bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Mazury Północne
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Ostróda

Okolice

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc koło Ostródy są Stare Jabłonki (8 km na wschód od Ostródy). Zabudowania rozłożyły się nad jeziorami Szeląg Wielki i Szeląg Mały, a otaczają je wspaniałe lasy sosnowo-brzozowe. Wieś, jak przystało na znane letnisko, zapewnia wiele miejsc noclegowych. Jest tu stanica wodna, hotel, ośrodki wypoczynkowe i pola namiotowe.

Warto odwiedzić Łuktę (20 km od Ostródy, należy odbić z szosy na Olsztyn w stronę Morąga), niewielką miejscowość położoną nad rzeką o tej samej nazwie. Zachował się tu  kościół sięgający początkami XV w. We wnętrzu przetrwały gotyckie portale, późnorenesansowy ołtarz (1601) i XVII-wieczna płyta nagrobna. Przy zachodniej fasadzie kościoła stoi wieża, w górnej części drewniana, którą przykrywa cebulasty hełm. Turystów ściąga w te okolice także przyroda. Blisko Łukty - oprócz lasów i jezior - znajduje się kilka interesujących rezerwatów. Najciekawszy -

 Sosny Taborskiej - leży w pobliżu wsi Tabórz (10 km od Łukty). Rosną w nim, zgodnie z nazwą, wspaniałe 250-letnie sosny tzw. odmiany taborskiej. Mają ok. 40 m wysokości, a ich gładkie pnie, bez guzów i sęków, uznawano dawniej za doskonały materiał szkutniczy. Obecnie wskutek naturalnej selekcji sosny ustępują gatunkom liściastym. Przez rezerwat biegnie ścieżka ekologiczna (1,4 km), przy której ustawiono 14 tablic informacyjnych.

Wspaniale położony Morąg (25 km od Ostródy) ma kilka ciekawych zabytków. W starej części miasta zachowało się trochę murowanych i szachulcowych domów z XVIII i XIX w. Niektóre, jak ten przy ulicy Samulewskiego, zbudowano na występach średniowiecznych murów, które prawie w całości wyburzono na początku XIX stulecia.

 Ratusz (pl. Jana Pawła II 1), którego dzieje sięgają XIV w., mimo przebudów i kilku rekonstrukcji, zachował średniowieczny charakter. Prostokątną bryłę z dwoma szczytami wieńczy dach z wysmukłą wieżyczką na szczycie. Stojące przed nim francuskie armaty zdobyli Niemcy podczas wojny w latach 1870-71.

Gotycki  kościół św.św. Apostołów Piotra i Pawła (pl. Jana Pawła II) wznoszono etapami od XIV do XVI w. Warto wejść do środka - są tu: XV-wieczne malowidła ścienne w prezbiterium, ogromny krucyfiks i płyty nagrobne z końca XIV w., barokowe rzeźbione ołtarze i wspaniałe XVIII-wieczne organy.

Budzący zachwyt

 pałac Dohnów wzniósł w latach 1562-71 burgrabia Achacy Dohna, wykorzystując fragment muru miejskiego z basztami obronnymi. Półtora wieku później, po pożarze, rezydencję przebudowano w duchu modnego wówczas baroku. Obecnie mieści się tu Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera, oddział Muzeum Warmii i Mazur (ul. Dąbrowskiego 54, tel.: +48 89 7572848, http://www.muzeum.olsztyn.pl; czynne: wt.-nd. 8.00-17.00; bilety: normalny/ulgowy 7/5 zł). Zobaczyć można eksponaty ilustrujące historię i kulturę regionu, bogaty zbiór malarstwa holenderskiego (XVII i XVIII w.) oraz przedmioty związane z patronem placówki - najbardziej znanym mieszkańcem miasta, wybitnym myślicielem i filozofem.

