bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Puszcza Białowieska

Informcje praktyczneInformacja turystyczna

 Centrum Turystyki Regionu Puszczy Białowieskiej, Hajnówka, ul. 3 Maja 45, tel.: +48 85 6824381.

Dojazd, orientacja

Bramę do puszczy stanowi Hajnówka (dochodzi tu kolej). Do samej Białowieży można dojechać na dwa sposoby: szosą z Hajnówki (18 km przez las) lub z Narewki tzw. Drogą Narewkowską (nienajlepsza nawierzchnia gruntowa). Oczywiście puszczę można eksplorować nie tylko z Białowieży. Atutem niewielkich wsi na obrzeżach kompleksu leśnego (np. od północy: Masiewo, Siemianówka, Narewka, Olchówka, a od południa: Dubicze Cerkiewne, Łozice, Orzeszkowo) jest znacznie mniejsza liczba turystów. Wadą, kilkudziesięciokilometrowa jazda samochodem, by dotrzeć do Białowieży i wejścia do rezerwatu ścisłego.

Nawierzchnia leśnych dróg i linii oddziałowych - w większości zamkniętych dla ruchu samochodowego - jest wystarczająco dobra, by poruszać się po nich rowerem. Orientację ułatwia jeszcze carski podział puszczy na kolejno numerowane oddziały o boku długości 1 wiorsty (1067 m). Linie oddziałowe przebiegają zgodnie z kierunkami świata, a na ich skrzyżowaniach stoją słupki z numerami.

Puszcza leży w strefie przygranicznej i należy być przygotowanym na kontrole pograniczników.

Od kilku lat białowieskie firmy turystyczne organizują wycieczki do białoruskiej części puszczy. Jednak ze względu na reżim białoruskiej strefy przygranicznej trasa jest ściśle określona i dość sztampowa. Granicę przekracza się za wsią Grudki i podróżuje w towarzystwie tamtejszej obstawy.

Noclegi

 Kemping, Grudki, tel.: +48 85 6812484, +48 600201389. Około 2 km od Białowieży - na pierwszym skrzyżowaniu po wjeździe do Białowieży należy skręcić w prawo. Kemping znajduje się za nieczynną linią kolejową. Prysznice, przyłącza do przyczep. 6 zł/os., 4 zł/namiot.

Szkolne schroniska młodzieżowe.  Dubicze Cerkiewne, tel.:  +48 85 6852041;  Narewka, tel.:  +48 85 6858+48 85. Sezonowe. Ok. 20 zł/os.

 Białowieskie Ustronie, Janowo 35, tel.: +48 697374902. Koło Narewki. Nowy obiekt. 9 pokoi. Gastronomia. Rowery. Dorośli 35 zł, dzieci do 10 lat 20 zł (do 3 lat bezpł.).

 Galeria Kresy, Pogorzelce 19, tel.: +48 85 6812666, e-mail: galeriakresy@neostrada.pl, http://www.galeriakresy.to.pl. 4 apartamenty (dla 4 os.). Galeria, gdzie można obejrzeć i kupić prace miejscowych artystów oraz rękodzielników. Wyżywienie do uzgodnienia. 200-240 zł.

 Kwatera Tarpan, Masiewo I (Stare) 34, tel.: +48 85 6858744, e-mail: alicjakarczewska@poczta.onet.pl, http://www.masiewo.republika.pl. Tradycyjna, dobrze utrzymana chata wiejska. Wyżywienie. Rowery, konie huculskie. 120 zł (maksymalnie 8 os).

 Pensjonat Topiło, Topiło 1a, tel.: +48 85 6853134. Łazienki na korytarzu. Wyżywienie. 50 zł/os.

 Sioło Budy, Budy 41, tel.: +48 85 6812978, e-mail: siolobudy@o2.pl, http://www.siolobudy.pl. Pensjonat przy niewielkim prywatnym skansenie. Rustykalny i stylowy wystrój. Pokoje z łazienką. Rowery. Restauracja z kuchnią kresową i rosyjską. Sezon od 80 zł/os. (ze śniadaniem), poza sezonem od 65 zł/os.

