bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Mazury Północne
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Mazury Północne

Ostróda

Główną zaletą Ostródy jest położenie. W bezpośredniej bliskości miasta leży dziesięć jezior, a dalszych pięć w obrębie samej zabudowy. W Ostródzie jest zbiorczy port trzech kanałów (Ostróda - Elbląg, Ostróda - Stare Jabłonki, Ostróda - Iława), a rzeka Drwęca to popularny szlak kajakowy. Latem uliczki miasta tętnią więc życiem, a miejska plaża pęka w szwach, wieczorem zaś knajpki i puby wypełnia rozbawiony tłum.

Historia

Początki ośrodka sięgają 1270 r., kiedy na miejscu staropruskiego grodziska Krzyżacy wznieśli drewnianą strażnicę. Osada, która się przy niej rozwinęła, otrzymała prawa miejskie w 1329 r. W 1440 r. ostródzianie przystąpili do Związku Pruskiego, po wojnie trzynastoletniej miasto pozostało jednak w rękach krzyżackich. Po sekularyzacji zakonu w 1525 r. ośrodek znalazł się w Prusach Książęcych.

W 1788 r. Ostróda przeżyła mały kataklizm - szalejący ogień zniszczył niemal całą zabudowę, w tym ratusz, kościół i częściowo zamek. Straty były tak wielkie, że odbudowę musiał sfinansować król. W 1807 r. do Ostródy zawitał Napoleon Bonaparte (a wraz z nim kilkanaście tysięcy żołnierzy), na ponad miesiąc zajmując zamek.

Prawie od zawsze w Ostródzie mieszkało sporo ludności polskiej. Był to znany ośrodek walki o prawa Mazurów. Pracował tu Gustaw Gizewiusz, etnograf i działacz oświatowy, który w 1834 r. został pastorem tutejszej polskiej gminy ewangelickiej. Działała tu także polska drukarnia oraz wydawano polskojęzyczną „Gazetę Ostródzką".

Złote lata przyszły dla miasta w XIX w. Zbudowano wówczas koszary, kościół katolicki przy ulicy Sienkiewicza, linię kolejową, założono elektryczność i gaz, a także uruchomiono wodociągi i kanalizację. W 1912 r. Ostróda miała nawet własne lotnisko, które zlikwidowano na mocy traktatu wersalskiego.


Po regionie oprowadza: Krzysztof Szczepanik
poprzedni rozdział
Okolice
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group