bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska
Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Kalwaria Zebrzydowska

Okolice

Zebrzydowice

W Zebrzydowicach, oddalonych od Kalwarii Zebrzydowskiej niecałe 2 km, zachowały się zabudowania

 szpitala i klasztoru Bonifratrów. Początkowo był to dwór obronny Zebrzydowskich (połowa XVI w.), który w 1599 r. rozbudowano na potrzeby szpitala-przytułku dla inwalidów wojennych, głównie stanu szlacheckiego. W 1611 r. Mikołaj Zebrzydowski, widząc powolny upadek szpitala prowadzonego nieudolnie przez miejscowego proboszcza, sprowadził z Krakowa bonifratrów i oddał im majątek w wieczyste władanie. Po 1772 r. zarząd nad zespołem przejęły austriackie władze cywilne. Chylący się ku upadkowi klasztor uratowała - dzięki hojnemu zapisowi pieniężnemu - hrabina Elżbieta Wielopolska. Nie uchroniło to jednak budynków od zniszczeń - w 1846 r. teren objęła rabacja galicyjska, chłopska rebelia niszcząca wszystko, co wiązało się ze szlachtą. Mimo trudności bonifratrzy nie zaprzestali działalności - w 1918 r. przystąpili do odbudowy podupadającego szpitala, klasztoru i gospodarstwa, uruchomili także przychodnię. W 1981 r. w zespole utworzono Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych.

Spośród budynków klasztornych na uwagę zasługuje wspomniany renesansowy dwór obronny - murowany, dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony budynek o rzucie zbliżonym do litery T. Składa się z dwóch części: kwadratowego trzonu (pozostałość po dworze) oraz dostawionego od południa prostokątnego skrzydła z półkolistą absydą i kwadratową wieżą. We wnętrzach wciąż można podziwiać sale nakryte kolebkowym sklepieniem z lunetami. W wieży (obecnie klatka schodowa) - przykrytej hełmem - zamontowano tarczę zegarową. Czworoboczny dziedziniec (od strony południowej) otaczają budynki mieszkalne i gospodarskie wzniesione w latach 1827-38, później częściowo przebudowane. W pobliżu zachował się klasycystyczny trójkondygnacyjny spichlerz z 1833 r. oraz budynek dawnej kostnicy klasztornej. Na starym cmentarzu parafialnym wciąż można zobaczyć stare grobowce i nagrobki. W samej miejscowości uwagę przykuwa również kamienny przydrożny posąg św. Floriana (1845).

Murowany, orientowany  kościół św. Michała Archanioła - blisko zespołu klasztornego - wzniesiono w latach 1599-1602. Po bokach nawy zwieńczonej trójkątnym frontonem wznoszą się kwadratowe, dwukondygnacyjne wieże. W ołtarzu głównym (ok. 1600) umieszczono barokowy obraz Zwiastowania Najświętszej Marii Panny.

 

Brody

Będąc w Kalwarii Zebrzydowskiej, warto też zajrzeć do Brodów. Na szczególną uwagę zasługuje tu wchodzący w skład kalwaryjskich obiektów sakralnych

 kościół Grobu Matki Bożej. Początkowo niewielką kapliczkę w kształcie grobowca - wzniesioną za czasów Mikołaja Zebrzydowskiego - przebudowano na kościół i w 1630 r. konsekrowano. Świątynia, ufundowana przez Jana Zebrzydowskiego, przypomina sarkofag, do którego dostawiono barokową arkadową kruchtę z oryginalną kopułą. Dwupoziomowe wnętrze zdobią polichromie braci Dydaka Baturyny (XIX w.) i Karola Polityńskiego (1923-24). W centralnie umieszczonym sarkofagu spoczywa w trumience figura Matki Bożej. W grobowcu pod kruchtą pochowano niektórych przełożonych kalwaryjskiego klasztoru. Na balustradzie przed frontem kościoła stoją figury 12 apostołów wykonane w 1823 r. przez Tomasza Gałuszczyńskiego. W grocie poniżej kościoła można zobaczyć figurę Matki Bożej z Lourdes z 1911 r.

W miejscowości zachował się także późnoklasycystyczny  dwór rodziny Brandysów (1. poł. XIX w.). Murowany, dwukondygnacyjny budynek na planie wydłużonego prostokąta z trzema ryzalitami od frontu wzniósł Jan Kanty Brandys. Przed środkowym ryzalitem znajduje się wysunięty balkon wsparty na czterech kolumnach, całość kryje czterospadowy dach. Obok rozciąga się park krajobrazowy. Rodzina Brandysów była właścicielem wsi i dworu do końca I wojny światowej. Następnie rezydencja przeszła w ręce Ludwika Hammerlinga, reemigranta ze Stanów Zjednoczonych, późniejszego senatora II Rzeczypospolitej. Po II wojnie światowej w budynku umieszczono Kalwaryjską Wytwórnię Win, a od 1977 r. użytkują go Zakłady Owocowo-Warzywnicze z Tymbarku.

Dwór w Brodach dwukrotnie odegrał historyczną rolę. Po upadku powstania listopadowego stał się ważną placówką konspiracyjną, dającą schronienie polskim emisariuszom kursującym między krajem a ośrodkami emigracyjnymi. Później, w 1923 r. przygotowano tu porozumienie polityczne, zwane paktem lanckorońskim, między Związkiem Ludowo-Narodowym, Polskim Stronnictwem Chrześcijańskiej Demokracji a Polskim Stronnictwem Ludowym „Piast". W jego wyniku, 28 maja 1923 r., Wincenty Witos jako premier utworzył nowy rząd.