 U Jasia i Małgosi, Czerlonka 7, tel.: +48 85 6812927, e-mail: czerlonka@op.pl, http://twojewczasy.republika.pl. Kwatera we wsi w połowie drogi między Hajnówką a Białowieżą. Wyżywienie. Jazda konna po puszczy. Od 35 zł/os.

 Dom Nauczyciela, Hajnówka, ul. Piłsudskiego 6, tel.: +48 85 6822585. Pokoje z łazienką lub umywalką. Od 30 zł/os.

 Zajazd Orzechowski, Hajnówka, ul. Piłsudskiego 14, tel.: +48 85 6822758, e-mail: biuro@hotel-orzechowski.com.pl, http://www.hotel-orzechowski.com.pl. Pokoje z łazienką i TV. Restauracja. W sąsiedztwie drugi obiekt tego samego właściciela - Zajazd Bronuszka. Dwójka 150 zł. 

Gastronomia

 Karczma Osocznika Sioło Budy, Budy 41, tel.: +48 85 6812978. Specjały kuchni białoruskiej i ukraińskiej: wareniki z różnorakim nadzieniem (obsmażane wielkie pierogi), rosyjska soljanka i zupa opieńkowa, wędzonki własnego wyrobu, dziczyzna. Duży przekrój cenowy.

 Zajazd Ostatni Grosz, Topiło 4, tel.: +48 606402216, http://www.ostatnigrosz.pl. Naprzeciw przystanku kolejki wąskotorowej. Kuchnia uniwersalna. Ławy i stoły na wolnym powietrzu.

Informator

Imprezy cykliczne

Białowieża: Noc Kupały (VII) - białoruski odpowiednik Nocy Świętojańskiej; festyn z występami zespołów ludowych, wianki i ogniska. Peretocze, Białowieskie Integracyjne Spotkania Artystyczne (VII) - folklor w wykonaniu zespołów reprezentujących wszystkie kultury z terenu Polski. Żubrowisko (X, co dwa lata) - spotkania z przyrodnikami i twórcami (film, fotografia, literatura) podejmującymi tematykę przyrodniczą.

Czeremcha (ok. 30 km na południe od Hajnówki): Spotkania folkowe Z wiejskiego podwórza (VI) - tygodniowa impreza (warsztaty, prezentacje), którą wieńczy znakomity dwudniowy koncert najlepszych grup folkowych. Polsko-Ukraińskie Spotkania Muzyczne (VII-VIII) - prezentacja ukraińskich zespołów folklorystycznych.

Dubicze Cerkiewne: Na Iwana, na Kupała (VI) - plenerowa impreza Związku Ukraińców Podlasia; folk w malowniczej scenerii Zalewu Bachmaty, puszczanie wianków.

Zalew Siemianówka (północne rubieże puszczy): Puchar Polski Jachtów Kabinowych (VII).

 

Szlaki turystyczne z Białowieży

Do Hajnówki (zielony; 25 km) - przez Rezerwat Krajobrazowy im. Władysława Szafera ciągnący się pasem po obu stronach szosy, odwiedza Rezerwat Pokazowy Żubrów.

Do Topiła (żółty; 19 km) - głównymi puszczańskimi drogami (wygodna trasa rowerowa), przez rezerwaty: Podcerkwa, Berezowo, Olszanka Myśliszcze, Michnówka.

Do osady Zwierzyniec (niebieski; 17 km) - od dworca Białowieża Towarowa przez wsie Podolany, Ośrodek Edukacji Leśnej Jagiellońskie, wieś Czerlonka.

Miejscami pamięci narodowej (czerwony; 14 km) - przez i wokół Białowieży; odwiedza miejsca związane z martyrologią II wojny światowej.

