bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Wyspy Uznam i Wolin
Wyspy Uznam i Wolin
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Wyspy Uznam i Wolin

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy, utworzony w od 1960 r. z inicjatywy prof. Adama Wodziczki, obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy – Wolin. Park zajmuje powierzchnię prawie 5 tys. ha pasa przybrzeżnego, a od 1996 r. także fragment morza o szerokości 1 mili. Jest to zatem pierwszy w Polsce park morski. Większą część WPN zajmują lasy. Dominującym drzewem jest sosna, lecz szczególnie cennym – buk, gdyż jego skupiska przetrwały w prawie naturalnym stanie. Najlepiej zachowane zespoły buczyn są chronione w obszarach ochrony ścisłej. Warto też dodać, że średni wiek lasów parku wynosi aż 106 lat! Woda, obok lasów, stanowi dominujący ekosystem parku. W północnej części jest to przybrzeżny pas wód Bałtyku a od zachodu delta Świny, tworząca bagniste wyspy oraz jeziora: 4 polodowcowe: Warnowskie, Rabiąż, Czajcze i Domysłowskie i 3 sztuczne: Turkusowe, Stara Kredownia i Grodno.

Z 1300 roślin spotykanych na wyspie Wolin na terenie WPN występuje ich aż 600. Do najcenniejszych gatunków należą: storczyki, majestatyczna paproć – długosz królewski, mlecznik nadmorski, czosnek kątowaty oraz mikołajek nadmorski. Fauna jest nie mniej interesująca. Żyje tu ponad 230 gatunków ptaków, w tym lęgowych: bielik, wodniczka, biegus zmienny i muchołówka mała. Co roku przylatuje na zimowisko kilka tysięcy ptaków wędrownych. W wodach WPN mieszkają łososie i trocie, a także coraz rzadsze ssaki morskie – morświn i foka szara. W lasach nietrudno natrafić na dziki, sarny, jelenie, a niedawno zadomowiły się tu nawet szopy pracze. Symbolem parku jest orzeł bielik, będący jednocześnie najbardziej „patriotycznym” z polskich ptaków.


Po regionie oprowadza: Magdalena Bażela

Obiekty dodane przez użytkowników:
Wyspa Wolin
Należąca do Polski przybrzeżna wyspa, położona w południowej części Zatoki Pomorskiej. Od lądu stałego oddzielona jest cieśniną Dziwną, Zalewem Kamieńskim i Zalewem Szczecińskim, a od wyspy Uznam – Świną. Powierzchnia wyspy wynosi ok. 245 km².Klif na wyspie Wolin należy do największych i najciekawszych odcinków polskiego wybrzeża Bałtyku. Jego wysokość sięga 96 metrów n.p.m (Góra Gosań). Jednym z najciekawszych fragmentów wyspy jest ujście Świny. Wyspa Wolin jest królestwem osła bielika.
dodał: romszklarz
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group