bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Poznań i okolice
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Zaniemyśl

Warto zobaczyć

W południowej części miejscowości (dawnym Niezamyślu), na owalnym placu wznosi się trójnawowy neogotycki  kościół św. Wawrzyńca z lat 1840-42, najprawdopodobniej projektu Franciszka Marii Lanciego. Wyposażenie wnętrza pochodzi z XVII-XIX w. Przy zachodniej zewnętrznej ścianie świątyni mieści się klasycystyczny grobowiec zmarłego w 1845 r. Edwarda Raczyńskiego, zwieńczony posągiem bogini zdrowia Hygiei, której rysów użyczyła żona hrabiego, Konstancja z Potockich.

Północna część miejscowości to obszar dawnego miasta Zaniemyśl, którego centralną część stanowi plac Ryszarda Berwińskiego. Urodzonemu w pobliskiej Polwicy poecie poświęcono pomnik, odsłonięty w 1979 r. Ciekawostką miasteczka, leżącego nad Jeziorem Raczyńskim, jest wynurzająca się z jego wód  Wyspa Edwarda (pow. 3 ha). Wyspa, nosząca wcześniej nazwę Grunt, została oddana w dzierżawę Edwardowi Raczyńskimu przez kasztelana Józefa Jaraczewskiego, w zamian za coroczną daninę w postaci gałązki bluszczu jako „znaku przyjaźni". Na wyspie zbudowano dla hrabiego modrzewiowy domek w stylu szwajcarskim, w którym w 1845 r. odebrał sobie życie strzałem z armatki. Fakt ten upamiętnia umieszczona na ścianie zewnętrznej tablica pamiątkowa. Inna tablica jest poświęcona goszczącemu w Zaniemyślu nestorowi polskiej turystyki, Mieczysławowi Orłowiczowi. Dom otacza ok. 60 sędziwych dębów, z których kilkanaście uznano za pomniki przyrody. Latem na wyspę kursuje prom. Na tym właśnie jeziorze hr. Raczyński organizował słynne „bitwy morskie" z udziałem miniaturowych okrętów.

Dużą atrakcją Zaniemyśla jest licząca ponad 100 lat zabytkowa  kolejka wąskotorowa (szer. torów 750 mm), która łączy tę miejscowość ze stacją Środa Miasto. Ruch pasażerski na 14-kilometrowym odcinku odbywa się w sezonie turystycznym wg stałego rozkładu jazdy, a wagony ciągnie prawdziwy parowóz Px48. W budynku dworca kolejowego zorganizowano niewielką ekspozycję, związaną z popularną „ciuchcią".


Po regionie oprowadza: Paweł Mordal
poprzedni rozdział
Zaniemyśl
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group