bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Delhi
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Delhi

Historia Delhi leży w Północnych Indiach, nad Jamuną. Około 3 tys. lat p.n.e. ziemie te były już zamieszkiwane. Pradzieje nierozerwalnie wiążą się tu z istnieniem ośmiu ośrodków, wybudowanych obok siebie lub na ruinach poprzedników. Władcy, choć starali się utrzymać władzę, częstokroć byli jej pozbawiani, a ich miasta łupiono bądź niszczono, choć malownicze ruiny kilku z nich można obejrzeć do dziś. W doskonałym stanie zachowało się ostatnie, ósme miasto współczesnego Delhi: to wybudowane przez Brytyjczyków w latach 1911-1931 New Delhi, mające zastąpić stołeczne funkcje Kalkuty.
Z chwilą zagarnięcia ziem Delhi przez Mohammada Ghori w 1193 r. rozpoczęła się era panowania muzułmanów, a potęga powołanego nieco później Sułtanatu Delhijskiego objęła rządy nieomal nad całymi Indiami. Początki końca przypadają na wiek XIV. Wtedy miasto nie zdołało odeprzeć ataków wojowniczego Timura i zostało splądrowane. Ostateczny koniec sułtanatu nastąpił w 1526 r., gdy obszar zagarnął afgański władca, dając początek dynastii Wielkich Mogołów, rezydujących tu aż do początków XIX stulecia, wtedy bowiem ziemie te znalazły się pod panowaniem korony brytyjskiej. W międzyczasie nie brakło i innych chętnych na wojenne łupy. Wydarzeniem, które na zmieniło na zawsze oblicze miasta, był najazd irańskiego Szacha Nadira, który w 1739 r. nakazał żołnierzom dokonać masakry ludności delhijskiej, przypatrując się temu z wieży w Czerwonym Forcie. Szach wywiózł wtedy z fortu symbolizujący potęgę Mogołów Pawi Tron, który po dziś dzień jest w Iranie. Dla całych Indii niezmiernie ważnym wydarzeniem, mającym miejsce właśnie w Delhi, było ogólnonarodowe powstanie. Ludność zbuntowała się w 1857 r. przeciwko „brytyjskiemu butowi", rozbudzając tym samym ducha walki i tożsamości narodowej. Kolejnym momentem zwrotnym dziejów Indii było wybudowanie Birla Mandir w 1938 r., w której to Mahatma Gandhi głosił wyzwolenie spod jarzma kast społecznych. Świątynia stała się symbolem równości wszystkich obywateli, bez względu na pochodzenie. Kolejnym symbolem wolności, tyle że w szerszym kontekście, bo dotyczącym ogłoszenia niepodległości kraju, było przemówienie Gandhiego skierowane do narodu. Przemówienie z 1947 r., wygłoszone w Lahore Gate, głównej bramie otwierającej Czerwony Fort, zakończyło erę panowania „obcych" i otworzyło drogę wolnym Indiom.
Z początkami państwowości Delhi kojarzy się założony przez Radźputów Tomara w VIII w. p.n.e. Lal Kot, znany też jako Qila Rai Pithora (obecny rejon Kutab Minar). Natomiast za pierwsze otwierające krąg ośmiu miast współczesnego Delhi uważa się stolicę państwa Pandawów Indraprastha, założoną ok. 1200 r. p.n.e. i opisaną w starożytnej epopei Mahabharacie. Według niektórych, na gruzach tego miasta miało powstać później szóste miasto Delhi, Purana Qila (Stary Fort, New Delhi), którego założyciel, afgański władca Sher Szach Sur, w 1538 r. strącił z tronu Humajuna, niszcząc wzniesiony przez Mogoła ośrodek władzy. Ruiny meczetu i grobowców, ulokowane na południe od New Delhi, w okolicy obecnego Hauz Khasu, to fragmenty Siri - drugiego ośrodka wzniesionego przez sułtana Alauddina (Al ad-din) Khilji w 1303 r. W lepszym stanie zachowały się pozostałości po potężnym w XIV w. Tughlaqabadzie - trzecim mieście, oddalonym 10 km na południowy wschód od Kutab Minar. W bliższych okolicach Kutab Minar istniał także w XIV w. rządzony przez Tughlaków Dżahanpanah. Przy Bahadur Shah Zafar Marg, w południowej części Old Delhi, są ruiny piątego miasta, Firuzabadu, wybudowanego przez Firuza Szacha Tughlaka w 2. poł. XIV w. Przedostatnim miastem był zbudowany przez Szacha Dżahana w poł. XVII w. Szachdżahanabad, nowa stolica Mogołów, przeniesiona z Agry. Pamiątką po splendorze władzy Szacha i jego syna jest słynny na całym świecie Czerwony Fort.


Po regionie oprowadza: praca zbiorowa
poprzedni rozdział
Delhi
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group