bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Puszcza Białowieska

Kompleks leśny rozciągający się na wschodnich rubieżach Polski (i zachodnich Białorusi) jest miejscem fascynującym. To jedna z najbardziej znanych przyrodniczych atrakcji Europy i jedyny w Polsce obiekt przyrodniczy umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Pozostałość pierwotnych lasów, które niegdyś pokrywały europejskie niziny, rangą przyrównuje się do Wawelu.

Choć Puszcza Białowieska nie jest największym kompleksem leśnym Polski, a w XIX w. pocięła ją siatka regularnych linii oddziałowych, przyrodnicy nie mają wątpliwości, co do jej wyjątkowej rangi. Fenomen puszczy wiąże się z tym, że jest to ostatni w Europie nizinny las mieszany o pierwotnym charakterze. Lasy tego typu, porastające żyzne siedliska, w pierwszej kolejności ulegały przekształcaniu w grunty rolne. Mimo dość silnej eksploatacji w przeszłości ocenia się, że ok. 10% puszczańskich uroczysk ma wciąż naturalny charakter.


Po regionie oprowadza: Rafał Zubkowicz

Obiekty dodane przez użytkowników:
Puszcza Białowieska
Ostatni pierwotny las nizinny na naszym kontynencie. Puszcza Białowieska została wpisana przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości (w 1979 r.). Żyje tu około 300 żubrów.Okazem przyrody są dęby. http://www.deby.bialowieza.pl/
dodał: romszklarz
Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy
Narewka położona na skraju Puszczy Narewskiej, w pobliżu Puszczy Białowieskiej. Założona w 1639 roku. W 1777 roku król Stanisław August ufundował tu kościół katolicki. Cerkiew prawosławna powstała 20 lat później. W XIX wieku miejscowi Żydzi stanowiący dużą część miasteczka wznieśli synagogę. Obecna cerkiew murowana pw. św. Mikołaja Cudotwórcy została wybudowana pod koniec XIX wieku. Na teren świątyni wchodzi się przez potrójną bramę.
dodał: rysio13
następny rozdział
Historia
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group