Do Siemianówki (niebieski; 41 km) - przez Pogorzelce i Starą Białowieżę, skrajem obrębu ochronnego Hwoźna i rezerwat Pogorzelce; w okolicy wsi Babia Góra wieża widokowa; w Siemianówce cerkiew św. Jerzego (XVIII w.).

Do Narewki (żółty; 21 km) - przez wieś Pogorzelce i uroczysko Stara Białowieża; Drogą Narewkowską.

 

Ścieżki edukacyjne

Krajobrazy Puszczy (4,5 km) - od siedziby Nadleśnictwa Białowieża do Ośrodka Edukacji Leśnej Jagiellońskie. Częściowo pokrywa się ze szlakiem Miejscami pamięci narodowej. Najciekawszy odcinek wiedzie przez rezerwat Wysokie Bagno i dolinę Narewki.

Szlak Dębów Królewskich (400 m; wstęp 4 zł/os.) - w historycznym uroczysku Stara Białowieża. Prowadzi wśród kilkusetletnich dębów, którym nadano imiona władców Litwy i Polski.

Miejsce Mocy (czarny; 5,5 km) - skupisko drzew o dziwnych kształtach, dużo głazów polnych znacznej wielkości. Radiesteci twierdzą, że uroczysko wykazuje wyjątkową kumulację energii, inni dodają, że było to prasłowiańskie miejsce kultu. Dojazd samochodem Drogą Sinicką (żółty szlak do Topiła) do parkingu przy linii kolejowej.

 

Pamiątki: przy głównym parkingu w Białowieży oraz przy Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Największy wybór drewnianych żubrów, wyroby z drewna, trawa żubrówka itd.


Po regionie oprowadza: Rafał Zubkowicz

Obiekty dodane przez użytkowników:
Twój Raj
Domek położony jest w samym sercu "Zielonych Płuc Polski" nad malowniczym Zalewem Siemianówka, na obrzeżach Puszczy Białowieskiej oraz w niedalekiej odległości od Białowieży - czyli w miejscu, które jest atrakcyjne o każdej porze roku. Gospodarstwo agroturystyczne jest położony na dużej 0,5 ha ogrodzonej działce pięknie wkomponowanej z widokami na okoliczne lasy - Zielone Płuca Polski. Główną atrakcją Twego Raju jest zarybiony staw wodny, w którym można złowić całkiem dużą rybę. Dla bardziej zaawansowanych wędkarzy jest do dyspozycji łódka do połowu ryb, z której można skorzystać na niedaleko położonym ZALEWIE SIEMIANÓWKA. Na terenie działki znajduje się boisko do piłki nożnej, siatkowej, piaskownica dla dzieci, wyznaczone są miejsca ogniskowe i do grillowania. Do dyspozycji gości są również ROWERY. Jest możliwość sprawdzenia swoich umiejętności "motoryzacyjnych" po okolicznych piaszczystych drogach poprzez jazdę QUADEM. Natomiast wieczory oraz deszczowe dni mieszkańcy "apartamentu" mogą sobie umilić grając w BILARD i inne gry planszowe. Dla osób chcących jeszcze bardziej umilić swój pobyt u nas oraz poprawić jednocześnie zdrowie i samopoczucie proponujemy skorzystać (po uprzednim umówieniu się) z masaży leczniczych wykonywanych przez specjalistę w leczeniu z zakresu podstaw anatomii i fizjologii człowieka. Jest możliwość skorzystania z: - Masaż leczniczy - czas 1-godzina; - Apiterapia tj; masaż leczniczy z wykorzystaniem miodu - czas 2-godziny; - Vacum terapia tj; masaż leczniczy z wykorzystaniem baniek szklanych - czas 1-godzina; - Akupresura na biologicznie aktywne punkty organizmu człowieka łączy w sobie elementy masażu manualnego i energetycznego, pobudza południki, rezerwy energetyczne organizmu, stymuluje układ oddechowy.
dodał: twojraj
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Białowieski Park Narodowy
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group