bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Kamień Pomorski i okolice
Kamień Pomorski i okolice
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Trzebiatów

Warto zobaczyć

Trzebiatów jest wyjątkowym miastem Pomorza, ponieważ zachował się tu średniowieczny układ architektoniczny zabudowy. Z momentem aktu lokacyjnego wytyczano na ogół nowy plan miasta. Centrum stanowił rynek z ratuszem. Z niego wychodziły paralelne, przecinające się pod kątem prostym ulice, tworząc charakterystyczny, szachownicowy wzór. W przypadku Trzebiatowa są to trzy ulice wzdłużne (ze wschodu na zachód) i pięć poprzecznych (z północy na południe). Podczas późniejszych zmian w tkance architektonicznej udało się nie naruszyć średniowiecznego układu, dlatego można go podziwiać do dziś.

 Ratusz stanowił serce każdego średniowiecznego miasta. Obradowała w nim rada miejska, zbierały się sejmy pomorskie, sądzono przestępców. Trzebiatowski ratusz pochodzi z pocz. XVIII w., lecz stoi dokładnie w miejscu XV-wiecznego poprzednika. Ze starej zabudowy zachowały się 3 gotyckie arkady po stronie zachodniej. Warto wejść do środka budynku, bo dopiero tam oczom zwiedzającego ukazuje się ukryty z zewnątrz wewnętrzny dziedziniec. Niedaleko usytuowany jest
 kościół pw. Macierzyństwa NMP. Został on wybudowany w XIV w. Ma on 62 m długości i 28 szerokości, a całość wieńczy 90-metrowa wieża. Z racji swojej wysokości pełniła ona niegdyś funkcję latarni morskiej (choć kościół leży przecież prawie 10 km od morza!). Dziś na wieży znajduje się taras widokowy. Wiszą na niej trzy dzwony: najstarszy pochodzi z 1399 r., najmłodszy z 1905 r., a najcenniejszy „Maria" z 1515 r. (ma 1,87 m średnicy i waży 3,7 tony!). Wnętrze kościoła ma wystrój neogotycki. Łuk prezbiterium ozdabia średniowieczne malowidło przedstawiające proroków Starego Testamentu. Jedną z ciekawszych kamieniczek przy rynku jest budynek pod numerem 26, zwany  Kamienicą Pod Słoniem. Fasadę ozdobiono sgraffito (rodzaj malowidła z kilku kolorowych warstw tynku lub kolorowych glin, nałożonych na elewację) przedstawiającym słonia i stojącego obok niego poganiacza. Podobno dekoracja powstała pod wpływem wielkiego wrażenia, jakie wywarł na mieszkańcach Trzebiatowa słoń. Zdarzenie miało miejsce w 1639 r. i był to pierwszy słoń, „goszczący" na Pomorzu. Słoń jest dziś głównym elementem logo miasta. Prawdopodobnie w tej kamienicy urodził się Johann Gustaw Droysen, twórca tzw. pruskiej szkoły historycznej, uczeń Hegla. Już w wieku 27 lat został profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Berlińskiego. Zajmował się przede wszystkim historią starożytną. Wielką sławę przyniosła mu „Historia Aleksandra Wielkiego".

Stare miasto otoczone było niegdyś pierścieniem murów obronnych. Część z nich zachowała się do dziś. Wartą uwagi jest zwłaszcza

 Baszta Kaszana, z którą wiąże się najpopularniejsza w mieście legenda.

