bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Karkonosze
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Karpacz

Warto zobaczyć

Zabytków architektury nie ma za dużo - w 1990 r. rozebrano ostatnią drewnianą chałupę pasterską z końca XVIII w. (ul. Konstytucji 3. Maja 27), ale ocalał sąsiedni drewniany dom A. Zölfela z 1837 r. Tuż u początku centrum, przy ul. Konstytucji 3 Maja, wznosi się kamienny poewangelicki

 kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1908 r. o cechach neoromańsko-neogotyckich. Przydano mu masywną wieżę ze szpiczastym hełmem, charakterystycznym dla budowli południowoniemieckich. Tuż obok (nr 37) ocalała dawna
 karczma sądowa z 1836 r., kilkakrotnie przebudowana, dziś DW „Bachus". Poniżej w zrekonstruowanej sudeckiej chacie przysłupowej znajduje się interesujące
 Muzeum Sportu i Turystyki. Placówka, otworzona w 1974 r., prezentuje sprzęt i wydawnictwa turystyczne oraz sportowe z tego regionu. Obok urządzono ciekawe alpinarium z górskimi roślinami. Dalej ku centrum ulokowano w 1910 r.
 kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kamienno-drewnianej bryle nadano cechy tyrolskie, zniekształcone przez nowoczesną dobudowę prezbiterium z lat 1974-75 projektu A. Bila. Wejście przez kwadratową wieżę z cebulastym hełmem. We wnętrzu wyróżnia się jedynie barokowo-rokokowy ołtarz główny. Zagęszczający się stąd ciąg budynków, pomiędzy którymi tkwią pensjonaty, reprezentuje typowy charakter zabudowy ośrodków turystyczno-wypoczynkowych z początku XX w.

Za pomnikiem „Wyzwolicielom Dolnego Śląska" warto zejść czerwonym szlakiem do doliny Łomnicy, gdzie w latach 1910-15 pojawiła się kamienna zapora przeciwrumoszowa, piętrząca niewielki, ale malowniczy zbiornik. Dziś stanowi on popularny cel odwiedzin.

Będąc w Karpaczu, warto zajrzeć do

 Miejskiego Muzeum Zabawek. Początkiem kolekcji stał się bogaty zbiór lalek z całego świata, ofiarowany w 1998 r. przez słynnego mima i dyrektora wrocławskiego Teatru Pantomimy H. Tomaszewskiego.

W wyżej położonej części miasta - Karpaczu Górnym (nazwa ta w 1989 r. zastąpiła nadane w 1949 r. miano Bierutowice na cześć B. Bieruta, który tu onegdaj bawił), wznosi się jedna z największych atrakcji Sudetów. Jest to ewangelicki

 kościół Wang przeniesiony z Vang nad jez. Vangsmjösen w południowej Norwegii. Fryderyk Wilhelm IV zakupił go z zamiarem ustawienia go w Berlinie, jednak na prośbę hrabiny F. von Reden z pobliskiego Bukowca przetransportowano rozebraną świątynię w obecne miejsce na zboczu Czarnej Góry. Zasadnicza część drewnianej budowli o skandynawskiej formie stav, w typowym dla Wikingów stylu, pochodzi z przełomu XII/XIII w. W czasie rekonstrukcji została uzupełniona nowszymi elementami, co nadało całości nieco zmieniony wygląd. Dookoła kościoła przebiega kryty krużganek, a dla ochrony świątyni przed silnymi górskimi wiatrami tuż obok niej wzniesiono wysoką kamienną wieżę. Zachowały się oryginalne portale i wewnętrzne słupy z sosny skandynawskiej, bogato dekorowane, a także runiczny napis: Einardi wyrzeźbił mnie św. Olafowi. Piękny krucyfiks i inne snycerskie detale są XIX-wiecznym dziełem Jakuba z Janowic. Dwa metalowe kandelabry, przedstawiające łabędzia - symbol wierności, i serce - symbol miłości, używane są tylko podczas ślubów. Oryginalność wnętrza oraz przekonanie, że świątynia Wang to kościół szczęśliwych małżeństw są powodem organizowania tu licznych ceremonii. Na cmentarzyku, z którego rozciąga się ładny widok na Pogórze Karkonoskie i Rudawy Janowickie, spoczywają prochy H. Tomaszewskiego. Obok budynek parafialny z 1842 r. oraz księgarenka i zakątek, w którym umieszczono epitafium dobrodziejki.

