bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Kazimierz Dolny
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Kazimierz Dolny

Informacje praktyczne

Informacja turystyczna

 Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego, czyli miejscowy oddział PTTK, mieści się przy Rynku pod nr. 27. Na miejscu można wynająć przewodników lub pilotów, kupić pamiątki i zdobyć potrzebne informacje, choć nie jest to typowy punkt IT; tel.: +48 81 8810046, faks: +48 81 8810046, pn. 8.00-15.30, wt.-pt. 8.00-16.00, sb.-nd. 10.00-14.30, w wakacje: pn.-pt. 8.00-17.30, sb.-nd. 10.00-17.30. Warto też dodać, że mieszkańcy Kazimierza są bardzo sympatyczni i chętnie udzielają porad i wskazówek zbłąkanym turystom.

Dojazd

Nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z Kazimierzem Dolnym. Najbliższa stacja znajduje się w Puławach, skąd kursują autobusy

 PKS, a z samego dworca PKP - autobusy komunikacji miejskiej (linia nr 12 - przynamniej raz na godzinę). Można też dojechać bezpośrednio autobusem PKS z Warszawy (ok. 3 godz. jazdy, 3 kursy dziennie) i Lublina (niecałe 1,5 godz. jazdy, kilkanaście kursów dziennie). Istnieją też połączenia obsługiwane przez prywatnych przewoźników - busy odjeżdżają spod Pałacu Kultury i Nauki (rezerwacja i informacje tel.: 509764255) i hotelu Holiday Inn (rezerwacja i informacje tel.: 602664419, 509240999).

Noclegi

W szczycie sezonu letniego znalezienie noclegu blisko centrum Kazimierza nie jest proste, choć większość właścicieli domów i kamienic oferuje pokoje do wynajęcia. Nieopodal miasteczka jest wiele gospodarstw agroturystycznych, a niektórzy właściciele udostępniają swoje posesje jako pola namiotowe. O ofertach prywatnych można się dowiedzieć w biurze BORT PTTK, Rynek 27, tel.: +48 81 8810046. Można też skorzystać z pola namiotowego przy przystani Kazimierskiego Towarzystwa Wiślanego.

 Schronisko Młodzieżowe „Strażnica", ul. Senatorska 25, tel.: +48 81 8810427, faks: +48 81 8810427. Obiekt znajduje się w ścisłym centrum miasteczka, w zabytkowym budynku straży pożarnej, na zapleczu kamienicy Celejowskiej. Oferuje pokoje od jedynek po czwórki oraz zbiorowe do 20 miejsc bez łazienek. Istnieje możliwość wykupienia posiłków. Pokoje są słoneczne i nowocześnie umeblowane. Kategoria cenowa: tanio.

 Schronisko Młodzieżowe „Pod Wianuszkiem", ul. Puławska 80, tel.: +48 81 8810327, faks: +48 81 8810327. Schronisko tuż nad Wisłą na ponad 60 miejsc; mieści się w zabytkowym spichlerzu, ale warunki są jak najbardziej współczesne. Pokoje od jedynek po szóstki, większość z łazienkami. Istnieje możliwość wykupienia posiłków. Kategoria cenowa: średnio.

 Schronisko w internacie Zespołu Szkół, ul. Nadwiślańska 9, tel.: +48 81 8810558, w. 41. Obiekt położony 100 m od kazimierskiego rynku, dysponuje pokojami od dwójek po ósemki o zróżnicowanym standardzie. Można zamówić całodzienne wyżywienie. Kategoria cenowa: tanio/średnio.

 Pokoje gościnne, ul. Puławska 138, tel.: +48 81 8820257. 1,5 km od centrum miasta. Dwójki, trójki i czwórki z telewizorami. Łazienka wspólna, dostęp do kuchni, możliwość wykupienia wyżywienia. Kategoria cenowa: tanio

 Pokoje gościnne „W Kamienicy", ul. Lubelska 27, tel.: +48 81 8810006, 694258925, 602611702. Ścisłe centrum, na parterze sklepik. Kameralne dwójki z łazienką lub bez oraz apartament, wyposażone w lodówki i czajniki elektryczne. Kategoria cenowa: średnio

Gastronomia

Do Kazimierza warto przyjechać choćby ze względu na knajpki i restauracje. Każda jest inna i w każdej można by spędzić wiele godzin. Większość niestety działa pełną parą tylko w sezonie, ale i zimą bez kłopotu znajdziemy lokal, w którym dostaniemy grzane wino i słynne kazimierskie „koguty".

