bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Mazury Północne
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Iława

Warto zobaczyć

Zwiedzanie Iławy wypada rozpocząć od jej serca, czyli Starego Miasta.

 Kościół Przemienienia Pańskiego (ul. Kościelna) wkomponowany w stare mury miejskie to najstarsza budowla miasta. Gotycka świątynia pamięta XIV w., a mieszkańcy zwą ją sympatycznie „czerwoną", od ceglanych murów widocznych już z daleka. Wieżę dobudowano trochę później (1550), podobnie zresztą jak kruchtę (1624). Bryłę kościoła zdobią dekoracyjne szczyty, a wewnątrz można podziwiać ozdobne ołtarze i zabytkowe płyty nagrobne.

Trochę dalej, przy ulicy Niepodległości (przy kamieniu 700-lecia miasta), piętrzy się okazały

 ratusz pochodzący z początku XX w. Stary budynek ratusza znajdował się w innym miejscu, lecz spłonął w 1706 r. Tuż obok ratusza stoi kolejny ciekawy obiekt -
 kinoteatr Pasja. Budynek powstał w latach 1916- 22, a w latach 30. nadano mu cechy neoklasycystyczne. Ulicę zdobią również rokokowe rzeźby Jowisza, Junony, Herkulesa i Meduzy (vis-à-vis parku miejskiego) pochodzące z XVIII w. Przeniesiono je tutaj ze zniszczonego przez Armię Czerwoną zespołu pałacowego w Kamieńcu. Ulica Niepodległości (dawniej Kaiserstrasse) była niegdyś wizytówką miasta. Przed wojną mieściły się tu najlepsze sklepy, mieszkali najbogatsi mieszkańcy. Świadczą o tym niektóre zachowane kamienice. Godne uwagi domy można też znaleźć przy ulicy Sienkiewicza i Kościuszki.

Warto przespacerować się

 bulwarem Jana Pawła II, promenadą biegnącą nad jeziorem Mały Jeziorak. Ustawiono tu ławki dla spacerowiczów i pomosty dla wędkarzy, a spacer uprzyjemniają piękne widoki. Bulwar to także ulubiony trakt rowerzystów.

Unikalnymi obiektami na terenie miasta są

 wieże ciśnień. Jedna z nich, w formie tzw. grzybka, znajduje się blisko  dworca Iława Główna (ul. Dworcowa). Sam dworzec też jest interesujący - to neogotycki budynek z czerwonej cegły postawiony w 1900 r. Główne wejście, wyraźnie wysunięte, zdobią sterczyny, okna zaś - witraże. Pozostałe wieże ciśnień stoją przy ulicach 1 Maja i Wojska Polskiego.

Odrębnej wzmianki wymaga  Wielka Żuława na Jezioraku. To największa wyspa śródlądowa w Europie, w dodatku niezwykle interesująca. Można się na nią dostać promem kursującym z przystani przy ulicy Chodkiewicza lub organizowanymi przez prywatnych przedsiębiorców rejsami. Na wyspie odnaleziono relikty staropruskiego grodu, który użytkowano mniej więcej w X-XIII w. W 1974 r. teren grodu posłużył za scenerię historycznego dramatu Gniazdo w reżyserii Jana Rybkowskiego. Film opowiadał o początkach państwa polskiego, a zagrali w nim doborowi aktorzy: Krzysztof Kowalewski, Franciszek Pieczka i Wojciech Pszoniak.

Od strony południowej, czyli w kierunku przedwojennej granicy Niemiec z Polską, miasto otaczały

 fortyfikacje. Umocnienia powstały w 1939 r. i składały się m.in. z czterech schronów bojowych. Najciekawszy obiekt znajduje się we wsi Karaś (po zachodniej stronie drogi), następny przy szosie Iława - Radomno ok. 600 m od granic miasta, kolejny przy drodze Iława - Lubawa. Czwarty schron, dziś całkowicie zniszczony, stał między linią torów kolejowych a wsią Radomek. Miłośników fortyfikacji zainteresuje zapewne umocniony most kolejowy na Iławce, z postenstandami (murowane stanowiska obronne) i metalowymi schodkami, a także schron przeciwlotniczy w rejonie lokomotywowni.

 

Tropem Pana Samochodzika

Miłośnicy twórczości Zbigniewa Nienackiego powinni odwiedzić Jerzwałd (30 km na północ od Iławy), wieś, w której mieszkał i tworzył pisarz. Dom, stojący przy szosie do Iławy, łatwo znaleźć dzięki pamiątkowej tablicy (pierwsze zabudowania wsi). To tu, w pracowni z oknami wychodzącymi na wody jeziora Płaskiego, Nienacki, pilnowany przez gosposię i dwa dobermany, pisał kolejne tomy przygód Pana Samochodzika. Jerzwałd jest także pierwowzorem Skiroławek - wsi opisanej w kultowej powieści Raz w roku w Skiroławkach (Olsztyn 1983). Na niewielką izbę pamięci zorganizowaną w domu (wstęp wolny), składają się różne pamiątki. Są wśród nich fotel, biurko, maszyna do pisania, różne wydania książek, a nawet zbiór fajek, które Nienacki z zapałem kolekcjonował. W pobliżu domu, przy drewnianym mostku, stoją ludowe rzeźby, także zbierane przez pisarza. Przygody bohaterów książek Nienackiego można przeżyć podczas Ogólnopolskiego Rajdu Szlakiem Pana Samochodzika. W Jerzwałdzie zaś, co roku, odbywa się zlot fanów pisarza (informacje: http://www.nienacki.art.pl).


Po regionie oprowadza: Krzysztof Szczepanik

Obiekty dodane przez użytkowników:
Jaz wodny
Jaz wodny na rzece Iławka.
dodał: krzysio63
poprzedni rozdział
Historia
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group