bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Białowieski Park Narodowy

Jądrem puszczy, jej najcenniejszym fragmentem, jest Białowieski Park Narodowy. Liczy 10 502 ha, w tym enklawy rezerwatów żubrów (pokazowy i hodowlany) oraz Park Pałacowy w Białowieży. Zasadniczy kompleks parku składa się z dwóch części: obszaru ochrony ścisłej (zwyczajowa nazwa „rezerwat ścisły"), czyli najstarszej części parku chronionej od 1921 r., i obszaru ochronnego Hwoźna, dołączonego w 1996 r.

Rezerwat ścisły (4747 ha) przylega od północy do polany białowieskiej, zamykają go doliny Narewki i Hwoźnej oraz granica państwa. Działalność człowieka ogranicza się w nim do badań naukowych. Imponuje tu wielka liczba drzew o pomnikowych rozmiarach, liczne wykroty oraz powalone siłami natury pnie, jakich nie spotkamy w lasach zagospodarowanych. Bogactwo szaty roślinnej (w całej puszczy zarejestrowano ponad 1000 gatunków roślin naczyniowych), ogromna różnorodność grzybów (przeszło 1600 gatunków) i przedstawiciele fauny, których występowanie ściśle wiąże się z rozległymi kompleksami lasów pierwotnych to kolejne cechy wyróżniające te tereny spośród innych w Europie. W puszczy żyją wilki i rysie, wiele wyjątkowych gatunków ptaków (gniazduje 178 gatunków) oraz żubry, których stado liczy ponad 400 osobników.

Tętno pierwotnej puszczy najlepiej wyczuwa się na trasie turystycznej do Dębu Jagiełły (3,5 km w jedną stronę, ok. 3 godz.). Ponieważ jednak trasa wiedzie przez rezerwat ścisły, wejścia są możliwe wyłącznie w grupach z licencjonowanym przewodnikiem (pieszo lub, po uzyskaniu zgody dyrektora parku, rowerem albo zaprzęgiem konnym, do 20 osób w grupie, w sezonie, a szczególnie w długie weekendy, wskazana rezerwacja; normalny/ulgowy 6/3 zł, wjazd rowerem 4 zł, przewodnik ok. 120 zł/grupa). Do rezerwatu ścisłego wchodzi się przez okazałą dębową bramę (1930), zaprojektowaną w stylu zakopiańskim i postawioną bez użycia gwoździ. Północną, nowszą część parku, można zwiedzać bez przewodnika (wstęp wolny), poruszając się wyłącznie po znakowanych trasach (zob. ramka).

 

Szlaki obszaru ochronnego Hwoźna

Na terenie obszaru ochronnego Hwoźna wyznakowano trzy szlaki piesze:

Szlak Wokół Uroczyska Głuszec (czerwony; 5,5 km) - pętla wokół rezerwatu Głuszec (od 2005 r. jako obszar ochrony ścisłej), start Masiewo I (Stare); na trasie torfowiska wysokie borów bagiennych, miniskansen kolejki leśnej. 

Wilczy Szlak (zielony; 11,5 km) - na teren parku wkracza przy Kosym Moście; na trasie mszar sosnowy i podmokłe olsy.

Carska Tropina (czarny; 4 km) - łączy Wilczy Szlak ze szlakiem niebieskim biegnącym wzdłuż zachodniej granicy parku; na trasie wieża widokowa nad Narewką.

Biegną tu również dwa szlaki rowerowe (oba startują z Narewki).

- zielony (36 km, w tym 12 km po parku) - pokrywa się w dużej mierze z zielonym szlakiem pieszym.

- czarny (9 km, w tym 2 km po parku) - prowadzi przez tzw. Paliska, uroczysko z dobrze zachowanymi borami sosnowymi, sosnowo-świerkowymi i borem bagiennym.

 

Kilkudniowa wizyta może okazać się za krótka na spotkanie na szlaku rogatego króla puszczy. Żubry, ale też koniki polskie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (potężna krzyżówka żubra i krowy), wilka oraz rysia, da się jednak zobaczyć w

 Rezerwacie Pokazowym Żubrów, czyli ogrodzonym zwierzyńcu (15 IV-15 X codz. 9.00-17.00, 16 X-14 IV wt.-nd. 8.00-16.00; normalny/ulgowy 6/3 zł, rower dodatkowe 3 zł). Można do niego dojechać samochodem (zjazd z szosy Hajnówka - Białowieża 3 km przed Białowieżą) lub dotrzeć pieszo po Żebrach Żubra. Te ostatnie to nic innego jak specjalnie wytyczona ścieżka biegnąca na znacznym odcinku po drewnianych kładkach i mostkach przez podmokłe olsy i bory (start na skraju lasu przy drodze z Białowieży do Pogorzelec). Szczególnie malowniczo szlak ten wygląda wiosną, choć przyjemność psują nieco wszechobecne wówczas komary (od poł. V). Powrót warto zaplanować ścieżką edukacyjną Puszczańskie Drzewa, wzdłuż której ustawiono tablice opisujące spotykane gatunki drzew i krzewów (długość całej trasy z parkingu przy punkcie informacji turystycznej 9 km, nie licząc spaceru po rezerwacie pokazowym).


Po regionie oprowadza: Rafał Zubkowicz
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Białowieża
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group