bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Karkonosze
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Szklarska Poręba

Warto zobaczyć

Specyficzna przeszłość miasta sprawiła, że choć posiada ono wiele obiektów krajoznawczych, to nie ma wśród nich zabytków bardzo starych i wysokiej klasy. Ów brak rekompensuje wiele pięknych stanowisk przyrodniczych. Na obszarze 75 km2, na jakich są one rozmieszczone, przebiega wiele ulic - często widokowych, oraz liczne szlaki piesze i rowerowe.

W luźno jeszcze zabudowanej Szklarskiej Porębie Dolnej warta obejrzenia jest przy ul. Piastowskiej dawna  karczma sądowa z XVIII w. (dziś dom wczasowy) z okazałą Grubą Lipą. Obok wybudowano dwie świątynie: niżej wznosi się nieduży, otoczony murkiem  kościół cmentarny z ok. 1650 r., przebudowany na neogotycki w 1818 r., z wieżą o masywnym przyziemiu i drewnianej górze. W prostokątnym prezbiterium znajduje się późnorenesansowy ołtarz z obrazem W. Hofmanna. Na cmentarzu zachowało się kilka starych płyt nagrobnych, w tym K.Ch. Preusslera (6 XII 1728 - 7 IV 1804). Nieco dalej barokowy  kościół Niepokalanego Serca NMP z lat 1755-86 projektu Ch. Feistera, ze smukła wieżą od zachodu. Ponieważ pierwotnie był użytkowany przez ewangelików, dlatego salowe wnętrze z balkonami jest skromnie wyposażone (koniec XVIII w.). Wyróżniają się piękne kryształowe żyrandole miejscowego wyrobu z XVIII-XIX w. oraz kilka obrazów W. Hoffmanna.

Na południe stąd, na krawędzi doliny Kamiennej, kilka interesujących formacji skalnych. Tuż przy szlaku niebieskim skałka granitowa Chybotek, znana turystom od dwóch stuleci z tego, że jej fragment daje się lekko rozkołysać. Nieco dalej inny głaz - Grób Karkonosza, do którego przywarło wiele legend. W bok odeń - Złoty Widok, skąd niegdyś rozciągała się rozległa panorama Karkonoszy, dziś znacznie przesłonięta koronami drzew. Kilka kroków prowadzi do stylowego domku (dziś działa tu niewielkie

 muzeum), w którym mieszkał malarz Wlastimil Hofman (1881-1970), uczeń i przyjaciel J. Malczewskiego, z pochodzenia Czech, ale uznający Polskę za swoją Ojczyznę.

Po drugiej stronie rzeki, u samego wjazdu w granice miasta, znajduje się

 Wodospad Szklarki, który wraz z bukowym otoczeniem chroniony jest jako eksklawa Karkonoskiego Parku Narodowego o powierzchni 54,64 ha. Woda spada z wysokości 13 m. W sąsiedztwie  schronisko PTTK „Kochanówka", do którego doprowadza utwardzona dróżka, dostępna dla osób niepełnosprawnych fizycznie. Czarnym szlakiem osiąga się stąd  Starą Chatę Walońską.

Odchodząca w bok od wlotowej szosy ul. Hofmana prowadzi do Szklarskiej Poręby Średniej, wciąż pełnej jeszcze wolnej przestrzeni, dzięki czemu rozciągają się stąd malownicze widoki na Karkonosze. W jej najwyższej części stoi

 Dom Hauptmannów, łatwo rozpoznawalny dzięki ustawionej przy ulicy sylwetce Karkonosza. Jest to stylowy budynek z końca XIX w., dołem murowany, górą drewniany, otoczony gankiem. Przy wejściu umieszczono dwie kopie fryzu z wrocławskiego ratusza. Tuż pod Słowińcem (675 m) wznosi się  kościół Bożego Ciała z lat 1884-86 w stylu neoromańskim. We wnętrzu posiada obrazy W. Hofmana oraz neorenesansowo-neogotyckie wyposażenie. Sam malarz pochowany został na pobliskim cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego.