Poza licznymi obiektami krajoznawczymi są tu też te służące rozrywce. Wymienić trzeba zlokalizowany w samym centrum Karpacza

 Letni Tor Saneczkowy „Kolorowa". Obok Muzeum Sportu i Turystyki powstał niedawno  Park Linowy „Trollandia", gdzie do pokonania są wiszące mostki, liny i inne chybotliwe urządzenia. W 1999 r. pod Kozią Skałą między Karpaczem a Ścięgnami otwarto
 „Western City" - miniaturę miasteczka z amerykańskiego Dzikiego Zachodu z salonem, bankiem i innymi obiektami. Organizuje się w nim pokazy jazdy „kowbojskiej", czyli w stylu western, rodea, inscenizacje napadu na bank i dyliżans oraz różne spotkania.


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski

Obiekty dodane przez użytkowników:
Ślad Zdobywców
Polscy himalaiści doczekali się swojego Miasta. Jest nim Karpacz. 24 września 2006 r., w samo południe, na skwerku przy głównej ulicy miasta, zwanym od tego dnia Skwerem Zdobywców odsłonięte zostały ślady butów wyprawowych polskich himalaistów.
dodał: rubezahl
Krucze Skały
Grupa skalna znajdująca się pomiędzy Osiedlem Skalnym a Wilczą Porębą zbudowana z jasnego granitognejsu o maksymalnej wysokości 25 m. Doskonałe tereny do uprawiania wspinaczki skałkowej. Z górnej części roztacza się jeden z najwspanialszych widoków na Karkonosze i Śnieżkę.
dodał: natalia.tomasiak
Pomnik Hrabiny Von Reden
Hrabina Von Reden urodziła się 12 maja 1774r. w Wolfenbuttel. Zmarła 14 maja 1854r. w Bukowcu. W 1825 roku wraz ze swoim małżonkiem założyła związek biblijny na Śląsku. Rozpowszechniła biblię jeleniogórską. Uratowała przed zniszczeniem prastary kościół Wang z Norwegii. Za jej radą, został w 1848 roku, w Karpaczu na nowo wzniesiony jako kościół parafialny ludności góralskiej. Pomnik, obok Świątyni Wang wzniósł w 1856 r. Król Fryderyk Wilhelm IV.
dodał: Tomazo01
Łazarz
Rzeźba przedstawia wskrzeszenie Łazarza. Została wykonana przez Ryszarda Zająca – artystę z Jeleniej Góry - na podstawie Ewangelii Jana 11,44. W obecnym miejscu rzeźby, znajdowała się tablica upamiętniająca mieszkańców Karpacza, którzy zginęli w czasie I wojny światowej. Napisy na niej wykonane były w języku niemieckim, jednak uległy zniszczeniu po 1945 roku. Parafia Ewangelicko – Augsburska Wang, z okazji 150-lecia bytności kościoła Wang w Karkonoszach, odnowiła tablicę i nadała jej nowy charakter. Zielony bluszcz, który rośnie obok rzeźby Łazarza, jest pod ochroną i znajduje się na trzecim miejscu pod względem wysokości położenia w Polsce. Jego liście pozostają zielone przez cały rok.
dodał: Tomazo01
Odsłonięcie Hornfelsów
Hornfelsy należą do skał twardych i odpornych na wietrzenie. Nazwa pochodzi z języka niemieckiego i oznacza skałę rogową, stąd też czasami spotkamy nazwę rogowiec. Najbardziej znanym miejscem występowania tej skały jest Śnieżka. Powstały na Śnieżce wtedy, gdy gorąca granitowa magma podgrzała sąsiadujące skały do temperatury przekraczającej 600 stopni C. Poza Śnieżką hornfelsy występują w Karpaczu przy ulicy Obrońców Pokoju (w okolicach policji), gdzie znajduje się pozostałość po małym kamieniołomie. W tym miejscu możemy zobaczyć fragment kry hornfelsowej i z bliska podziwiać jedną z najtwardszych skał w Polsce, bez konieczności wspinania się na najwyższą górę Sudetów.
dodał: Tomazo01
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group