 Dom Restauracyjny Sarzyńskich, ul. Nadrzeczna 6, czynne 7.00-20.00, w sezonie dłużej. Prawdziwy kombinat żywieniowy, ale jakże przyjemny. Przede wszystkim - piekarnia i cukiernia, gdzie można kupić kazimierskie „koguty" z ciasta. Oprócz tego kawiarnia i restauracja. W sezonie letnim ogródek z grillem, zimą - winiarnia z kominkiem. W lokalu organizowane są spotkania artystyczne. Kategoria cenowa: średnio.

 Obiady Domowe, ul. Nadwiślańska 7, czynne w sezonie 12.00-22.00. Wyśmienita kuchnia domowa. Lokal nie należy do najtańszych, ale za to dania są bardzo zróżnicowane (zwłaszcza sałatki) i dekoracyjnie podawane. Nasyci się nie tylko brzuch, ale i oko. Kategoria cenowa: średnio.

 Obiady domowe, ul. Tyszkiewicza 22, czynne w sezonie od 12.00 do wieczora. Domowo, ale oryginalnie. Jeśli pierogi, to prócz klasycznych ruskich, można skosztować np. z soczewicą, wśród mięs króluje kotlet kazimierski. Miły wystrój wnętrza. Kategoria cenowa: tanio

 Kawiarnia - galeria „Ogrodowa z Bernardynem", ul. Tyszkiewicza 30a, czynne w sezonie 11.00-20.00, poza sezonem tylko w weekendy. Miejsce klimatyczne - kawiarnia pełna jest obrazów autorstwa Joanny Lenkiewicz-Kozłowskiej i bibelotów, sprawia przytulne wrażenie. Łaszące się do nóg koty zachęcają do spędzenia dłuższego czasu w lokalu. Bernardyn nie tylko w nazwie. Kategoria cenowa: średnio

 Knajpa „U Fryzjera", ul. Witkiewicza 2, czynne w sezonie 9.30-24.00, a nawet dłużej. Stylizowana na żydowską restauracja zachęca „klimatem starego szynku", oferując nie tylko żydowskie specjały. Właściciele czuwają, by gościom nie brakło jadła i napoju, a to ostatnie potrafi zakręcić w głowie, dlatego od rana podaje się tu zestaw śniadaniowy „Chory kotek" (Alka Seltzer, żurek i kwas z ogórków). Kategoria cenowa: średnio.

Informator

W Kazimierzu poza licznymi zabytkami nie brakuje i innych atrakcji. Jak przystało na miasto artystów działa tu ponad 20 galerii. W sezonie letnim rynek zamienia się w galerię sztuki na świeżym powietrzu. Zwolennicy aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z oferty firmy  „Bobik", która oferuje wynajem kajaków, rowerów i samochodów terenowych, http://www.bobik.fr.pl, tel.: +48 81 8828515, 692489940.  Wypożyczalnia rowerów znajduje się też przy ul. Nadrzecznej 48, tel.: 609762232. W sezonie organizowane są

 rejsy po Wiśle, wycieczka trwa 60 min. Turyści zabierani są statkami z przystani przy ul. Nadrzecznej (bilet normalny 12 zł, ulgowy 10 zł). Można też wybrać wycieczkę tradycyjną łodzią drewnianą. Rejs również trwa ok.1 godz. (bilet normalny 10 zł, ulgowy 5 zł), a na specjalne zamówienie organizowane są przejażdżki do Puław (bilet 15 zł.) Latem w kościele parafialnym odbywają się koncerty organowe. Festiwal goni festiwal; zwłaszcza podczas „Dwóch brzegów" pomiędzy tłumy entuzjastów sztuki trudno choćby szpilkę wetknąć.

 

Kazimierz filmowy

Od kilkunastu lat Kazimierz uznawany jest za letnią stolicę polskiego kina. Określenie to przyjęło się przede wszystkim dzięki festiwalowi „Lato Filmów", który dopiero od niedawna odbywa się w Toruniu. Przyczyną zmiany lokalizacji, jak informowali organizatorzy, był brak odpowiedniej infrastruktury w Kazimierzu. Wielbiciele X Muzy nie wyobrażali sobie jednak wakacji w Kazimierzu bez filmów, dlatego w 2006 r. powstało stowarzyszenie „Dwa Brzegi", którego organizatorzy doprowadzili do reaktywacji letniego festiwalu filmowego, w zmienionej nieco formule. Po pierwsze, festiwal odbywa się, jak sama nazwa wskazuje, na dwóch brzegach, czyli w Kazimierzu Dolnym i w pobliskim Janowcu nad Wisłą. Po drugie, jest w zamierzeniu imprezą „interdyscyplinarną", prezentuje pewien dialog sztuk, dyskurs kina z innymi formami artystycznego wyrazu. Na początku sierpnia mają więc miejsce premiery filmowe polskie i zagraniczne z udziałem twórców, retrospektywy filmowe, spotkania z artystami, wieczory poezji, koncerty. W programie imprezy znajdą coś dla siebie nie tylko kinomaniacy, ale wszyscy pasjonaci sztuki.

