki greckiej, czego przykład stanowią kolumny, portyk, frontonik czy monumentalne schody. Przed kościołem znajdują się dwie prawie 300-letnie figury św. Romualda (od strony wschodniej) oraz św. Benedykta (od strony zachodniej). Figury te przywiezione zostały z półwyspu wigierskiego po kasacie zakonu kamedułów. Środek świątyni zaakcentowany jest kolumnadą w stylu jońskim. Kolebkowe sklepienie oraz kościelne witraże wykonane zostały dopiero po II wojnie światowej. Warto zajrzeć do bocznej wschodniej nawy, gdzie podziwiać możemy zabytkowy konfesjonał w stylu neobarokowym z 2. poł. XIX w. W środku dostrzeżemy również wiele cennych obrazów, figur i ołtarzy.

Zwiedzając Suwałki, warto zajrzeć również na ulicę Bakałarzewską, gdzie znajduje się  zespół cmentarzy różnych wyznań: rzymsko-katolickiego, ewangelickiego, prawosławnego, żydowskiego oraz mahometańskiego. W starej części cmentarza rzymsko-katolickiego uwagę przyciąga murowana kapliczka pw. Przemienienia Pańskiego z 1854 r. oraz wiele starych grobowców i figur nagrobnych. Centralnym punktem nekropolii prawosławnej jest natomiast drewniana cerkiew z początku XX w. Większość grobowców tego cmentarza (podobnie jak cmentarza żydowskiego) zostało zdewastowanych podczas II wojny światowej. Jednak w okresie powojennym miejsce pochówku Żydów zostało uporządkowane, a fragmenty zachowanych płyt nagrobkowych wykorzystane zostały przy budowie tzw. ściany płaczu. Za cmentarzem żydowskim mieści się malutki cmentarz mahometański, gdzie znajduje się kilka usypanych kurhanów stanowiących miejsce pochówku mieszkających tu niegdyś Tatarów.

Kończąc zwiedzanie cmentarzy, znajdujemy się nieopodal suwalskiego  zalewu Arkadia. Warto udać się na spacer w jego kierunku; rzeką, która zasila zalew, jest Czarna Hańcza, a jej bieg, chociaż przez tereny zurbanizowane, jest nadzwyczaj piękny i malowniczy. W okresie letnim zalew stanowi niewątpliwą atrakcję dla dzieci, ponieważ jest tam zorganizowane kąpielisko.


Po regionie oprowadza: Monika Bednarczyk

Obiekty dodane przez użytkowników:
Kościół Ewangelicko-Augsburski (pw. Świętej Trójcy)
W roku 1839 zakupiono działkę na której obecnie znajduje się kościół. Budowa murowanego kościoła w stylu klasycystycznym projektu Karola Majerskiego (głównego budowniczego Suwałk) i Wacława Ritschela rozpoczęła się wiosną 1940 r., a w październiku napisano: „ mury na teraz już wzniesione, a mianowicie wieża pozostaje bez pokrycia ”. Zakończono ją w roku 1841, choć ciągle brakowało organów ( ofiarowali je w roku 1853 oficerowie I korpusu piechoty ), dzwonów i ławek. Poświęcenia kościoła dokonał 20 października 1841 r. ksiądz Boerner superintendent diecezji w Płocku, oraz ks. Fryderyk Wilhelm Grabowski z Suwałk, ks. Orłowski z Serej i ks. Lange z Mariampola.
dodał: P.6
Plac Konstytucji 3 Maja
Powstał w XVII w. jako cmentarz. Obecnie otacza go szereg zabytkowych klasycznych kamienic.
Ratusz miejski
Wybudowany w XIX wieku, składa się z dwóch budynków wybudowanych w stylu klasycystycznym.
Kościół p.w. św. Aleksandra
Klasycystyczna świątynia zbudowana w 1825 roku.
Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół zwany gimnazjalnym,zbudowany w latach 1838-40. Pierwotnie funkcjonował jako cerkiew prawosławna - sobór Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany.
dodał: marcin.mitka
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group