bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Mazury Północne
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Ostróda

Warto zobaczyć

Spacer po mieście najlepiej rozpocząć od nadbrzeża - przepiękna panorama Jeziora Drwęckiego rozpościera się już spod drzwi ratusza. Warto przejść się drewnianym  molo i tutejszym bulwarem, ulicą Mickiewicza. Molo w kształcie litery „L" zdobi stylowa altanka. Pod względem powierzchni to największy tego typu obiekt śródlądowy w Polsce. W sezonie letnim na nadbrzeżnym deptaku odbywa się mnóstwo różnych imprez i festiwali.

Tuż obok zabytkowego budynku poczty można odbić do

 gotyckiego zamku. Jego budowę rozpoczęto ok. 1349 r., lecz prace ciągnęły się latami. Tuż po ich ukończeniu, w 1381 r., Ostródę najechały wojska Kiejstuta i w większości zniszczyły to, co z takim trudem postawiono. Zamek odbudowano w latach 1407-08. Założono go na planie czworoboku, od strony północnej dostawiając dansker (latrynę w formie baszty połączoną z budowlą krytym pomostem). Komunikację zapewniały drewniane krużganki biegnące wokół elewacji.

Kolejny raz zamek ucierpiał w XVIII w., podczas pożaru miasta. Wybuch prochu dosłownie zmiótł skrzydło wschodnie. Jednak już kilka lat później (1807) w zamkowych wnętrzach gościł Napoleon Bonaparte. Stąd też wydawał rozkazy i dowodził ruchami wojsk, a także rozpoczął słynny romans z hrabiną Marią Walewską.

W XIX w. zamek pełnił funkcję siedziby starostwa i sądu. Mieszkali w nim również urzędnicy. W 1945 r. wkroczyli tu czerwonoarmiści i, jak łatwo się domyślić, puścili budowlę z dymem.

Odbudowę twierdzy rozpoczęto w latach 70., jednak wciąż jej nie ukończono. Na wewnętrznych elewacjach zachowały się ceramiczne, profilowane portale, a piwnice ze sklepieniami krzyżowymi wciąż mają gotycki charakter. Obecnie zamkowe pomieszczenia służą m.in. galerii i muzeum (ul. Mickiewicza 22, tel.: +48 89 6422971; czynne: VII-VIII pn.-pt. 8.00-18.00, sb. i nd. 10.00-14.00, IX-VI pn.-pt. 8.00-16.00; bilety: normalny/ulgowy 3/2 zł, nd. wstęp wolny). W tym ostatnim można obejrzeć makiety XVI- i XIX-wiecznego miasta, kolekcję broni i ceramiki oraz przedmioty znalezione podczas prac wykopaliskowych pod ratuszem. Zachowały się także pamiątki związane z Napoleonem: kopia obrazu Marie Nicolasa Ponce-Camusa Napoleon użycza łask mieszkańcom Ostródy, list cesarza czy pamiątkowy medal Napoleon à Osterode.

Z zamku blisko już na  plac 1000-lecia Państwa Polskiego. Przed wojną była to reprezentacyjna część miasta. Niestety, piękna zabudowa nie przetrwała II wojny światowej. Dziś plac wyróżnia fontanna-pomnik. Pierwszy granitowy obelisk stanął w tym miejscu w 1907 r. Zdobiły go wizerunki trzech cesarzy niemieckich. W latach 60. obelisk zastąpiono betonową rzeźbą syren. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, ostródzianie postanowili przywrócić pomnikowi jego pierwotny wygląd. Idąc z duchem czasu, ozdobili go jednak herbem Ostródy i Osterode am Harz (miasta partnerskiego Ostródy) oraz unijnym symbolem. W ten sposób miasto wzbogaciło się o pomnik Jedności Europejskiej.

