bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Poznań i okolice
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Wielkopolski Park Narodowy

Park, obejmujący jeden najbardziej malowniczych fragmentów Wielkopolski, utworzony został w 1957 r. i zajmuje 7620 ha. Położony na południe od Poznania, w trójkącie między miastami Luboń, Mosina i Stęszew, chroni różnorodne formy krajobrazu polodowcowego. Swoje ukształtowanie zawdzięcza działalności lądolodu skandynawskiego podczas tzw. zlodowacenia bałtyckiego, ok. 70-10 tys. lat temu. Występują tu niemal wszystkie formy typowe dla działalności lodowca: wysoczyzny morenowe (kulminacja na Osowej Górze - 132 m n.p.m.), ozy, drumliny, pagórki kemowe czy jeziora rynnowe i dlatego park bywa nazywany Muzeum Form Polodowcowych.


Po regionie oprowadza: Paweł Mordal

Obiekty dodane przez użytkowników:
"Skrzyżowanie" rzek: Nielby i Wełny
Skrzyżowanie dwóch rzek Wełny i Nielby, wody obu przecinających się rzek nie mieszają się ze sobą, lecz płyną własnymi nurtami. Zjawisko to zwane bifurkacją warte jest obejrzenia mimo małej fotogeniczności.
dodał: pyrlander
Wielkopolski Park Narodowy
Wielkopolski Park Narodowy leży ok. 15 km na południe od Poznania. W Parku utworzono 18 obszarów ochrony ścisłej o łącznej powierzchni 260 ha. Chronią one roślinny i zwierzęta wodne jak i lądowe. Ochroną objęto także 32 drzewa pomnikowe i 1 głaz narzutowy. Z danych WPN wynika, że park jest odwiedzany przez ponad milion turystów rocznie. Na jego terenie biegnie pięć znakowanych szlaków turystycznych o łącznej długości 85 km. Szlakami tymi wyznaczono 7 tras wycieczkowych. Obszar parku obejmuje aż 11 jezior z najpiękniejszym z nich Jeziorem Góreckim z Wyspą Zamkową pośrodku. Imponujący jest świat zwierząt na terenie WPN. Najbogatsza jest fauna bezkręgowców, wśród których najliczniej reprezentowane są owady: ponad 3 tys. gatunków. Występuje tu około 104 gatunki mięczaków. Ryby reprezentowane są przez ok. 26 gatunków. Występuje tutaj 5 gatunków gadów. Ptaki w parku reprezentowane są przez ok. 220 gatunków lęgowych i przelotnych. Na jego obszarze występuje ponad 40 gatunków ssaków. Bogactwem zachwyca również świat roślin. Stwierdzono tu występowanie około 1120 gatunków roślin naczyniowych, 148 gatunków mszaków, 150 gatunków porostów, 500 gatunków glonów oraz 800 gatunków grzybów. W znajdującym się na terenie WPN muzeum w 4 salach zobaczyć można bogatą ekspozycję ukazującą mieszkańców parku i jego historię.
dodał: angel75
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group