bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Mały
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Beskid Mały

Kaskada Soły

Soła - rzeka, biorąca swój początek w Beskidzie Żywieckim; przebija się przez Beskid Mały śmiałym przełomem, „ujarzmionym" przez człowieka i wykorzystanym dla potrzeb energetyki.

Na odcinku pomiędzy Żywcem a Kętami rzeka została całkowicie uregulowana; wznoszą się na niej trzy zapory, w kolejności (od góry): w Tresnej, Porąbce i Czańcu. Efektem spiętrzenia rzeki są trzy jeziora: Żywieckie, Międzybrodzkie i Czanieckie. Największe z nich -

 Jezioro Żywieckie - liczy sobie 1000 ha powierzchni, 8 km długości i średnio 2 km szerokości, a jego głębokość dochodzi do 20 m; tafla leży średnio na wysokości 337 m n.p.m. Utworzenie w 1966 r. jeziora spowodowało zalanie znajdujących się na jego obecnym terenie wsi, m.in. Tresnej, Zadziela i Starego Żywca.

Wcześniej niż zapora w Tresnej, bo już w latach 1928-37 r., wybudowana była

 zapora w Porąbce. Była to pierwsza przed II wojną światową inwestycja tego typu na Podbeskidziu. Inicjatorem budowy i autorem projektu tej zapory był inż. Gabriel Narutowicz (pierwszy Prezydent RP), a głównym wykonawcą - Towarzystwo Polsko-Francuskie Robót Publicznych „Frankpol". Hydroelektrownię zbudowano później, bo w latach 1951-54.

 Jezioro Czaniec (powierzchnia 45 ha) to najmniejszy z trzech zbiorników. Wybudowany został w 1966 r. jako zbiornik wyrównawczy dla jeziora w Porąbce a także w celu stworzenia możliwości poboru wody dla GOP i Bielska-Białej.

Na szczycie

 góry Żar położone jest czwarte jezioro, będące zbiornikiem retencyjnym dla elektrowni szczytowo-pompowej. Jezioro na Żarze i Jezioro Żywieckie łączy wykuta w skale sztolnia, przez którą woda pompowana jest w górę, w godzinach kiedy energia jest tania; w godzinach drogiej energii - płynie w dół, napędzając turbiny elektrowni szczytowo-pompowej.

Rejon Jeziora Żywieckiego warto polecić osobom, które lubią i góry, i wodę. Nad brzegiem jeziora powstały liczne ośrodki wypoczynkowe z wypożyczalniami sprzętu pływającego, jest też kilka kąpielisk, mimo że czystość wody pozostawia nieco do życzenia. Wokół jezior prowadzi interesująca pod względem widokowym trasa samochodowa.

Dodatkową atrakcją stała się w ostatnich latach kolejka terenowo-linowa na górę Żar.

Żar był przez długie lata (już od czasów międzywojennych) terenem działania szybowników. Szybowce wciągane były na szczyt góry specjalnym wyciągiem a następnie wystrzeliwane w powietrze za pomocą wyrzutni. Obecnie jest to ulubione miejsce startowe paralotniarzy. Zimą na stoku Żaru działa kilka tras narciarskich.

Góra Żar znana jest również z pewnego dziwnego zjawiska: na zamkniętej obecnie dla ruchu szosie na szczyt butelki toczą się... pod górę! Prawdopodobnie jest to złudzenie optyczne, niektórzy jednak twierdzą, że działają tu szczególne prawa fizyki.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group