bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Mazury Północne
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Elbląg

OkoliceObowiązkowym punktem pobytu w Elblągu jest rejs statkiem po Kanale Elbląskim. Kilkugodzinna przygoda, podczas której momentami sunie się nawet po trawie, to niezapomniane przeżycie. Kanał (82 km długości) jest unikatowym zabytkiem techniki. Zbudowano go w latach 1845-60, według projektu holenderskiego inżyniera Jakoba Georga Steenke. Początkowo służył do przewozu towarów, łącząc drogą wodną Prusy Wschodnie z Bałtykiem. Pierwszy parowiec wyruszył w rejs po kanale w 1852 r.

Wodny szlak zaczyna się na rzece Elbląg. Następnie prowadzi przez rezerwat Jezioro Drużno" oraz system pięciu pochylni (Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty, Buczyniec) do jeziora Pniewo i dalej przez Małdyty, kilka kolejnych jezior oraz śluzy Miłomłyn i Zieloną do Ostródy. Pochylnie pozwalają pokonać statkom prawie 100-metrową różnicę poziomów na odcinku długości 10 km. Cały rejs trwa 11 godz., wysiąść można jednak na pochylni Buczyniec (5 godz.; powrót taksówką) lub w Małdytach (6,5 godz.; powrót pociągiem).

 Żegluga Ostródzko-Elbląska, ul. Wieżowa 14, tel.: +48 55 2324307; bilety: normalny/ulgowy 70-85/50-65 zł. Konieczna wcześniejsza rezerwacja.

 

W pobliżu wsi Janowo Pomorskie (5 km na południe od Elbląga) nad jeziorem Drużno w 1982 r. odkryto pozostałości  osady Truso. Rzemieślniczo-handlowa faktoria istniała tu w XVIII-XI w. Była znana w całej wczesnośredniowiecznej Europie - port odwiedzali m.in. Wikingowie oraz kupcy arabscy. Osada składała się z kilku rzędów drewnianych domów, składów przy nabrzeżach portowych i targowiska. Od strony lądu zabudowę chronił drewniano-ziemny wał. Truso, dzięki połączeniu z otwartym morzem przez szeroką rzekę wypływającą z jeziora Drużno, utrzymywała ożywione kontakty m.in. z osadami Hedeby (Półwysep Jutlandzki), Birka (w pobliżu dzisiejszego Sztokholmu) i Ralswiek (Rugia). Docierały tu tratwy oraz łodzie z Wisły i jej dopływów. Przebiegały tędy również ważne szlaki lądowe z południa i zachodu. O znaczeniu osady świadczą znalezione przedmioty: wyroby z bursztynu, metalu, skóry, ceramiki i szkła oraz monety. Większość z nich można obejrzeć w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu (zob. wyżej).

Upadek Truso wiąże się z napadem Wikingów, którzy, jak się wydaje, skuszeni bogactwem mieszkańców Truso splądrowali i spalili zabudowania. Prawdopodobnie najazd zbiegł się także z inną klęską - zasypaniem przez sztormy wyjścia z jeziora Drużno na Bałtyk. Rolę Truso przejął w XI w. korzystniej położony Gdańsk. Od lat Stowarzyszenie Miłośników Osady Truso wspiera ideę zrekonstruowania osady. Na razie jednak plany te pozostają w sferze marzeń.

Znad jeziora Drużno blisko już do Pasłęka (24 km na południowy wschód od Elbląga). Zabudowania rozłożyły się na wyniesieniu terenu, nad rzeką Wąską. Miasto zbudowali w XIII w. uchodźcy z Holandii sprowadzeni tu przez Krzyżaków. Położone na wzgórzu Stare Miasto otaczają

 mury obronne z bramami: Kamienną i Młyńską. Warto też zobaczyć odbudowane po zniszczeniach wojennych
 zamek krzyżacki oraz gotycki ratusz. Ładnie prezentuje się też  kościół św. Bartłomieja, sięgający początkami XIV w. Na cmentarzu żydowskim (ul. Wojska Polskiego) zachowały się nagrobki z XIX stulecia (najstarsze z 1800 r.).

