bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Mazury Północne
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Iława

Historia

Iławę lokowano w 1305 r., ale najstarsze ślady człowieka w okolicy pochodzą sprzed 10 tys. lat. Miasto założyli - na miejscu staropruskiej osady - Krzyżacy, którzy sprowadzili tu niemieckich osadników. Zabudowę rozplanowano harmonijnie i regularnie: w centrum, na widocznym jeszcze dziś wzniesieniu, ulokowano rynek z ratuszem, w grube mury obronne wkomponowano kościół, a bezpieczeństwa mieszkańców, oprócz bram, strzegły fosa i niewielki wał ziemny łączący Iławkę z Małym Jeziorakiem.

W 1525 r., po sekularyzacji zakonu krzyżackiego, miasto znalazło się w Prusach Książęcych, dzieląc ich los gospodarczy i polityczny. W XVIII w. Iława stała się ośrodkiem garnizonowym - stacjonowali tu piechurzy i dragoni, dla których wzniesiono koszary, szpital, prochownię i magazyny. Dało to impuls do rozwoju miasta, jednak największy boom inwestycyjny przyszedł 100 lat później i wiązał się z uruchomieniem linii kolejowej Toruń - Ostróda oraz z oddaniem do użytku Kanału Elbląskiego. Pod koniec XIX w. zaczęli przyjeżdżać tu turyści.

Pomyślny czas przerwał wybuch I wojny światowej. Zanim osłabione gospodarczo miasto zdołało ponownie stanąć na nogi, przyszła kolejna wojna, po której Iława zmieniła przynależność państwową. W wyniku wojny, zabudowania obróciły się w gruzy, a ludzie, którzy przeżyli, opuścili miasto. Zniszczenia nie nastąpiły jednak podczas walk - dokonała ich zwycięska Armia Czerwona, podpalając, grabiąc i mordując bez opamiętania.


Po regionie oprowadza: Krzysztof Szczepanik
poprzedni rozdział
Iława
następny rozdział
Warto zobaczyć
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group