bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Poznań i okolice
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Kórnik

Warto zobaczyć

Najcenniejszym zabytkiem Kórnika jest neogotycki

 zamek z XIX w., obecną romantyczną formę zawdzięczający przebudowie dokonanej w latach 1843-65 przez Tytusa Działyńskiego i jego syna Jana Kantego. Zamek ma jednak starszą metrykę. Pierwotna budowla została wzniesiona ok. 2. poł. XIV w. Przebudowany i rozbudowany przez Górków w XV w. i ok. 1570 r., w XVIII w. otrzymał formy barokowe. Tytus Działyński przeznaczył go m.in. na zbiór pamiątek historycznych, dzieł sztuki i bibliotekę. Zamek wzniesiono na planie prostokąta, na wyspie otoczonej fosą. Boniowane w znacznej części mury wieńczy krenelażowa attyka. Niesymetryczne elewacje boczne, wtopione w mury baszty i duża wieża od strony wschodniej nadają budowli wygląd średniowiecznego zamczyska. We wszystkich salach zachowały się piękne intarsjowane posadzki. Szczególną uwagę zwraca Sala Mauretańska, inspirowana sztuką Wschodu. Natomiast w Sali Herbowej uwagę przykuwa wykonany ok. 1860 r. strop kasetonowy z herbami rodów szlacheckich. Strop w znajdującej się obok Sali Fundatora wieńczy arabski napis „Allach Akbar", którym wyrażono wdzięczność dla Turcji za nieuznanie rozbiorów Rzeczypospolitej. W zamkowych wnętrzach są eksponowane bogate zbiory mebli, obrazów (Grottgera, Norblina i Bacciarelliego), militariów, portretów staropolskich i miniatur. Przy wejściu do zamku stoi pomnik Tytusa Działyńskiego. Od strony południowej i wschodniej rozciąga się park (33,5 ha), powstały w XVIII w. po przekształceniu ogrodu włoskiego w park francuski, a w 1830 r. zamieniony na
 arboretum. To najstarszy i największy ogród dendrologiczny w Polsce. Rośnie tu ponad 3 tys. gatunków oraz odmian drzew i krzewów europejskich, azjatyckich i amerykańskich. Jego twórcą był Tytus Działyński, którego dzieło kontynuował syn Jan, zamiłowany ogrodnik-dendrolog, posiadający wykształcenie przyrodnicze. Po zachodniej stronie zamku, w dawnej powozowni mieści się kolekcja powozów, zakupionych przez Tytusa Działyńskiego w Anglii. Pomiędzy parkiem a brzegiem Jeziora Kórnickiego znajdują się zabudowania dawnego folwarku Prowent, w którym w 1923 r. urodziła się Wisława Szymborska. Fakt ten upamiętnia tablica na jednej z oficyn.

Przy dawnym rynku wznosi się gotycki

 kościół Wszystkich Świętych z 1437 r., przebudowany po 1838 r. w stylu neogotyku romantycznego. Jest to budowla trójnawowa o układzie halowym, bez wyodrębnionego prezbiterium. Fasada kościoła przypomina wyglądem katedrę we Fromborku. Wewnątrz świątyni zachowały się trzy późnorenesansowe nagrobki Górków z końca XVI w. oraz epitafium Teofili z Działyńskich.

 

Biała Dama z Kórnika

W Sali Herbowej kórnickiego zamku wisi portret damy w rozłożystej białej sukni, zwanej Białą Damą. Podobno w księżycowe noce schodzi ona z portretu i korytarzami zamkowymi wędruje do parku, gdzie czeka na nią jeździec na karym koniu. Potem spacerują razem alejkami, by wraz z pianiem pierwszego koguta zniknąć w blasku budzącego się dnia.

Biała Dama naprawdę miała na imię Teofila i pochodziła z rodu Działyńskich. Po pierwszym mężu nosiła nazwisko Szołdrska, a po drugim Potulicka. To jej zamek kórnicki zawdzięczał barokową przebudowę w 2. poł. XVIII w. Ponoć w trosce o poddanych kazała rozebrać położony nieopodal zameczek myśliwski, aby z jego cegieł mieszkańcy mogli pobudować murowane kominy i w ten sposób chronić domostwa od pożaru. Tym właśnie czynem naraziła się na klątwę. W podziemiach zameczku przed wiekami poprzedni właściciele z rodu Górków mieli bowiem ukryć swoje skarby. Ponieważ ród ten wygasł w końcu XVI w., władzę nad kosztownościami przejęły złe duchy. One to właśnie, pozbawione przez Teofilę schronienia, zemściły się, skazując ją na pośmiertną tułaczkę. Zdjąć czar może tylko odnalezienie skarbu. Próbowało już tego wielu śmiałków, ale jak dotąd na próżno.

 


Po regionie oprowadza: Paweł Mordal

Obiekty dodane przez użytkowników:
Powozownia
Nieopodal pałacu, w budynku dawnej wozowni z lat 1909-12 zgromadzono kolekcję ok. 40 różnych typów powozów konnych oraz akcesoriów i przedmiotów z tym związanych.
dodał: kazio48
poprzedni rozdział
Kórnik
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group