Dzisiejsze centrum Szklarskiej Poręby funkcjonuje wzdłuż ulicy Jedności Narodowej, u zbiegu Kamieńczyka i Kamiennej. W sezonie jest gęsto od gości, tu bowiem skupiają się liczne obiekty gastronomiczne i rozrywkowe. Interesującym zabytkiem o ładnej bryle jest przy ulicy 1 Maja  Młyn św. Łukasza z poł. XIX w., przekształcony w 1870 r. w gospodę, ulubione miejsce spotkań artystów niemieckich (stąd nazwa - od patrona malarzy), nadal pełniący funkcje turystyczne. Stąd można dotrzeć do dolnej stacji wyciągu krzesełkowego, zmodernizowanego, ale drogiego, znajdującego się przy niewielkim stawie wśród zieleni, gdzie organizuje się różne imprezy. Nad rzeką rozciąga się niezbyt duży, ale popularny skwer, na którym urządzane są spotkania w ramach audycji „Lato z radiem". Nieco na uboczu, przy ulicy Mickiewicza, postawiono na pocz. XX w. kamienny, jednonawowy poewangelicki  kościół pw. św. Maksymiliana Kolbego (wezwanie współczesne po 1985 r.). Posiada on małą absydę prosto zakończoną, boczne szczyty i niedużą wieżę od wschodu ze smukłym, jednoprześwitowym hełmem. Wnętrze okrywa drewniany strop. W pobliżu nad Kamienną wyrastają  Krucze Skały, imponująco przedstawiające się z dołu, od strony szosy do Jakuszyc. To stroma granitowa, znacznie urzeźbiona ściana wysokości 30 m z dwiema potężnymi basztami, do 1945 r. jest chroniona jako pomnik przyrody. Obecnie funkcjonuje tu ośrodek sportów ekstremalnych Szkoła Górska „Quasar". Można spróbować wspinaczki skałkowej, zjechać tyrolką, skoczyć na tzw. wahadle i przejść nad przepaścią po moście linowym. Na szczytowej powierzchni znajdują się kociołki wietrzeniowe i dobry punkt widokowy.

Na terenie nieczynnej  huty „Julia" z głównym budynkiem z poł. XIX w. ocalał dom J. Partscha (1851-1925), wybitnego geografa, który wykazał lokalne zlodowacenie Karkonoszy. Wśród wielu godnych obejrzenia miejsc trzeba polecić stojący przy zbiegu ulic Słowackiego i Partyzantów trójgraniasty obelisk szklarstwa, ustawiony z okazji 600-lecia tej tradycji w Szklarskiej Porębie.

 Wodospad Kamieńczyka leży wprawdzie poza granicami miasta, już na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, ale niewątpliwie zalicza się do lokalnych atrakcji. To popularne miejsce krótkich spacerów, tym bardziej zachęcające, że znajduje się tu też prywatne
 schronisko „Kamieńczyk" z ogólnodostępną gastronomią. Wstęp do przepastnego jaru płatny (4 zł, ulgowy 2 zł), trzeba założyć ochronny kask. Opuszcza się w dół metalowymi schodkami z punktami widokowymi. Skalista, mroczna i wilgotna czeluść ma prawie 100 m długości, 6-15 m szerokości i do 30 m głębokości. Powstała w wyniku erozji wstecznej potoku i cofania się progu skalnego. Najwyższy w Sudetach wodospad spada trzema kaskadami z wysokości 27 m. Powyżej istniała kiedyś niewielka zapora piętrząca wodę, którą dla zwiększenia efektu spuszczano w obecności turystów.

 

Coś dla dociekliwych i na niepogodę...

 Dom Gerharta i Carla Hauptmannów (ul. 11 Listopada 23, tel.: +48 75 7172611, wt., czw., pt. 9.00-15.30, śr., sb., nd. do 16.30, wstęp 6 zł, ulgowy 3 zł) - zgromadzono tu dzieła obu braci oraz pamiątki związane z nimi i z Karkonoszem.

 Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej (ul. Okrzei 28, tuż obok dolnej stacji wyciągu krzesełkowego, tel.: +48 75 7172124, wt.-nd. 9.00-15.00) - otwarta w 2006 r. nowoczesna placówka o multimedialnym i interaktywnym wyposażeniu, pozwalającym dobrze poznać Karkonosze; możliwość organizacji zajęć dydaktycznych i „zielonych szkół".