W XIII w. na cyplu północnego brzegu Jeziora Morąskiego Krzyżacy zbudowali otoczony fosą  zamek. W XIX w. budowlę częściowo rozebrano i przebudowano. Dziś prywatny właściciel rekonstruuje obiekt, ale można zwiedzać część już odnowioną (ul. Zamkowa 5, tel.: +48 89 7574298; zwiedzanie po uzgodnieniu z obsługą na miejscu). Rozciągające się w pobliżu zamku jeziorne rozlewisko jest ostoją wielu gatunków ptaków.

Tereny wokół Morąga doskonale zwiedza się na rowerze. Wytyczono tu kilka szlaków pozwalających poznać malownicze zakątki w najbliższej i trochę dalszej okolicy (szczegóły na stronie http://morag.pl/szlaki_r/szlaki.html).


Małdyty i okolice

Kilka ciekawych obiektów sakralnych i pięknych rezydencji można odnaleźć w gminie Małdyty. XVIII-wieczne kościoły stoją we wsiach: Jarnołtowo, Wilamowo, Szymonowo i Zajezierze. O wiek późniejsza jest świątynia w Sambrodzie.

Wyjątkowo ładnie prezentuje się pałac rodziny Domhardów w Dobrocinie. Wybudowany w stylu barokowym na przełomie XVII i XVIII w., pod koniec XIX stulecia został przebudowany w duchu neorenesansowym. Bryłę, wzniesioną na planie podkowy, zdobią dwie wieżyczki. XIX-wieczny folwark w Plękitach zajmuje stadnina koni. W zespole dworskim wyróżnia się zwłaszcza stodoła z podcieniem wspartym na kolumnach.

W samych Małdytach warto odwiedzić zabytkowy budynek administracji, w którym mieszkał budowniczy Kanału Elbląskiego - Jakob George Steenke. Obecnie mieści się tu zajazd Pod Kłobukiem (obiad 20-30 zł).

 

Zabudowa Zalewa (25 km od Ostródy) rozłożyła się nad malowniczym jeziorem Ewingi, które łączy się z Jeziorakiem. Najważniejszym zabytkiem miasteczka jest  kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty wybudowany jeszcze w XIV w. Godne uwagi są także: gotycka baszta (przełom XIV i XV w.), synagoga i kirkut (ul. Sienkiewicza), budynek szkoły podstawowej oraz pozostałości murów obronnych.

W okolicach miasteczka warto odwiedzić kilka wsi. Niezwykle cenny kościół stoi w miejscowości Boreczno (10 km od Zalewa). Otoczona murem XIV-wieczna świątynia (wieża późniejsza) była wprawdzie kilka razy przebudowywana, ma jednak bogate wyposażenie. Ufundowany w 1697 r. ołtarz główny zdobi bogata polichromia, w niszach bocznych stoją zaś figury ewangelistów. Ozdobą wnętrza są też: gotycka chrzcielnica, barokowa ambona oraz konfesjonał.

Ładny kościół znajduje się też w Jaśkowie (13 km od Zalewa). Barokowa świątynia pochodzi z 1770 r., później nadano jej cechy neogotyku angielskiego. Obok stoi częściowo murowana wieża z blendami. Z dawnego wyposażenia w kościele zachowały się mosiężne żyrandole, krzyż ołtarzowy i neogotyckie witraże. We wsi można też zobaczyć XIX-wieczne chaty fornali.

Miłośnicy budowli sakralnych mogą też odwiedzić Dobrzyki (8 km od Zalewa). Stoi tu kościół pamiętający XIV w. W bryle zwraca uwagę gotycki portal, wewnątrz zaś - cenny XV-wieczny krucyfiks.

