bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
e-przewodniki.pl e-przewodniki Polska Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska
Wadowice i Kalwaria Zebrzydowska
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Kalwaria Zebrzydowska

Historia miasta

Dzieje Kalwarii Zebrzydowskiej ściśle wiążą się z dziejami klasztoru Bernardynów, sanktuarium pasyjno-maryjnego, którego początki sięgają 1600 r. Wtedy to wojewoda krakowski Mikołaj Zebrzydowski na górze Żarek (masyw Żaru) wzniósł kaplicę Ukrzyżowania Pana Jezusa. Wokół zbudowanego trochę później klasztoru wyrosła osada, zwana Zebrzydowem, obsługująca przybywających z daleka pątników.

W 1640 r. syn Mikołaja Zebrzydowskiego - Jan - nadał osadzie prawa miejskie, przy okazji zmieniając nazwę na Nowy Zebrzydów. Miasteczko szybko się rozwijało, otrzymując coraz to nowe przywileje. Z czasem stało się również znanym ośrodkiem rzemiosła. Pożar, który zniszczył zabudowę w 1715 r., przyczynił się do kolejnego lokowania miasta na nowych prawach przez Józefa Czartoryskiego. Po 1772 r. Nowy Zebrzydów, znany już wtedy jako Kalwaria, znalazł się w granicach państwa austriackiego. Pod koniec XVIII w. poprowadzono tędy tzw. gościniec wiedeński, ważny trakt komunikacyjny łączący Wiedeń ze Lwowem. Od 1890 r. przyjęła się kolejna nazwa, obowiązująca do dziś - Kalwaria Zebrzydowska.

Ostatnie lata XIX w. przyniosły budowę linii kolejowej Kraków - Bielsko-Biała, a co za tym idzie, ożywienie gospodarcze. W mieście powstało nie tylko wiele murowanych domów mieszkalnych, ale także okazałe budynki publiczne, m.in. kościół parafialny, synagoga i szkoła rzemieślnicza. Choć dobre lata przerwał na chwilę wybuch I wojny światowej, międzywojnie przyniosło dalszy wzrost dobrobytu. Podczas II wojny światowej na terenie miasta działał ruch oporu. W klasztorze ulokowano wtedy skład broni i amunicji.

W peerelowskiej Polsce miasteczko podupadło, przeżywając ciężkie czasy. Jego ranga wzrosła jednak podczas pontyfikatu Jana Pawła II. W 1999 r. zespół kulturowo-krajobrazowy Kalwarii Zebrzydowskiej wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ochroną objęto obszar klasztoru Bernardynów, Park Pielgrzymkowy oraz tereny ciągnące się od Góry Lanckorońskiej i góry Żar aż po Zebrzydowice.

 


Po regionie oprowadza: Paweł Krokosz
poprzedni rozdział
Kalwaria Zebrzydowska
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group