bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Karkonosze
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Karkonosze

Historia

Niemożliwe jest ustalenie dokładnej daty rozpoczęcia penetracji Karkonoszy przez człowieka, przypuszcza się jednak, że dokonywała się ona już w okresach międzylodowcowych. Ślady osadnictwa w Kotlinie Jeleniogórskiej i pierwsze nazewnictwo terenowe pochodzą z 2 poł. pierwszego tysiąclecia. Z kolei w XIV w. od strony południowej (w rejonie Kowar) toczyła się już górnicza eksploatacja złóż. Zagęszczanie się osadnictwa u podnóża Karkonoszy zmusiło tutejszych mieszkańców do zajmowania coraz wyższych terenów, zaś wojna trzydziestoletnia dodatkowo sprowadziła tu wielu ewangelickich uciekinierów. Rozwijali oni pasterstwo i zbieractwo ziół, a od XVII w. coraz częściej przyjmowali na nocleg wędrowców (choć ich pobyty koncentrowały się głównie w okolicach Śnieżki).

Przełom XVIII/XIX w. to czas kształtowania się nowoczesnej turystyki, dzięki której Karkonosze stały się najchętniej odwiedzanym regionem w tej części Europy. Do dziś ta dziedzina gospodarki jest podstawową formą lokalnej działalności dzięki gęstej sieci szlaków i infrastrukturze narciarskiej (w tym nartostrad) oraz licznym miejscowościom wypoczynkowym u podnóża gór.

 

Karkonosz

Mianem tym określano mityczną postać, opiewaną ludową tradycją i przedstawianą w literaturze oficjalnej od początku czasów nowożytnych. W polskiej kulturze najpopularniejszy po 1945 r. stał się błędny językowo Liczyrzepa (zamiast właściwszego Rzepiór). Genezy nazwy należy upatrywać we wczesnosłowiańskich personifikacjach sił natury. Wskazują na to liczne opowieści o motywach ściśle przyrodniczych, których morał daje się sprowadzić do zasady przestrzegania praw gór. Niemiecka nazwa Rübezahl, wsparta opowieścią o przemyślnej (niemieckiej, sądząc z imienia) księżniczce Kunegundzie, uwięzionej podstępnie przez niecnego, miejscowego (a więc słowiańskiego) Ducha Gór, któremu uciekła, każąc mu w nieskończoność liczyć rzepy na polu, ma zapewne jeszcze starsze pochodzenie. Wywodzi się je od Riphenzabel, gdzie riph oznacza w starogermańskim (tu z indoeuropejskiego) skałę lub górę, co współcześnie składa się na miano Górskiego Opiekuna. Czesi od 1 poł. XIX w. określają go Karkonoszem, co przyjmuje się i po polskiej stronie. Jego motyw był wykorzystany w wielu utworach literackich (najbardziej znany to Rübezahlbuch C. Hauptmanna), w nazwach różnych obiektów i jako element dekoracyjny.


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski
poprzedni rozdział
Karkonosze
następny rozdział
Wycieczki
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group