Po regionie oprowadza: Paweł Krokosz

Obiekty dodane przez użytkowników:
Ski Centrum Pracica
Dwie trasy: górna - łatwiejsza o długości 400 m i dolna o długości 600 m. Przepustowość trasy górnej wynosi 800 osób na godzinę, dolnej 900. Wyciąg górny czynny jest codziennie od 8.00 do 16.00, a dolny od 8.00 do 21.00. Dolna trasa jest oświetlona.
dodał: iudex
Sztuczne lodowisko
Sztuczne lodowisko działające do temperatury otoczenia + 15. Na miejscu wypożyczalnia łyżew. Lodowisko czynne jest codziennie w godzinach 10.00-22.00 Wejście o pełnych godzinach. Czas jazdy: 45 minut
dodał: iudex
Wieża Lotów
Żądni adrenaliny mogą w Rzykach wybierać między parkiem linowym a wieżą lotów. Obiekt ten oferuje kilka atrakcji w oparciu o konstrukcję wysokiej na 14 metrów platformy. Miłośnicy mocnych wrażeń mogą wybierać między zjazdem długą na 150 m tyrolką , podniebną huśtawką i skokiem wrażeń.
dodał: iudex
Wypożyczalnia rowerów, tandemów i trikke
cennik : rower 5 zł za godzinę tandem 10 zł za godzinę trikke 20 zł za 1/2 godziny
dodał: iudex
Ekocentrum ICPPC
Będąc w okolicy Krakowa, Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej warto odwiedzić zlokalizowane w Stryszowie EKOCENTRUM ICPPC. Jest to pierwsza w Polsce placówka edukacyjno-pokazowa poświęcona nowoczesnym. ekologicznym technologiom i zgodnemu z naturą, zdrowemu stylowi życia. Jest to jedyne w Polsce miejsce, gdzie można zobaczyć jak w sposób kompleksowy działają ekologiczne rozwiązania techniczne, takie jak: - ekodom z gliny i słomy (pełniący rolę sali konferencyjnej), zasilany energią słoneczną przetwarzaną przez moduły fotowoltaiczne o mocy 2,5 kW, - kolektory słoneczne służące do ogrzewania wody, - półkolistą szklaną werandę, która umożliwia pasywne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania pomieszczeń, - świetliki rurowe do oświetlania ciemnych wnętrz (w słoneczne dni robią niesamowite wrażenie),   - przydomową, biologiczną oczyszczalnię ścieków i kaskadę, która napowietrza oczyszczoną w tej oczyszczalni wodę (po oczyszczeniu woda ma drugą klasę czystości, więc po przegotowaniu nadaje się do picia), - sferyczną szklarnię, która oszczędza o 20% energii więcej niż tradycyjna, - elektrownię wiatrową. Wszystkie urządzenia pracują np. produkując prąd, ogrzewając wodę i pomieszczenia lub oczyszczając ścieki. Praktycznie działające urządzenia bardzo ułatwiają zrozumienie zasad ich działania. Ważnym aspektem stosowania takich ekologicznych rozwiązań technicznych jest też ekonomiczne użytkowanie wody i energii elektrycznej, co powoduje pozytywne skutki nie tylko dla środowiska, ale także oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego. Przy EKOCENTRUM znajduje się ekologiczny ogródek warzywny i ziołowy. Zobaczyć można też tradycyjne rasy zwierząt hodowanych na polskiej wsi, takie jak kury zielononóżki i owce wrzosówki. W trakcie wizyty w EKOCENTRUM można również okazję odwiedzić ekologiczne gospodarstwo rolne oraz spróbować smacznych i zdrowych dań, przygotowanych z produktów lokalnych. W EKOCENTRUM można wziąć udział w różnych warsztatach i wykładach. Na warsztatach można poznać sprawdzone "patenty" m.in. na tradycyjne ozdoby świąteczne, piękne palmy i kwietne wianki, wiklinowe koszyki i inne rękodzieła. Prowadzone są również szkolenia związane z budową ekologicznych domów: np. o budowaniu z gliny i słomy albo o fotowoltaice. Można też posłuchać ciekawych wykładów na różne tematy związane z ekologią i zdrowym stylem życia. Po sąsiedzku znajduje się "Zagroda Potoczek", gdzie można wynająć pokój. W ten sposób Stryszów może być fajnym miejscem wypadowym nie tylko w rejon Wadowic, ale również bazą do pieszych wędrówek po Beskidach, wypraw rowerowych albo narciarskich.
dodał: amidale
Basen
Na terenie basenu znajdują się następujące urządzenia rekreacyjne: basen pływacki 50 m wraz z trybunami, basen rekreacyjny z atrakcjami (masaże karku, ścienne, leżakowe, gejzery, grzybek, działko wodne, rwąca rzeka), brodzik dla dzieci z atrakcjami, zjeżdżalnia, plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki plażowej, taras widokowo-gastronomiczny "plaża" - utwardzona okolica wokół basenów, zaplecze socjalno-sanitarne i techniczne. Na kondygnacji pierwszego piętra budynku socjalno-gastronomiczno-hotelowego znajdą się pokoje hotelowe na 20 miejsc noclegowych, taras oraz restauracja wraz zapleczem do wydawania posiłków na 40 osób. Zarówno pokoje hotelowe jak i restauracja dostępne są dla gości z zewnątrz, bez bezpośredniego dostępu do basenu.
dodał: kysio7
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group