bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Poznań i okolice
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Rogalin

Warto zobaczyć

Okazały

 pałac Raczyńskich stanowi jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Wielkopolsce. Jego budowa, zapoczątkowana w 1768 r. przez Kazimierza Raczyńskiego, trwała prawie 150 lat. Piętrowa budowla z pięcioosiowym ryzalitem środkowym, zwieńczonym trójkątnym naczółkiem z herbem Nałęcz, oraz trzyosiowymi ryzalitami bocznymi, reprezentuje cechy stylu późnobarokowego z elementami klasycyzmu. Część środkowa jest przykryta trzykrotnie łamanym dachem mansardowym. Po bokach wznoszą się dwie oficyny, połączone z pałacem za pomocą ćwierćkolistych galerii. Obecnie mieści się tu muzeum - oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu - prezentujące wygląd wnętrz pałacowych od XVII do XIX w. Zgromadzone w nim wyposażenie stanowią stylowe meble, cenne obrazy, tkaniny, rzeźby (m.in. Canovy i Thorwaldsena), porcelana, arrasy francuskie i flamandzkie oraz gobeliny z XVII i XVIII w. Tutaj także jest prezentowana kolekcja portretów rodzinnych Raczyńskich. Z uwagi na długotrwały remont dla zwiedzających udostępnione są tylko niektóre pomieszczenia. W budynku dawnej wozowni zgromadzono kolekcję ok. 30 pojazdów konnych. Nieopodal pałacu, w budynku z lat 1909-12, można zobaczyć galerię obrazów malarstwa polskiego i europejskiego z XIX i XX w. Znajdują się wśród nich płótna m.in. Leona Wyczółkowskiego, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Juliana Fałata i Józefa Chełmońskiego, a z twórców zagranicznych Paula Delarocha, Wilhelma Schadowa, Fritza Tchaulowa czy Friedricha Overbecka. Poczesne miejsce zajmuje obraz Jana Matejki Dziewica Orleańska.

Za pałacem rozciąga się park w stylu francuskim z 2. poł. XVIII w., z aleją lipową, szpalerami grabowymi i licznymi rzeźbami, który w dalszej części przechodzi w angielski park krajobrazowy. Łącznie zajmuje on ok. 31,5 ha powierzchni. W jego zachodniej części rosną słynne

 dęby „Lech", „Czech" i „Rus" o obwodzie 930, 810 i 670 cm, a nieco bliżej - dąb „Edward" o obwodzie 620 cm. W okolicach Rogalina, na nadwarciańskich łęgach rośnie ponad 1400 dębów, z których ok. 900 uznano za pomniki przyrody. Na wiekowych drzewach żeruje rzadki chrząszcz - kozioróg dębosz, objęty ochroną gatunkową. Przy drodze w kierunku Kórnika, na niewielkim wzniesieniu stoi neoklasyczna 
 kaplica św. Marcelina z 1820 r. Stanowi ona kopię słynnej rzymskiej świątyni Maison Carée w Nimes koło Marsylii (w południowej Francji), pochodzącej z I w. p.n.e. i od 1975 r. jest kościołem parafialnym. W podziemiach znajduje się mauzoleum rodziny Raczyńskich, w którym spoczywają m.in. bracia Edward Bernard (1891-1993) - prezydent Polski na obczyźnie i Roger (1899-1945) - wojewoda poznański i dyplomata. Znajduje się tu też urna z sercem Edwarda Raczyńskiego (1786-1845) - działacza patriotycznego, historyka, a przede wszystkim wielkiego społecznika, fundatora m.in. gmachu biblioteki i sieci wodociągów w Poznaniu.

Odcinek doliny Warty pomiędzy Mosiną a Śremem, na którym leży Rogalin, wchodzi w skład

 Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1997 r. na powierzchni 12 750 ha. Park ma na celu ochronę krajobrazu doliny z licznymi starorzeczami i charakterystycznymi łęgami nadrzecznymi, stanowiącymi efekt częstego zalewania terenów i jednym z największych w Europie skupisk starych dębów szypułkowych. Od północnego zachodu Rogaliński Park Krajobrazowy graniczy z Wielkopolskim Parkiem Narodowym.

 


Po regionie oprowadza: Paweł Mordal

Obiekty dodane przez użytkowników:
Pałac w Rogalinie
Pałac jest jedną z najwspanialszych rezydencji magnackich w Wielkopolsce. Obecnie mieści się tu muzeum – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu – prezentujące wygląd wnętrz pałacowych od XVII do XIX w.
Galeria malarstwa
Obok pałacu, w budynku z lat 1909-12, można zobaczyć galerię obrazów malarstwa polskiego i europejskiego z XIX i XX w.
dodał: kazio48
Park francuski
Za Pałacem Raczyńskich znajduje się park w stylu francuskim z 2. poł. XVIII w., z aleją lipową i szpalerami grabowymi oraz rzeźbami. W dalszej części od pałacu park zmienia się w krajobrazowy park angielski.
dodał: kazio48
poprzedni rozdział
Rogalin
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group