Jedną z większych atrakcji okolicy jest neogotycki pałac we wsi Karnity (12 km od Ostródy). Ukończony w 1856 r. był siedzibą rodową rodziny von Albedyll. Budowla, otoczona malowniczymi lasami schodzącymi nad jezioro Kocioł, wyglądem przypomina zamek. Obecnie to ekskluzywny hotel (tel.: +48 89 6473465, e-mail: karnity_recepcja@onet.pl, http://www.karnity.pl; plaża, wypożyczalnia sprzętu, ujeżdżalnia; dwójka ze śniadaniem 200-220 zł) z restauracją i winiarnią. Osoby z mniej zasobnym portfelem (i lubiące spokój) mogą wynająć jeden z domków położonych w parku otaczającym pałac (domek 4-osobowy z kominkiem 100-110 zł).

Interesujące dwory znajdują się też we wsiach: Bądki (XIX w.), Pozorty (początek XX w.) i Gubławki (początek XX w.).

W Miłomłynie (14 km od Ostródy) na szczególną uwagę zasługuje neogotycki  kościół św. Bartłomieja. Zbudowano go w latach 1898-1901, wykorzystując oryginalną, północną ścianę świątyni z XIV w. Monumentalna bryła ma dwie wieże i charakterystyczne schodkowe szczyty. Wewnątrz warto zobaczyć: późnobarokowy ołtarz główny, ręcznie rzeźbioną ambonę (początek XVIII w.) oraz gotycką chrzcielnicę. Gotycka dzwonnica (XIV w.) pełniła niegdyś funkcje obronne.

Poszukiwacze wrażeń przyrodniczych powinni odwiedzić 

 Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich (15 km na południe od Ostródy). To zachodnia część łańcucha, zwanego Garbem Lubawskim. Najwyższy szczyt parku - Góra Dylewska (312 m n.p.m.) - zdobi 37-metrowa wieża widokowa, z której roztacza się niezrównana panorama. Leżące u stóp wzniesienia śródleśne jezioro Sałk (najwyżej położony akwen na Pojezierzu Mazurskim) zwane jest Jeziorem Francuskim. Nazwa, jak głoszą podania, wiąże się z żołnierzami armii Napoleona. W czasie kampanii napoleońskiej chłopi utopili tu ponoć kilku Francuzów, mszcząc się za krzywdę wyrządzoną miejscowej dziewczynie. Ze szczytu góry nad jezioro wiedzie przez piękny las ścieżka przyrodnicza (2 km), wzdłuż której ustawiono 18 tablic tematycznych. Przez teren parku przebiega również niebieski szlak turystyczny (Grunwaldzki; do miejsca bitwy jest ok. 20 km). Wiedzie on m.in. przez: Dylewo (gotycki kościół, cmentarz ewangelicki oraz pozostałości zespołu pałacowo-parkowego), Jezioro Francuskie, Górę Dylewską, Pietrzwałd (drewniany kościółek) i Naprom (koniec w Samborowie).

W okolicy wsi Dylewo (od zabudowań należy iść polną drogą na zachód, aż do skraju lasu położonego 2,5 km dalej), warto zajrzeć do rezerwatu, który chroni 120-letnią buczynę pomorską. Jest tu kilka pomników przyrody ożywionej i nieożywionej, m.in. głazy narzutowe. Po rezerwacie oprowadza oznakowana i opisana ścieżka przyrodnicza.

Ciekawą wsią na terenie parku są Glaznoty, w której znajduje się gotycki kościół Narodzenia NMP (XIV w., remont 2004 r.) oraz neogotycka świątynia (1903), przy której stoi drewniana dzwonnica. Na cmentarzu ewangelickim wciąż stoi kaplica rodowa Kramerów, właścicieli pobliskiego majątku Zajączki. Za wsią można podziwiać piękny zabytkowy wiadukt (1913), który powstał wraz z trasą kolejową Turza Wielka - Samborowo. Linia działała do 1945 r., kiedy rozebrali ją Sowieci.

Teren parku najlepiej zwiedzać na dwóch kółkach. O foldery z opisem tras rowerowych i pieszych można pytać w biurze informacji turystycznej w Ostródzie.


Po regionie oprowadza: Krzysztof Szczepanik
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Iława
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group