 

Kaszana legenda

Działo się to w czasach, gdy Trzebiatów walczył z Gryficami o dominację handlową. Od czasu do czasu mieszkańcy jednego lub drugiego miasta wyprawiali się na wroga, by zniszczyć jego dobytek. Pewnej nocy, pod osłoną ciemności, mieszkańcy Gryfic podeszli pod mury miejskie, chcąc z zaskoczenia zdobyć śpiący Trzebiatów. W tym samym czasie na baszcie załoga jadła późną kolację. Nagle jeden ze strażników niechcący potrącił stojącą na murze miskę z kaszą. Ta spadła na głowę podchodzącego pod mur mieszkańca Gryfic. Wrzask poparzonego wroga rozbudził całe miasto, dzięki czemu skutecznie się obroniło. Na pamiątkę tego wydarzenia od kilku lat organizowany jest w Trzebiatowie Festiwal Kaszy. Odbywa się on w wakacje i jest ważnym wydarzeniem w tej niewielkiej miejscowości. Podczas festiwalu mają miejsce pokazy walk dawnych wojów, barwny korowód ze słoniem w roli głównej, konkursy, koncerty i oczywiście obowiązkowo można wówczas skosztować znakomitej trzebiatowskiej kaszy.

 

 

Na wschód od kościoła, tuż nad Regą znajduje się

 pałac Marii Czartoryskiej. W miejscu, w którym wybudowano pałac, istniał wcześniej gród, zamek i klasztor ufundowany dla Norbertanek w 1224 r. przez Anastazję, córkę Mieszka III Starego. Obecny budynek pochodzi z końca XVII w. Od 1750 r. był rezydencją książąt Wirtemberg. W latach 1785-90 mieszkała tu Maria z Czartoryskich Wirtemberg. Od 1989 r. pałac służy jako siedziba Biblioteki Miejskiej i Trzebiatowski Ośrodek Kultury.

 

Maria Anna Czartoryska

Księżna Maria Anna Czartoryska urodziła się w Warszawie w 1768 r. Lata młodości spędziła w rodowej rezydencji Czartoryskich w Puławach. Jak przystało na arystokratkę zdobyła wszechstronne wykształcenie. W wieku 16 lat wydano ją za mąż za księcia Fryderyka Ludwika Wirtemberskiego, którego wujem był Fryderyk, król Prus. Po ślubie małżeństwo zamieszkało w Trzebiatowie, gdzie stacjonował pułk Fryderyka Ludwika. Mąż nie okazał się ideałem. Maria oddała się sztuce, by nie myśleć o ciągłych zdradach Fryderyka. Wspólnie z nadwornym malarzem Czartoryskich, Janem Rustemem, odnowiła trzebiatowską rezydencję. Pisała wiersze. Napisała też pierwszą polską powieść romantyczną pt. Malwina, czyli domyślność serca. Nie mogąc ścierpieć zachowania męża, rozwiodła się z nim, a po powstaniu listopadowym wyjechała do Paryża, gdzie mieszkał jej brat, Adam Jerzy Czartoryski. Tam odnalazła spokój w kręgu ludzi wykształconych i kulturalnych. Spotykała się z Adamem Mickiewiczem i Fryderykiem Chopinem, który nawet zadedykował jej 4 mazurki. Maria Czartoryska zmarła w 1854 r., a jej prochy spoczęły w kościele w Sieniawie, niedaleko Rzeszowa.

 

Idąc wzdłuż ul. II Pułku Ułanów Wojska Polskiego, dotrze się do dwóch interesujących kaplic. Pierwsza z nich to

 kaplica św. Ducha. Pochodzi z XIV w. To właśnie tu odbył się sejmik w 1534 r. wprowadzający na Pomorzu protestantyzm. Obecnie jest to świątynia wiernych obrządku prawosławnego. Drugim interesującym obiektem jest  kaplica św. Gertrudy. Ta gotycka, jednonawowa budowla powstała w 1400 r. Kiedyś służyła jako szpital i kaplica cmentarna. Dziś to świątynia unicka.


Po regionie oprowadza: Magdalena Bażela

Obiekty dodane przez użytkowników:
Mury obronne

dodał: wedrus
Rynek

dodał: wedrus
Dawne koszary

dodał: wedrus
Pruska zabudowa

dodał: wedrus
Kościół Greckokatolicki Bizantyjsko-Ukraiński p.w. Św.Apostołów Piotra i Pawła

dodał: wedrus
poprzedni rozdział
Trzebiatów
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group