bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska
Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Wadowice

Historia miasta

Pierwsza wzmianka o Wadowicach, już osadzie miejskiej, pochodzi z 1327 r. Wtedy to władający tymi ziemiami Jan Scholastyk, książę oświęcimski, uznał zwierzchność Jana I Luksemburskiego, króla czeskiego. W 1430 r. zniszczona przez pożar miejscowość otrzymała, dla ułatwienia odbudowy, ponownie prawa miejskie. W późniejszych czasach Wadowice znalazły się w granicach księstwa zatorskiego (lenno Polski), a w 1. poł. XVI w. zostały wcielone do Korony. Miasteczko stało się ważnym ośrodkiem rzemieślniczym - działały tu liczne organizacje cechowe oraz funkcjonowało blisko 50 warsztatów. Na pozycję Wadowic miała też wpływ działalność Marcina Wadowity, doskonale wykształconego, obytego w świecie filozofa, teologa i dziekana Akademii Krakowskiej. W XVII w. ufundował on szpital dla ubogich oraz szkołę parafialną.

W 1772 r. miasto, podobnie jak pozostałą część południowej Polski, włączono do Austrii. Budowa drogi biegnącej przez Cieszyn, Bielsko-Białą, Bochnię aż do Lwowa - zwanej gościńcem wiedeńskim - spowodowało, że Wadowice znalazły się na ważnym szlaku komunikacyjnym. O randze miasta świadczyło przeniesienie do niego z Myślenic (1819) urzędu cyrkularnego. Powstały wówczas liczne urzędy, sąd, szpital wojskowy oraz koszary. W 1888 r. uruchomiono linię kolejową łączącą Wadowice z Bielsko-Białą i Krakowem, a 10 lat później - z Suchą Beskidzką i Spytkowicami. Pod koniec XIX w. rozpoczęło działalność Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, jedna z najważniejszych organizacji patriotycznych w regionie.

Dzisiejsze Wadowice to przede wszystkim miejsce związane z Ojcem Świętym. Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, przyszedł na świat 18 maja 1920 r. w domu przy ulicy Kościelnej. Co roku ściąga tu tłum turystów. To głównie dla nich wytyczono Szlak Karola Wojtyły, pozwalający zobaczyć większość obiektów związanych z młodymi latami papieża (wszystkie przystanki szlaku opisano poniżej).


Po regionie oprowadza: Paweł Krokosz
poprzedni rozdział
Wadowice
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group