bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Wyspy Uznam i Wolin
Wyspy Uznam i Wolin
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Wyspy Uznam i Wolin

WickoWicko, podobnie jak Wapnica i Lubin, leży na niebieskim szlaku. Ślady osadnictwa na tych terenach sięgają aż 8 tys. lat p.n.e. Badania archeologiczne udowodniły istnienie również osad późniejszych – z okresu tzw. kultury łużyckiej i pomorskiej. O Wicku po raz pierwszy wspomina się w dokumentach z początku XV w., kiedy należało ono do państwa krzyżackiego. W kolejnych wiekach było własnością miejscowych rodów szlacheckich, a obecnie pełni funkcję siedziby gminy. Jako dawna wieś pegeerowska Wicko zaczyna dopiero rozwijać się pod względem turystycznym, kładąc szczególny nacisk na gospodarstwa agroturystyczne. W samej wsi warto zwrócić uwagę na  szkołę, ponieważ jej lewe skrzydło stanowi XVII-wieczny dwór, a nieopodal rośnie najstarszy na Pomorzu cis. Poza tym na skraju wsi, po lewej stornie drogi prowadzącej do Łeby, leży kamień graniczny, prawdopodobnie wyznaczający niegdysiejszą granicę państwa krzyżackiego (inna wersja głosi, że było to oznaczenie granicy biskupstwa kamieńskiego). Jadąc w kierunku wsi Zalesie, na klifie niedaleko budynku Wolińskiego PN, w miejscu dawnego poligonu hitlerowskiego znajduje się jedyna w Polsce ekspozycja tajnej broni V3.

 

Vergeltungswaffe 3
Były to niemieckie działa dalekiego zasięgu, przygotowywane przez Hitlera jako tajna broni przeciwko Wielkiej Brytanii. Projekt dział powstał w 1942 r. i zakładał, że dzięki specjalnemu systemowi wyrzutni V3 będą strzelać na odległość 160 km. Głównym celem ostrzału miał się stać Londyn. V3 otrzymały pieszczotliwą nazwę „stonogi” – ze względu na całkowitą długość lufy, osiągającą 130 m. W 1943 r. Hitler zdecydował o umieszczeniu dział na Pomorzu Zachodnim. Niepowodzenia na froncie zachodnim i zbliżające się wojska radzieckie spowodowały, że zanim V3 weszły do użytku, musiały zostać zdemontowane. Stało się to zimą 1945 r.

 

Dziś po śmiercionośnej broni pozostało jedynie

 muzeum założone przez pasjonatów militariów (czynne: 1 V–30 IX, tel./faks: +48 91 3284271, 601624355, 607418047, e-mail: bunkierv3@vp.pl, http://www.infoturystyka.net.pl/bunkierv3, należy wcześniej umówić się telefonicznie na zwiedzanie, bilet 2 zł).


Po regionie oprowadza: Magdalena Bażela
poprzedni rozdział
Wapnica i Jezioro Turkusowe
następny rozdział
Wisełka
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group