 

Turysta-konsumpcjonista poczuje się tu jak w raju. Pieniądze łatwo wydać, choćby na piękne obrazy. Wiele sklepików, na czele z tradycyjnym „Jarmarkiem Polskim" na rynku, oferuje pamiątki i wyroby rzemieślnicze związane z Kazimierzem. Jedną z tańszych pamiątek jest kogucik - charakterystyczny symbol miasta, zrobiony ze słodkiego ciasta drożdżowego. Trudno się powstrzymać, żeby go od razu nie zjeść... Ci, którzy cenią klasyczny polski trunek, jakim jest miód pitny, powinni skierować swe kroki do jatek na Małym Rynku, gdzie można nabyć ten napój.


Po regionie oprowadza: Magdalena Bażela

Obiekty dodane przez użytkowników:
Spichlerz Kobiałki
Dawny spichlerz adoptowany na potrzeby hotelarskie. Obecnie mieści się tu Dom Turysty.
dodał: Domi
Dwa Księżyce Hotel - Restauracja
Doskonała lokalizacja obiektu przy promenadzie wiślanej, 250 m od rynku.
dodał: romszklarz
Schronisko Król Kazimierz
Jak zmieniające się pory roku, jak światło odbijające się w przepływającej nieopodal Wiśle, tak różnorodne jest 115 pokoi i apartamentów hotelu Król Kazimierz. Czy z widokiem na miasteczko, na rzekę, czy na Kazimierski rynek... każdy z pokoi zapewnia wyjątkowo głębokie przeżycia estetyczne połączone z komfortem i nowoczesnością współczesnego hotelu. Każdy z pokoi wyposażony jest w: klimatyzację, mini-bar oraz zestaw do przygotowywania kawy i herbaty, balkony z widokami na różnorodne malownicze miejsca w mieście i okolicach, bezprzewodowy Internet, najnowocześniejsze telewizory plazmowe, programy telewizji satelitarnej i kanały radiowe oraz PAY TV, bezpośrednie połączenia telefoniczne, 24-godzinny Room Service, Menu "poduszkowe".
dodał: romszklarz
Kawiarnia Ambrozja
Poleca ciasta, kawę, desery, lody.
dodał: Andrzej J. Kudlicki
Pensjonat Mandaryn
Pensjonat urządzony w Kamienicy Białej, która pochodzi z 1640 r.
dodał: nizinny
Ekspres Bar Białe Tango
Serwowanie posiłków preferowane w zestawach.
dodał: nizinny
Restauracja Stara Łaźnia
Restauracja
dodał: nizinny
Parking
Parking niestrzeżony płatny na terenie prywatnej posesji.
dodał: nizinny
Obiady domowe "Na bulwarze"
Bardzo dogodne miejsce na spożycie posiłku.
dodał: nizinny
Bulwary nadwiślańskie
Promenada spacerowa wzdłuż prawego brzegu Wisły.
dodał: nizinny
Restauracja Kwadrans
Bardzo sympatyczny obiekt z ciekawym wystrojem na który składa się m.in. ekspozycja wielu zegarów.
dodał: nizinny
Pokoje gościnne Joanna
Usytuowanie obiektu bardzo blisko centrum miejscowości.
dodał: nizinny
Restauracja "Zielona Tawerna"
Bardzo dobra restauracja.
dodał: nizinny
Bankomat PeKaO S.A.
Bankomat znajduje się na budynku poczty. Również tam jest kantor wymiany walut.
dodał: nizinny
Poczta Polska
Poczta, bankomat, kantor wymiany walut.
dodał: nizinny
Bar "U Radka"
Bar, ale też kawiarnia.
dodał: nizinny
Kawiarnia "Galeria"
Kawiarnia i pijalnia czekolady.
dodał: nizinny
Dom Pracy Twórczej Architekta SARP
Hotel i restauracja.
dodał: nizinny
Hotel Stara Łaźnia
Hotel i restauracja.
dodał: nizinny
Galeria "Andała"
Czynna w środy i weekendy.
dodał: nizinny
Pensjonat AGHARTA
Pensjonat mieści się w odrestaurowanej kamienicy, której historia sięga 1928 roku. Położony jest ok. 100 metrów od Rynku. Na gości czeka 5 komfortowo urządzonych pokoi w stylu kolonialnym oraz taras w ogródku przy domu.
dodał: nizinny
Pokoje gościnne "Vincent"
Pokoje gościnne i kawiarnia
dodał: nizinny
Restauracja "Pod Wietrzną Górą"
