bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Karkonosze
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Kowary

Warto zobaczyć

Odświeżone centrum przy wydłużonym rynku-deptaku, który powstał z rozszerzenia dawnej ul. 1 Maja, składa się głównie z barokowo-klasycystycznych kamienic z XVIII w., później nieco zmienionych. Wzrok przyciąga wyodrębniona bryła klasycystycznego

 ratusza z lat 1786-89, projektu Ch. von Schultze. Jest to tylko 2-kondygnacyjna budowla z wysokim przyziemiem oraz z wydatnym portykiem, wybudowanym w nurcie wielkiego porządku. W pobliżu, przy placu Franciszkańskim, wznosi się na miejscu starszego gotycki 
 kościół pw. Najświętszej Marii Panny z 2. poł. XV w. Do ściany szczytowej przylega dość wysoka wieża. Halowe, 3-nawowe wnętrze zostało poważnie zbarokizowane po pożarze w 1670 r. Cenna artystycznie jest umieszczona na zewnątrz kamienna figura Madonny z ok. 1400 r., którą umieszczono na wsporniku z wyobrażeniem paszczy wieloryba połykającego Jonasza (określa się ją też jako „Madonnę na Potworze" lub „Madonnę z Maską"). Wnętrze posiada bogate wyposażenie, głównie barokowe. W przyziemiu wieży zachowały się cenne polichromie gotyckie, przedstawiające adorację Matki Bożej. Wysoką klasę reprezentuje ołtarz główny z 1749 r. dłuta A. Dorasila, podobnie jak wykonana przez niego ambona. Interesujący prospekt organowy to dzieło Eberhardta ze Szprotawy (1719-21). W jednym z bocznych ołtarzy duża ciekawostka - obraz św. Wilgefortis, niewiasty na krzyżu; motyw znany z niewielu tylko miejsc, m.in. z Ziemi Kłodzkiej. Przez Jedlicę prowadzi  kamienny most z 1725 r., na którym stoi barokowa figura św. Jana Nepomucena, zwanego Śląskim Świątkiem z uwagi na popularność jego kultu od XVIII w. W dolnej części centrum, przy ulicy Poprzecznej, ocalała dawna  synagoga z końca XIX w.

Również na obrzeżach miasta jest co oglądać. Po południowej stronie na Kaplicznym Wzgórzu w 1772 r. wzniesiono, przypuszczalnie na grodzisku, barokową  kaplicę św. Anny (ul. Kowalska 41). Jest to budowla na planie elipsy, zwieńczona wysoką latarnią. We wnętrzu, obok wyposażenia z czasu powstania, także kilka płyt nagrobnych. Nieco powyżej zachowała się 2-kondygnacyjna dawna  karczma z XIX w. - nakryta stromym dachem, posiada ryglowe piętro i wysunięty środkowy ryzalit. Dolne przedmieście - Radociny, zwane też Nowym Dworem, to duży, nieco pretensjonalny po neogotyckich przebudowach w XIX i XX w.  pałac, który powstał jako dwór Schaffgotschów w 1570 r. W 1965 r. przekształcony w dom wczasowy. Wartościowy jest przylegający do niego park krajobrazowy o powierzchni 33 ha z wieloma ciekawymi, egzotycznymi gatunkami drzew. Powyżej tego zespołu znajdują się na osiedlu Wojków zabytkowe obiekty sanatoryjne.

Romantyczna historia owiewa podnóże wzgórza Radziwiłłówka (463 m), tuż za torami nieczynnej linii kolejowej. Na nim

 ruina zameczku myśliwskiego z ok. 1790 r. w formie czworobocznej wieży. W skromnym  dworku Ciszyca (dawny folwark), przykrytym lekko mansardowym dachem, od 1824 r. bawiła na letniskach rodzina ks. A. Radziwiłła, namiestnika Księstwa Poznańskiego. Jego córkę Elizę - zwaną wraz z siostrą Wandą przez miejscową ludność „Aniołami z Ciszycy" dzięki ich wielkiej dobroci i piękności, oraz bawiącego w niedalekich Mysłakowicach Wilhelma von Hohenzollerna połączyła gorąca miłość, która doprowadziła do zaręczyn. Do ślubu jednak nie doszło, bo niechętny Polakom dwór pruski wymógł na księciu zerwanie z Elizą, która wskutek choroby, pogłębionej trwałą zgryzotą, zmarła w Kowarach w wieku 31 lat.

Najnowszą i coraz większą atrakcją jest budowany od 2001 r. przez M. Piaseckiego

 Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska na terenie dawnej fabryki dywanów. Twórcy eksponatów wykonali staranne modele zbytków Dolnego Śląska w skali 1:25, prezentowane głównie w plenerze. Oryginalny zbiór lasek i kijów pasterskich zgromadzono w  Prywatnej Galerii i Pracowni Autorskiej „Wieża Ciśnień". Dużym powodzeniem cieszą się wycieczki do 
 Sztolni Kowary „Skarbiec Walonów", otwartej do zwiedzania w 2000 r. W środku temperatura nie przekracza 8ºC, zalecana ciepła odzież. Podziemna sztolnia długości 1200 m prowadzi m.in. przez Labirynt Uranosa, Groty ze skarbami Walonów, Przedsionek Tartaru... Tu także w 2002 r. otwarto nowe inhalatorium radonowe, jedyne w Polsce i piąte w świecie, gdzie w leczeniu - poza wdychaniem powietrza nasyconego radonem, stosuje się muzykoterapię i wodolecznictwo.

Niewielka odległość dzieli Kowary od Kostrzycy, gdzie w 1995 r. otwarto nowoczesny  Leśny Bank Genów, mający na celu długookresowe przechowywanie nasion drzew leśnych jako nośników genów. Dzięki nim uda się odtworzyć populację określonego gatunku w wypadku zagrożenia wyginięciem. Znajduje się tu też ciekawe arboretum. Obiekt dostępny jest do zwiedzania.


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski

Obiekty dodane przez użytkowników:
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska
Prywatna, plenerowa kolekcja ok. 30 modeli największych zabytków Dolnego Śląska.
Szpital Przeciwgruźliczy "Wysoka Łąka"
Szpital Przeciwgruźliczy, powstał w latach 1900 - 1902 według projektu wrocławskiego architekta Karla Grossena. Tworząc ten obiekt, Grossen, wzorował się na podobnym obiekcie w szwajcarskim Davos. Jest to murowano-drewniano-szachulcowy rozległy budynek 3-4 kondygnacyjny o rozczłonkowanej bryle i wielopołaciowych dachach z licznymi szczytami i wieżyczkami. Od frontu znajdują się werandy i tarasy. Budynek stoi w parku, a tuż poniżej rozciąga się rozległa łąka.
dodał: krzysio63
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group