bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Beskid Mały
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Szczyrk

Warto zobaczyć

Najciekawszym zabytkiem Szczyrku jest drewniany

 kościół św. Jakuba, położony nieco przed centrum (licząc od wylotu doliny i Buczkowic) przy głównej drodze. Pochodzący z XVIII w. kościół stanowi typowy przykład zastosowania stylu śląskiego w architekturze drewnianej. Świątynia wykonana została z belek ułożonych zrębowo, a dach pierwotnie pokryty był gontem. Wewnątrz znajduje się cenne barokowe wyposażenie.

W przysiółku Górka mieści się znane nie tylko w najbliższej okolicy

 Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski. Według przekazów w roku 1894 miały tu miejsce objawienia; 12-letnia dziewczynka, Julianna Pezda, widywała Matkę Boską przez kilka miesięcy. Kiedy w listopadzie 1894 r. rozpoczęto budowę drewnianej kaplicy, ze zbocza wytrysnęło źródło, mające odtąd opinię cudownego. Obecny murowany kościół powstał w latach 1948-53.

W górach w pobliżu Szczyrku znajduje się kilka jaskiń. Najłatwiej dostępna jest  Jaskinia Malinowska. Mija się ją idąc od strony przełęczy Salmopolskiej na Malinów szlakiem czerwonym. Dojście do Jaskini jest oznakowane, ale wejście do niej nie zostało udostępnione dla turystów.

Będąc w Szczyrku warto się wybrać na wycieczkę na

 Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Jest to najwyższa kulminacja Beskidu Śląskiego. Ze szczytowej polany to nrozciąga się piękny widok na Beskid Śląski i Żywiecki.

Czas wejścia ze Szczyrku na Skrzyczne: ok. 2 godz. 30 min, można wybrać szlak niebieski lub zielony.

Istnieją dwa warianty wejścia ze Szczyrku na Skrzyczne. Szlak niebieski jest krótszy lecz bardziej stromy. Zaczyna się przy głównym skrzyżowaniu w centrum, obok Domu Turysty PTTK; biegnie początkowo główną drogą, potem skręca w ul. Uzdrowiskową i prowadzi w górę potoku Donacie. Następnie - wznosi się stromo w górę, przez las i polany aż do Hali Jaworzyna, gdzie znajduje się pośrednia stacja kolejki krzesełkowej i dokąd można ewentualnie dojechać kolejką (dotąd pieszo 1 godz. 30 min). Dalej szlak kieruje się w lewo i przecinając trasy narciarskie łączy się ze szlakami zielonym (opisanym poniżej) oraz czerwonym. Szlaki wspólnie okrążając od lewej kopułę szczytową Skrzycznego dochodzą do górnej stacji kolejki i schroniska na szczycie. Przejściu towarzyszy piękny widok na Beskid Żywiecki z Babią Górą (przy dobrej pogodzie widać nawet Tatry).

Wyjście szlaku zielonego od węzła szlaków na głównym skrzyżowaniu w centrum Szczyrku. W odróżnieniu od niebieskiego - szlak zielony opuszcza szosę niemal od razu wznosząc się w kierunku Skrzycznego dolinką potoku Zapalenica. Wznosząc się w lewo od dna dolinki przez przysiółki Krzyżówka i Krysty, szlak łączy się ponad przełęczą Siodło (między Skrzycznem a Skalitem) ze szlakiem czerwonym, prowadzącym od Buczkowic. Oba szlaki razem wznoszą się ponurym lasem, stromym ramieniem Skrzycznego skierowanym ku północnemu wschodowi. Powyżej Hali Jaworzyna szlaki zielony i czerwony łączą się z niebieskim.

Północno-zachodnie stoki Skrzycznego i sąsiadujących z nim szczytów pokryte są siecią narciarskich tras zjazdowych. Na szczycie oprócz schroniska znajduje się strzelnica sportowa, ścianka wspinaczkowa, boiska do siatkówki i koszykówki oraz krąg ogniskowy, gdzie można sobie upiec kiełbaskę.

Ze względu na strome zbocza wierzchołek Skrzycznego jest ulubionym punktem startowym dla paralotniarzy. Latem przy pięknej pogodzie zawsze można podziwiać przynajmniej kilka unoszących się nad okolicą paralotni.

 

 Kolejka krzesełkowa na Skrzyczne

Wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne jest najstarszym działającym niemal bez przerwy wyciągiem krzesełkowym w Polsce. Niebawem obchodzić będzie swoje 50. urodziny; oddano go do użytku w roku 1959 i od tej pory oprócz bieżących remontów nie przechodził gruntownej modernizacji.

Wyciąg składa się z dwóch odcinków: dolnego (długość 1680 m, 406 m przewyższenia), prowadzącego z centrum Szczyrku do stacji pośredniej na Hali Jaworzyna i górnego (długość 1181 m, 296 m przewyższenia) - z Hali Jaworzyna na szczyt Skrzycznego. Cała jazda łącznie z przesiadką trwa ok. 25 min, krzesełka są 2-osobowe. Wyciąg może przewozić maksymalnie 1200 os./godz.


Po regionie oprowadza: Barbara Zygmańska

Obiekty dodane przez użytkowników:
Stara skocznia narciarska

dodał: wedrus
Nowa skocznia

dodał: wedrus
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group