bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Salzburg
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Salzburg

Okolice

W małej miejscowości Obersdorf, niedaleko Salzburga, w 1818 r. powstała  najbardziej chyba znana kolęda - Cicha noc, której słowa napisał wikary Joseph Mohr, a muzykę skomponował organista Franz Xaver Gruber.

Kilka kilometrów na południe od Salzburga wznosi się

 pałac Hellbrunn. Swoją letnią rezydencją wzniósł tam arcybiskup Markus Sitticus, następca Wolfa Dietricha von Raitenau. Ponieważ jego matka była Włoszką pałac bardziej przypomina wille wznoszone na południe od Alp niż przysadzisty styl alpejski. W pałacyku warto obejrzeć salę z malowidłami iluzjonistycznymi oraz salę muzyczną. Konieczne trzeba wybrać się również do ogrodu otaczającego Hellbrunn. Tutejszą atrakcją jest mechaniczny teatr, którego figurki poruszane są przez siłę wody.
Jeszcze dalej na południe od Salzburga, przy drodze Slazburg-Villach, znajduje się niewielkie miasteczko Werfen. W jego okolicach położona jest
 twierdza Hohenwerfen, której początki sięgają XI w. Obecnie w zamku mieści się muzeum. Warto poświęcić chwilę na przyjrzenie się późnoromańskim freskom zamkowym. Godny uwagi jest również renesansowy piec kaflowy.

Jeszcze bardziej ekscytująca jest wycieczka na górę Hochkoegel. W jej zachodniej ścianie znajdują się największe na świecie

 groty lodowe Eisriesenwelt Hoehle. System  korytarzy wynosi 42 km. Dojazd do wejścia jest możliwy kolejką linową. Prowadzi ona na wysokość ponad 1000 m nad doliną. Z górnej stacji należy przejść do wejścia do jaskini.

Inną nie lada atrakcją turystyczno-wypoczynkową jest dolina Gasteiner Tal. W Bischofshofen należy skręcić na południe w drogę 167. Znajdują się tutaj bogate w radon źródła wód mineralnych, których walory znane były już starożytnym. Od późnego średniowiecza Gasteiner Tal przeżywało rozkwit. Wśród kuracjuszy dawniej pojawiały się koronowane głowy a i obecnie przyjeżdża tu wiele sławnych osób.

Miasteczka w dolinie przekształciły się w ośrodki narciarskie. Sprzyjają temu względnie przystępne i nietrudne stoki alpejskie. Szczyty dookoła sięgają wysokości ok. 2500 m n.p.m. Najpopularniejszym kurortem w dolinie jest Bad Gastein. Przez jego środek przepływa niewielki potok, a najbardziej charakterystycznym miejscem jest wodospad, który opada kilkunastometrową strugą w samym środku miasteczka. Na pobliski wierzchołek Schlossam (2050 m n.p.m.) wjeżdża kolejka linowa. Można tu poszusować na nartach, a spragnieni widoków i słońca wypoczną na tarasie widokowym.

 

Jeszcze inną wysokogórską atrakcją jest Grossglockner Hochalpenstrasse. Jest to wysokogórska szosa prowadząca przez pasmo Grossglocknera w Wysokich Taurach. Szosa uchodzi za najpiękniejszą trasę wysokościową w Austrii. Zaczyna się w Bruck an der Grossglocknerstrasse w Ziemi Salzburskiej, a kończy w Heiligenblut w Karyntii. Trasa pokonuje różnicę wysokości niemal 1500 metrów. Najwyższym punktem na trasie jest Hochtor, gdzie droga prowadzi przez tunel na wysokości 2505 m n.p.m. Należy być przygotowanym na nie lada emocje. Droga przez 40 km przebija się przez Wysokie Taury - najwyższe pasmo w Austrii. Szosa wije się, zawieszona momentami nad przepaścią. Z wielu punktów widokowych przy trasie rozciągają się bajeczne widoki na najwyższe góry w Austrii. Po drodze można się zatrzymać i zjeść w licznych restauracjach. 


Po regionie oprowadza: Grzegorz Petryszak
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group