Restauracja, sala konferencyjna na 20 miejsc, stały dostęp do internetu.
dodał: nizinny
Pensjonat "Pod Basztą"
W obiekcie serwowane są obiady domowe i funkcjonuje wypożyczalnia rowerów.
dodał: nizinny
Cafe Rynkowa
Poleca: drinki, napoje zimne i gorące, małe dania, desery Cafe internet - punkt dostępu do internetu wi-fi, w lecie "ogródek rynkowy.
dodał: nizinny
Galeria Dom Michalaków
Galeria i oficyna wydawnicza. Stała ekspozycja dzieł Antoniego Michalaka - współtwórcy "Bractwa św. Łukasza". Prezentacja twórczości jego synów Tadeusza i Janusza oraz wnuka Jana. Wystawy czasowe znanych współczesnych artystów polskich.
dodał: nizinny
Grill - Dom Michalaków
Bale i rauty w polskim dworze.
dodał: nizinny
Sklep "Bławatek"
Prasa, zabawki, pamiątki, artykuły fotograficzne, baterie, zegarki, kasety audio-video, pasmanteria, przewodniki, pocztówki, ręczniki, obrusy, LOTTOMAT.
dodał: nizinny
Naleśniki francuskie
Dla amatorów letniej kuchni naleśniki gryczane na słono (galettes) oraz desery naleśnikowe. Możliwość tworzenia własnych kompozycji. Szeroki wybór win i piwo z beczki w konkurencyjnych cenach. Czynne w dni powszednie od godz. 12.00 - a w soboty i niedziele od godz. 11.00 - ZAWSZE DO OSTATNIEGO GOŚCIA.
dodał: nizinny
Pokoje gościnne "Józefówka"
2 dostępne pokoje gościnne znajdują się w oddzielnym domu mogą pomieścić 3-4 osoby. Prosto umeblowane, rozkładane tapczany z czystą pościelą, reszta umeblowania raczej stara, kiedyś był to dom rodziny - piec kaflowy być może działa, na pewno działa gramofon w jednym z nich i płyta SBB. W pokojach umywalka. Łazienka z prysznicem w domu gospodarza, na zewnątrz budynku także tzw. "sucha ubikacja" czyli wychodek. Przed domem altanka z lodówką, można posiedzieć wieczorem. Bardzo spokojne miejsce, niezwykle uprzejmy gospodarz (dla nas przygotował placek i podał domowe wino). Warunki prościutkie, ale w miarę przyzwoite. Bardzo tanio, w porównaniu z innymi miejscami tego typu - 25 PLN/noc.
dodał: layyla
Muzeum Przyrodnicze
Muzeum Przyrodnicze - oddział muzeum nadwiślańskiego. Siedzibą jest spichlerz zbożowy z XVI w.
dodał: Karolina.Barc
Pokoje gościnne
Pokoje z balkonami lub werandą z widokiem na Wisłę.
dodał: Karolina.Barc
Restauracja KWADRANS
Lokal dysponuje 80 miejscami i ogródkiem na 50 miejsc.
dodał: nizinny
Aktywny wypoczynek BOBIK
samochody terenowe, czterokołowce, kajaki, rowery
dodał: nizinny
Rejsy po Wiśle
Indywidualne i grupowe rejsy do 240 osób. Imprezy na wodzie do 150 osób.
dodał: nizinny
Dom Rekreacyjno-Szkoleniowy KWASKOWA
Kompleksowa organizacja i pełna obsługa spotkań integracyjnych, szkoleń itp... Szybkie łącze internetowe i HOT SPOT, bezpieczny parking, aktywny wypoczynek,intymna atmosfera.
dodał: nizinny
Albrechtówka
Ośrodek Wypoczynkowy Ministerstwa Sprawiedliwości "Albrechtówka" w Kazimierzu Dolnym położony jest malowniczo na skarpie wiślanej. W otoczeniu lasu, ciszy i spokoju każdy znajdzie tu idealne warunki do spacerów i wypoczynku.
dodał: nizinny
Bankowy Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy
Bankowy Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy w Kazimierzu Dolnym, to bardzo przyjemny ośrodek na pobyt indywidualny, jak i grupowy. Przede wszystkim ciche, spokojne i urokliwe miejsce położone wśród bujnej zieleni, sprzyjające wypoczynkowi.
dodał: Tomazo01
poprzedni rozdział
Warto zobaczyć
następny rozdział
Janowiec
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group