Drugi koniec placu zajmuje  kościół św. Dominika Savio z XIV w. Z dawnej budowli przetrwało jednak niewiele - pożar w 1788 r. i barbarzyńskie podpalenie przez czerwonoarmistów zrobiły swoje. Mimo tego, odbudowana świątynia zachwyca sylwetką. Piękny jest zwłaszcza gotycki portal drzwi wejściowych. Z dawnego wyposażenia zachowały się jedynie kamienne chrzcielnice (XIV w.). Nieopodal kościoła widać jeszcze pozostałości murów miasta (ul. Drwęcka). Stoi tu także zrekonstruowana baszta obronna (zbieg ulic Mickiewicza i Wyspiańskiego).

Warto odwiedzić  Polską Górkę (ul. Olsztyńska), najstarszy zachowany cmentarz Ostródy. Niektóre nagrobki pochodzą z XIX stulecia, a najciekawsze są macewy żydowskie, nagrobek masoński oraz pomnik Gustawa Gizewiusza. Na nekropolię prowadzi ładna brama z 1834 r.

Zabytkowe kamienice zdobią ulice: Mickiewicza, Sienkiewicza, Jana Pawła II, Czarnieckiego, Słowackiego, 11 Listopada i Armii Krajowej. Szczególnie interesująca jest ulica Sienkiewicza, na której stoją dwa zabytkowe kościoły.

 Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP (nr 29) zbudowano w latach 1856-57, wieżę zaś dostawiono na początku XX w. Neogotycka, ceglana bryła świątyni góruje nad starym centrum, a tynkowane blendy trójkątnego szczytu i wieży przyciągają wzrok już z daleka. Wnętrze kryje niezwykłe dzieło średniowiecznej snycerki - pietę nieznanego artysty pochodzącą z XIV w. Figurę Marii z wyniszczonym ciałem Chrystusa łatwo przeoczyć - umieszczono ją bowiem w bocznej kaplicy.

Pochodzący z początku XX w.  kościół ewangelicko-metodystyczny (ul. Sienkiewicza 22) ma charakterystyczną, podwójnie zakończoną wieżę, którą zdobi duży zegar. Samo wnętrze świątyni emanuje spokojem. Nastrój tworzą witraże, a o marności życia przypominają tablice z nazwiskami parafian poległych podczas I wojny światowej. Kościelna wieża od lat pełni rolę punktu widokowego (czynne: codz. 9.00-14.00, wizytę trzeba uzgodnić z pastorem; wstęp co łaska). Na kilku jej poziomach wystawiono również, przekazane przez wiernych, przedmioty domowego użytku, które tworzą minimuzeum etnograficzne. Wędrówkę po 105 schodach na szczyt urozmaica także widok mechanizmu zegara oraz trzy wiszące dzwony. Z wieży odgrywany jest hejnał Ostródy.

Przy ulicy Czarnieckiego, w kamieniczkach stylizowanych na zabytkowe, mieści się nowoczesny pasaż handlowy - doskonałe miejsce na zakupy. Tuż obok ciągnie się park ozdobiony równie nowatorską fontanną. Jak najbardziej zabytkowa jest natomiast  wieża ciśnień (1904) przy ulicy Drwęckiej. Inna - 10-metrowa  wieża Bismarcka (ul. 3 Maja, nieopodal Park Hotelu, poza centrum) - pochodzi z 1902 r. Była to pierwsza wieża w Prusach Wschodnich nazwana na cześć kanclerza Niemiec. Nieco na uboczu, przy ulicy Nadrzecznej, stoi natomiast neogotycka  kaplica baptystów (1910).

Latem najczęściej odwiedzanym miejscem Ostródy pozostaje jednak miejska plaża. Zorganizowano ją nad jeziorem Sajmino. Dla dzieci przy pomostach zainstalowano zjeżdżalnie, dla starszych przygotowano boiska do siatkówki. Latem rozgrywa się tu Otwarte Grand Prix Siatkówki Plażowej.


Po regionie oprowadza: Krzysztof Szczepanik
poprzedni rozdział
Ostróda
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group