bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Hajnówka

Większość osób odwiedza niewielkie miasteczko tylko przejazdem, w drodze do Białowieży i parku narodowego. Trudno się dziwić - rozwój Hajnówki (od 1950 r. miasta) wiąże się z przemysłem drzewnym, którego zręby stworzyli Niemcy podczas I wojny światowej. Zabudowa jest więc nowa i pozbawiona ciekawszych obiektów. Z jednym wyjątkiem - prawosławnym

 soborem Świętej Trójcy (ul. ks. Dziewiatowskiego 15), jedną z trzech współczesnych cerkwi miasta. To wyjątkowo udany i niebanalny przykład architektury sakralnej ostatnich dziesięcioleci. Ogromna, a przy tym piękna, dwupoziomowa cerkiew pochodzi z 1982 r. (choć prace wykończeniowe wewnątrz trwały jeszcze kilka kolejnych lat). Wnętrze zdobią wspaniałe polichromie ilustrujące sceny z Nowego Testamentu. Interesujący jest też ikonostas z misternie wykonanymi ceramicznymi obramieniami ikon i drzwi. Wizytę w cerkwi warto zaplanować na maj, kiedy w Hajnówce odbywają się międzynarodowy festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (tel.: +48 85 8734723, http://www.festiwal.cerkiew.pl; wstęp na przesłuchania wolny, jednak w cerkwi jest wówczas tłoczno, dobre nagłośnienie pozwala słuchać koncertów na zewnątrz).

Będąc w Hajnówce, warto odwiedzić  Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej (ul. 3 Maja 42, tel.: +48 85 6823016, e-mail: belmuzeum@poczta.onet.pl, http://www.belmuzeum.fm.interia.pl; pn.-pt. 8.00-16.00, sb. i nd. 12.00-17.00; 2 zł), które gromadzi przedmioty związane z etnografią regionu. Większość eksponatów (meble, sprzęt gospodarczy, stroje ludowe, archiwalne fotografie) podarowała placówce okoliczna ludność. Wystawy czasowe dotyczą najczęściej kultury białoruskiej, obejmując m.in. twórczość lokalnych artystów.

Interesujące jest też prywatne  Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa (ul. Lipowa 1, tel.: +48 85 6822564; zwiedzanie po uzgodnieniu telefonicznym; normalny/ulgowy 4/2 zł), które mieści się w kuźni z 1927 r. W zbiorach są m.in.: narzędzia, wyroby i urządzenia kowalskie, modele urządzeń do wytopu żelaza. W kuźni przy muzeum wciąż odkuwa się pamiątkowe podkowy.

Turystyczną atrakcją jest przejazd  kolejką wąskotorową z Hajnówki na południe do Topiła (niewielka osada nad sztucznym zbiornikiem wodnym służącym dawniej do magazynowania drewna, wzdłuż trasy ścieżka edukacyjna nadleśnictwa Hajnówka) lub na północny-wschód do przystanku Postołowo. Trasa zaczyna się na wschodnich obrzeżach Hajnówki (dojazd ul. Celną ok. 800 m, tel.: +48 85 6822689, e-mail: kolejki_lesne@wp.pl, VII-IX przejazdy dla turystów indywidualnych wt., czw. i sb. 10.00; normalny/ulgowy 20/10 zł, pies, rower 5 zł, wynajęcie kolejki dla grupy ok. 1 tys. zł) przy miniskansenie kolejki. Turyści jadą otwartymi bądź zamkniętymi wagonami ciągniętymi przez motowóz. Wycieczka do Topiła (12 km) zajmuje ok. 3 godz. (w tym postój na miejscu 1 godz.), ale jest organizowana jeśli zbierze się co najmniej 40 chętnych. W przeciwnym razie realizowany jest krótszy przejazd do Postołowa (6 km; 2 godz., w tym postój 1 godz.).

W pobliżu Hajnówki (3 km w stronę Białowieży) znajduje się

 Krynoczka, cudowne źródło, miejsce kultu prawosławnych. Stoi tu drewniana cerkiew św. Braci Machabeuszów z 1848 r. i znacznie młodsza kapliczka zbudowana nad studnią z wodą o uzdrawiającej mocy. Co roku na 2. i 3. dzień Trojcy (Pięćdziesiątnica, ruchome święto przypadające 50 dni po Zmartwychwstaniu), jednego z ważniejszych świąt prawosławia, przybywają do Krynoczki pielgrzymi, a chorzy przecierają chusteczką zmoczoną w cudownej wodzie chore miejsca.

 

Kraina otwartych okiennic

Puszcza Białowieska należy do tych regionów, w których dominuje budownictwo drewniane. Drewniane są wiejskie chaty, stodoły, spichlerze, świątynie i dworce kolejowe... Kraina otwartych okiennic - nazwa projektu zachowania krajobrazu kulturowego doliny Narwi sąsiadującej z Puszczą Białowieską - przyjęła się jako określenie grupy nadnarwiańskich wsi, w których przetrwało najwięcej przykładów charakterystycznych zdobień drewnianych domów. 32 km od Hajnówki, przy trasie do Białegostoku, leży słynna Trześcianka, wieś z piękną drewnianą zabudową. Wyjątkowy koloryt mają też położone nieco na uboczu Soce i Puchły. Przybyszów urzeka dekoracyjna snycerka w formie nad- i podokienników, okiennic, wiatrownic, narożnic i ozdobnego szalowania szczytów. W detalach zdobniczych upatruje się wpływów rosyjskich, które miejscowi stolarze przywieźli z bieżeństwa (mało znana, przymusowa fala migracji ludności prawosławnej w obliczu frontu w 1915 r.).


Po regionie oprowadza: Rafał Zubkowicz
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group