bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Wrocław i okolice
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Krobielowice

Warto zobaczyć

Najważniejszy element krajoznawczo-krajobrazowy Krobielowic stanowi

 pałac. Prawdopodobnie na pocz. XIV w. w obrębie gródka stanęła kamienna wieża rycerska, zastąpiona w latach 1570-80 renesansowym dworem. Mieściły się w nim zarząd grangii i pokoje przebywających w niej zakonników. W wyniku wzrostu zamożności i zwiększenia potrzeb opat Karl Kelner dobudował w latach 1699-1704 trzy skrzydła, przez co powstała zwarta, 2-kondygnacyjna z obszernym poddaszem, typowo śląska rezydencja z wewnętrznym dziedzińcem. Za czasów feldmarszałka pojawiły się nowe, duże zabudowania gospodarcze, w tym gorzelnia i browar. Po 1873 r. podjęto szeroko zakrojone prace, nadające pałacowi eklektyczny wygląd, m.in. przez wzniesienie w 1878 r. trzech narożnych wież (jedną usunięto w 1939 r.).

Po II wojnie światowej budynek służył do połowy lat 70. XX w. jako mieszkanie dla pracowników PGR, coraz bardziej niszczał, aż w końcu lat 80. przedstawiał kompletną ruinę. Uratowało go zakupienie w 1991 r. przez prywatnego inwestora z Wysp Cooka i Nowej Zelandii, który doprowadził do uruchomienia działalności usługowej w 1995 r. Dziś obiekt jest w pełni użytkowany i jako jedyny tego typu w sąsiedztwie Wrocławia cieszy się dużą popularnością, http://www.palackorbielowice.com

Tuż przed wsią, od strony autostrady, wznosi się

 mauzoleum Blüchera w formie cylindrycznej wieży na kwadratowej podstawie, zbudowanej z granitowych ciosów w latach 1846-53 wg projektu Johanna Heinricha Stracka. W górnej części umieszczono silnie dziś zniszczony medalion wybitnego rzeźbiarza Chrystiana Daniela Raucha, przedstawiający głowę feldmarszałka. Obok znajduje się niskie mauzoleum jego żony i córki - całość została splądrowana przez żołnierzy radzieckich i zniszczona przez miejscową ludność. Obiekty uporządkowano i zabezpieczono po 1991 r.


Po regionie oprowadza: Krzysztof R. Mazurski
poprzedni rozdział
Krobielowice
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group