bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Kołobrzeg i okolice
Kołobrzeg i okolice
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Kołobrzeg i okolice

Ustronie morskie

Ustronie Morskie jest jedną z typowych miejscowości polskiego wybrzeża, co nie oznacza, że nie warto się tutaj wybrać. Magnesem jest piękna plaża. Do XIX w. była to malutka osada rybacka. Jeszcze w średniowieczu należała do kapituły kamieńskiej, potem do miasta Kołobrzeg. Dopiero napływ turystów zmienił oblicze wsi, która co roku przyjmuje tysiące wczasowiczów.

Warto zobaczyć

W samej miejscowości zachowały się eklektyczne wille z przełomu XIX i XX w. Dominują tu jednak duże ośrodki wypoczynkowe, z których prawie każdy posiada korty tenisowe, boiska do gier zespołowych czy kręgielnie. Malowniczość piaszczystej plaży dodatkowo urozmaica skalisty klif.

Na południe od drogi prowadzącej do Koszalina, tuż za Podczelem, w tzw. Lesie Kołobrzeskim, rosną dwa niezwykłe dęby szypułkowe (Quercus robur L.), należące do rodziny bukowatych (Fagaceae). Drzewa te są symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły. Żyją przeciętnie ok. 500 lat, niektóre egzemplarze dożywają 1200 lat. Są potężne,  a ich wysokość może osiągać 30-40 m.

 Dąb „Bolesław" to najstarszy dąb w Polsce. Jego wysokość wynosi 30 m, a średnica korony osiąga 18 m. Imię otrzymał w 2000 r. na cześć Bolesława Chrobrego. „Warcisław" to drzewo nieco młodsze - ma „zaledwie" 640 lat. Mierzy w obwodzie 720 cm, jest wysoki na 37 m. Do dębów można dotrzeć, idąc lub jadąc na rowerze wzdłuż niebieskiego szlaku, prowadzącego do Kołobrzegu.


Po regionie oprowadza: Magdalena Bażela

Obiekty dodane przez użytkowników:
Skalisty klif
Ustronie Morskie to pięknie położona na stromym brzegu klifowym mała letniskowa miejscowość. Przez klifowy brzeg, wśród krzewów i drzew prowadzi romantyczna alejka-deptak.
dodał: dorbo
Kościól parafialny w Ustroniu Morskim
Neogotycki kościół parafialny Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu Morskim.
dodał: dorbo
poprzedni rozdział
Okolice
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group