bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Kazimierz Dolny
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz

Kazimierz Dolny

Czy można opisać magię Kazimierza? Ta sztuka udała się może tylko Leszkowi Długoszowi. Albo nadwiślańskim ptakom, które w swoich trelach wyśpiewują piękno miasteczka? Kazimierz niełatwo opisać słowami, bo jest miejscem magicznym - kto tu raz przyjedzie, powraca wielokrotnie. Błękitna wstęga Wisły czule otula tę perełkę renesansu, a szemrzące wody rzeki uspokoją skołatane serca wszystkich tych, którzy zagoszczą w jej okolicach.

 

Na rynku usiąść w Kazimierzu

...Na Rynku usiąść w Kazimierzu

Ze szczęściem jak się wiosna mierzy

Popatrzeć znów

- Jak się przechadza miesiąc maj...

I w takie jasne przedpołudnie

Gdzieś na tym Rynku, przy tej studni

Zasłuchać się

Mieć za plecami cały świat...

Żydowskie znów usłyszeć skrzypce

Jak gdzieś tam błądzą wśród uliczek

A serce pędzi - gdzież ono pędzi?

- Za tym szczęściem?

Ech doprawdy szkoda słów

Kochało się w tym Kazimierzu

Płakało też jak się należy

Ale tam szczęścia zawsze było

Jakby więcej niźli pół?...

 

fragment piosenki Leszka Długosza Na rynku usiąść w Kazimierzu, na podst.  http://www.zwoje-scrolls.com/zwoje40/text15.htm


Po regionie oprowadza: Magdalena Bażela

Obiekty dodane przez użytkowników:
Jesień nad Wisłą

dodał: 1959paluszek
Wisła
Wisła – najważniejsza i najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką w zlewisku Morza Bałtyckiego. Źródła rzeki znajdują się w południowej Polsce, na wysokości 1106 m n.p.m., na zachodnim stoku Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim, są to: Biała Wisełka i, uznawana za pierwotne źródło, Czarna Wisełka, jak również potok Malinka. Zasadniczy kierunek biegu Wisły jest południkowy. Wisła przepływa przez wiele dużych miast, takich jak Kraków, Sandomierz, Puławy, Warszawa, Płock, Włocławek, Toruń, Bydgoszcz, Świecie, Grudziądz, Tczew i Gdańsk. Wisła posiada deltę i uchodzi do Zatoki Gdańskiej. W starożytności Wisła była znana i opisywana przez geografów jako np. Vistla i Vistula, a jej najdawniejszą formę można rekonstruować jako *Wīstlā. Dawniej próbowano tłumaczyć nazwę jako celtycką, germańską czy słowiańską, czy wykazać związek z pierwiastkiem *weys "płynąć", lecz z braku nawiązań w toponimii i braku morfemu *Wīstl- w historycznych językach, można przyjąć, że jest to nazwa przejęta przez ludy indoeuropejskie od wcześniejszych mieszkańców. Wincenty Kadłubek nazywał Wisłę Vandalus, wyprowadzając nazwę rzeki od imienia Wandy, a tą od wyrazu vanduo, oznacząjącą w jęz. litewskim wodę natomiast Jan Długosz w Annales seu cronicae incliti ... nazywa Wisłę rzeką Białą "a nationibus orientalibus Polonis vicinis, ab aquae condorem Alba aqua ... nominatur". Bieg Wisły umownie dzieli się na 3 odcinki: • górny, od źródeł do Sandomierza, • środkowy, od Sandomierza do ujścia Narwi z Bugiem, • dolny, od ujścia Narwi aż po własne ujście do Bałtyku. Dorzecze Wisły zajmuje powierzchnię 194424 km² (w Polsce 168,7 tys. km²). Urzeźbienie dorzecza Wisły charakteryzuje średnie wzniesienie 270 m n.p.m., przy czym przeważająca część dorzecza (55%) położona jest na wysokościach 100-200 m n.p.m.; od 100-300 m zawiera się ponad 3/4 dorzecza. Najwyższy punkt dorzecza leży na wysokości 2655 m n.p.m. (szczyt Gerlach w Tatrach). Cechą dorzecza Wisły jest asymetria - w znacznej mierze konsekwencja kierunku nachylenia Niżu Środkowoeuropejskiego ku północnemu zachodowi i kierunku spływu wód lodowcowych, przy równocześnie znacznej predyspozycji w budowie starszego podłoża. Asymetria dorzecza (prawostronnego do lewostronnego): 73-27%. Zdjęcia Wisły z okolic Kazimierza Dolnego.
dodał: 1959paluszek
Uliczna wystawa

dodał: futermama
Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny, to miasto w woj. lubelskim, w powiecie puławskim, nad Wisłą, w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Historycznie położony jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej). Jest siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy Kazimierz Dolny. Część trójkąta turystycznego: Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. lubelskiego. W skład obszaru miejskiego Kazimierza wchodzi 6 sołectw: Cholewianka, Doły-Wylągi, Dąbrówka, Góry, Jeziorszczyzna i Męćmierz-Okale. Według danych z 30 czerwca 2006, miasto miało 3584 mieszkańców.
dodał: 1959paluszek
Panorama z Mięćmierza
Widok ze skarpy wiślanej (obok wiatraka) na ruiny zamku w Janowcu.
dodał: futermama
Panorama Kazimierza ze skarpy w Janowcu

dodał: layyla
następny rozdział
Historia
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group