Ciekawe są też tereny leżące nad Zalewem Wiślanym. Według podań Kadyny (20 km na południowy wschód od Elbląga) założyła pruska księżniczka Kadyna. W XIII stuleciu stacjonowali tu Krzyżacy. Kilka wieków później malownicza wieś zyskała uznanie w oczach bogatych rodów magnackich i patrycjuszowskich. W 1720 r. jedna z takich rodzin wybudowała tu  barokowy pałac, który w 1898 r. przeszedł w ręce Wilhelma II. Władca, zakochany w okolicy, sprowadził do Kadyn berlińskich architektów i przebudował niemal wszystko. Nowe oblicze zyskał zarówno pałac, jak i cała wieś. Dziś rezydencja stoi przy zielonym skwerze, skąd odchodzi główna ulica z najładniejszymi domami oraz równoległa do niej droga na plażę. Budynek nie jest udostępniony do zwiedzania, wciąż też - mimo remontów - nie odzyskał dawnej świetności. W znacznie lepszym stanie są natomiast dworskie budynki gospodarcze, w których mieści się luksusowy hotel i stadnina koni.

Nad samym Zalewem Wiślanym urządzono kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny. Jest molo (usypane z ziemi i z kamieni), plaża z czystym piaskiem, wiaty oraz stoły i ławy. Warto wybrać się na spacer do odległego o 4 km rybackiego portu

 Tolkmicko, do którego prowadzi czerwony szlak Kopernikowski. W miasteczku stoi gotycka baszta z XIV w. i kościół z tego samego okresu (liczne przebudowy pozbawiły go jednak spójnego stylu).

Czerwonym szlakiem można też pójść w drugą stronę, w kierunku Elbląga. Zaledwie 100 m od pałacu, tuż przy drodze, rośnie

 Dąb Bażyńskiego, jedno z najstarszych drzew w Polsce (800-1000 lat). Imię zawdzięcza przywódcy Związku Pruskiego, który w XV w. był właścicielem Kadyn. Spod dębu ścieżką i schodkami w górę dojść można na Górkę Klasztorną. W 1749 r. franciszkanie wznieśli tu klasztor i murowaną barokową świątynię. Kiedy na początku XIX w. władze pruskie rozwiązały zakon, Górka Klasztorna popadła w ruinę. Po powrocie w ręce franciszkanów w latach 90. XX w. została odremontowana. Trzeba przyznać, że ceglana bryła kościoła wygląda niezwykle efektownie na tle lasu. Nieopodal stoi drewniana platforma widokowa, z której można podziwiać jeden z jarów opadający w stronę Zalewu Wiślanego.

Idąc za czerwonymi znakami, dojść można do malowniczego

 rezerwatu Buki Wysoczyzny Elbląskiej. Dalej zaś do miejscowości Łęcze i  Próchnik z ciekawymi domami podcieniowymi. W Łęczu najstarszy dom tego typu pochodzi z XVIII w., na wzgórzu zaś zachowały się ceglane ruiny XIX-wiecznego wiatraka. W pogodny dzień roztacza się stąd wspaniała panorama Zalewu Wiślanego i stromych stoków Wysoczyzny Elbląskiej. Ważnym zabytkiem Próchnika jest natomiast XIV-wieczny gotycki kościół św. Antoniego z wieżą z początku XX w.

Kadyny to wieś typowo letniskowa. Bez trudu można tu przenocować, choćby w jednym z gospodarstw agroturystycznych (nocleg od 25 zł). Luksusowy wypoczynek zapewniają zaś dwa stylowe hotele.

 Kadyny, tel.: +48 55 2316120, e-mail: kadyny@kadyny.com.pl, http://www.kadyny.com.pl. W budynkach gospodarczych pałacu. Restauracja. Centrum odnowy. Dwójka 350-450 zł, przy dłuższych pobytach zniżki.

 Srebrny Dzwon, Kadyny 31, tel.: +48 55 2313434, e-mail: biuro@srebrnydzwon.pl, http://www.srebrnydzwon.pl. Restauracja. Stadnina koni. Jacuzzi i sauna. Dwójka ze śniadaniem 230-290 zł.


Po regionie oprowadza: Krzysztof Szczepanik
poprzedni rozdział
Informacje praktyczne
następny rozdział
Ostróda
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group