 Muzeum Mineralogiczne (ul. Kilińskiego 20, tel.: 0607100880, wt.-sb. 10.00-18.00, nd. 10.00-16.00, wstęp 8 zł, ulgowy 4 zł) - interesująca dokumentacja historii eksploatacji miejscowych złóż.

 Muzeum Ziemi (ul. Jeleniogórska 9, tel.: +48 75 7173287, codziennie 9.00-18.00, wstęp wolny) -zbiory skał i minerałów z całego świata.

 Muzeum „Husarz" (ul. Kilińskiego 18, tel.: +48 75 7173363, wstęp 5 zł, ulgowy 2,5 zł) - bogata kolekcja antyków: meble, druki, obrazy, porcelana, stare zbroje, broń itp.

 Stara Chata Walońska (ul. Kołłątaja 12, przy czarnym szlaku, tel.: +48 75 7172956) - siedziba Sudeckiego Bractwa Walońskiego, skupiającego miłośników i popularyzatorów problematyki mineralogicznej tych gór, w której urządzono ekspozycję, miejsce pokazów i spotkań, także przy ognisku.

 „Leśna Huta" (ul. H. Kołłątaja 2, tel.: +48 75 7172303, pn.-sb 10.00-18.00, nd. 10,00-15.00, wstęp 4 zł, ulgowy 2 zł) - prywatna huta szkła, w której można z bliska zobaczyć z produkcję szkła artystycznego oraz kupić wyroby po niższych cenach.

 

Gościom miasto zapewnia bardzo bogate możliwości wypoczynku i rozrywki. Podstawą jest oczywiście turystyka w różnych dyscyplinach: piesze wędrówki po okolicznych górach, kilkanaście tras rowerowych o łącznej długości ponad 500 km, jazda konna, turystyka narciarska.

Narciarstwo zjazdowe możliwe jest dzięki licznym wyciągom w samej Szklarskiej Porębie, jak i karkonoskim nartostradom oraz narciarskiemu „cyrkowi" pod Szrenicą.


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski

Obiekty dodane przez użytkowników:
Wodospad Kamieńczyka
Malowniczy wodospad na potoku Kamieńczyk, powyżej Wąwozu Kamieńczyka. Najwyższy wodospad w polskich Sudetach 27 m.
Muzeum - Dom Wlastimila Hofmana
Stylowa drewniana chałupa, w której od 1947 r. mieszkał artysta malarz Wlastimil Hofman. Obecnie własność prywatna. Gospodarze udostępniają niewielką ekspozycję pamiątek po W. Hofmanie (zwiedzanie po umówieniu telefonicznym). W pobliżu, przy niebieskim szlaku tzw. Grób Karkonosza - kamienna płyta z zatartymi niemieckimi napisami.
Krucze skały

dodał: maciejt
Zakręt Śmierci
Zakręt Śmierci - zakręt około 180 stopni z pięknym widokiem - za zakrętem w stronę Świeradowa-Zdroju po lewej stronie znajduje się parking.
dodał: lmkrolik
Pod Łabskim Szczytem

dodał: wedrus
Kopalnia kwarcu "Stanisław"
Kopalnia jest najwyżej położoną kopalnią odkrywkową w Europie i ze względu na wysokość, czynna jest tylko w okresie letnim - zimą nie da się do niej dojechać ciężarówkami, które wywożą urobek.
dodał: kos.moni
Wysoka Kopa
Wysoka Kopa najwyższy szczyt (1126m) Gór Izerskich, położony w środkowej części Wysokiego Grzbietu , w masywie Zielonej Kopy. Pod szczytem jest niewielkie torfowisko. Na sam szczyt nie prowadzi żaden szlak, dlatego też trzeba bardzo uważnie zwracać uwagę na napis WK, który kieruję w którą stronę mamy iść. A na pewno warto wejść na sam szczyt, ponieważ widoki z niego są niesamowite.
dodał: kos.moni
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group