bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Poznań i okolice
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Wielkopolski Park Narodowy

Warto zobaczyć

Cechą wyróżniającą Wielkopolski Park Narodowy jest duża liczba jezior. Największą powierzchnię zajmuje Jezioro Dymaczewskie (pow. 120 ha), a najgłębsze jest Jezioro Góreckie (gł. 15,5 m). Z jego wód wynurzają się dwie wyspy: Kopczysko i Zamkowa z ruinami XIX-wiecznego pałacyku myśliwskiego Działyńskich. Interesujące jest także niewielkie, bo liczące zaledwie 4,3 ha powierzchni, jezioro Kociołek. Bardzo strome brzegi i duża głębokość (ok. 8 m) powodują, że występuje tu tzw. meromiksja, czyli ograniczona cyrkulacja wody.

Najcenniejsze fragmenty parku uznano za strefy ścisłej ochrony, których jest tutaj 18 i zajmują łącznie 260 ha. Jednym z nich jest „Grabina", położona na południowym krańcu Jeziora Góreckiego, obejmująca ok. 9 ha lasu grądowego grabowo-dębowego. Na terenie parku, w okolicach Puszczykowa, Jezior i Wypalanek, zachowały się najstarsze w Wielkopolsce drzewostany sosnowe, liczące ok. 200 lat. Nad Jeziorem Góreckim leży miejscowość Jeziory, w której, w dawnym pałacu Artura Greisera, niemieckiego namiestnika Kraju Warty, mieszczą się siedziba dyrekcji parku oraz  Muzeum Przyrodnicze, prezentujące faunę i florę parku. Przy drodze z Jezior do Komornik leży największy (wys. 4 m, obwód ponad 10 m) głaz narzutowy w okolicach Poznania, poświęcony pamięci Leśników Polskich. Na północny zachód od Mosiny, przy drodze pomiędzy Pożegowem a Osową Górą, na stoku Moreny Pożegowskiej znajduje się otoczona lipami tzw.  Studnia Napoleona. Według tradycji miał z niej pić cesarz Francuzów podczas objazdu okolicy w poszukiwaniu miejsca na budowę twierdzy. Nieopodal, na skraju wsi Pożegowo, tuż przy parkingu, ustawiono  tatrzański głaz, upamiętniający Władysława Zamoyskiego, właściciela dóbr kórnickich, miłośnika przyrody i obrońcę Tatr.

Wschodnią granicę parku stanowi rzeka Warta. Tam też, przy drodze z Poznania do Mosiny i linii kolejowej do Wrocławia, leży Puszczykowo - od 1962 r. miasto (8,8 tys. mieszkańców). W jego południowej części, stanowiącej niegdyś samodzielną osadę Puszczykówko, przez wiele lat mieszkał podróżnik i pisarz Arkady Fiedler. W jego domu mieści się utworzone w 1974 r.

 Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera, zwane też „Muzeum pod Totemem". Bogata ekspozycja prezentuje liczne ciekawostki przyrodnicze i myśliwskie, wśród których uwagę zwraca kolekcja motyli oraz pamiątki przywożone z podróży po świecie: rytualne rzeźby i maski, broń, instrumenty muzyczne, a nawet trofea w postaci ludzkich głów. W parku (tzw. Ogrodzie Tolerancji) zgromadzono repliki słynnych budowli. Są to m.in. wykonane w skali 1:1 takie eksponaty jak np.: Brama Słońca z okolic jeziora Titicaca w Boliwii, posąg z Wyspy Wielkanocnej, kalendarz Azteków w formie wielkiego dysku, głowa Olmecka z Meksyku oraz pomniki wodzów indiańskich: Siedzącego Byka i Szalonego Konia. Ponadto można tu zobaczyć repliki piramidy Cheopsa (w skali 1:23) i statku Krzysztofa Kolumba „Santa Maria" (http://www.fiedler.pl).

Na północnym skraju parku, nieopodal drogi z Poznania do Wrocławia i linii kolejowej do Wolsztyna (jedynej w Europie obsługiwanej przez lokomotywy parowe), leży wieś Szreniawa. W tutejszych zabudowaniach dworskich od 1964 r. działa  Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, posiadające unikatową ekspozycję dziejów rolnictwa i życia na wsi. Eksponaty, zgromadzone na wolnym powietrzu i w kilkunastu pawilonach, prezentują najdawniejsze formy upraw i hodowli zwierząt na ziemiach polskich, rzemiosło wiejskie, rozwój techniki rolniczej oraz różne dziedziny przemysłu rolno-spożywczego i transportu wiejskiego. Do kompleksu muzealnego należą eklektyczny pałac z połowy XIX w., park oraz zespół zabudowań folwarcznych. Atrakcją jest także położona na jednym ze wzniesień, na wschód od wsi, odrestaurowana w latach 1999-2001 neogotycka 

 wieża z ok. 1860 r. o wysokości 22 m - dawne mauzoleum rodziny Birnbaumów, właścicieli Szreniawy. Obok niej umieszczono upamiętniający ich głaz.


Po regionie oprowadza: Paweł Mordal

Obiekty dodane przez użytkowników:
Wielkopolski Park Narodowy
Wielkopolski Park Narodowy leży ok. 15 km na południe od Poznania. W Parku utworzono 18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 260 ha. Chronią one roślinny i zwierzęta wodne jak i lądowe. Ochroną objęto także 32 drzewa pomnikowe i 1 głaz narzutowy. Z danych WPN wynika, że park jest odwiedzany przez ponad milion turystów rocznie. Na jego terenie biegnie pięć znakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości 85 km. Szlakami tymi wyznaczono 7 tras wycieczkowych. Obszar parku obejmuje aż 11 jezior z najpiękniejszym z nich Jeziorem Góreckim z Wyspą Zamkową pośrodku. Imponujący jest świat zwierząt na terenie WPN. Najbogatsza jest fauna bezkręgowców, wśród których najliczniej reprezentowane są owady: ponad 3 tys. gatunków. Występuje tu około 104 gatunki mięczaków. Ryby reprezentowane są przez ok. 26 gatunków. Występuje tutaj 5 gatunków gadów. Ptaki w parku reprezentowane są przez ok. 220 gatunków lęgowych i przelotnych. Na jego obszarze występuje ponad 40 gatunków ssaków. Bogactwem zachwyca również świat roślin. Stwierdzono tu występowanie około 1120 gatunków roślin naczyniowych, 148 gatunków mszaków, 150 gatunków porostów, 500 gatunków glonów oraz 800 gatunków grzybów. W znajdującym się na terenie WPN muzeum w 4 salach zobaczyć można bogatą ekspozycję ukazującą mieszkańców parku i jego historię.
dodał: angel75
poprzedni rozdział
Wielkopolski Park Narodowy
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group