bezdroza_logo
152764
obiektów,
zdjęć, relacji
i tras
Wyszukiwanie zaawansowane
dodaj obiekt dodaj zdjecie dodaj relacje
Mazury Północne
Galeria Na komórkę Na GPS Dodaj komentarz
Rozdział nadrzędny: Elbląg

Warto zobaczyć

Zwiedzanie Elbląga najlepiej rozpocząć od

 Starego Miasta. Wciąż trwają tu prace rewitalizujące - na fundamentach starych kamieniczek, odsłanianych stopniowo przez archeologów, wyrastają nowe domy wzorowane na dawnej zabudowie. Uliczki, które zachowały historyczny układ urbanistyczny, tworzą miejsca wyjątkowe. Na turystów czekają kawiarnie, puby i nastrojowe restauracje. Przed II wojną światową elbląska starówka dorastała urodą gdańskiej, w co nietrudno uwierzyć, spacerując urokliwymi traktami.

Jednym z najstarszych zabytków miasta, a zarazem jego największym obiektem sakralnym, jest gotycka

 katedra św. Mikołaja (ul. Mostowa 18). Pierwsze wzmianki o budowli stojącej w tym miejscu datuje się na 1246 r. Już wówczas kościół poświęcono patronowi żeglarzy - św. Mikołajowi. Niewielkie rozmiary świątyni szybko wymusiły rozbudowę, a prace ciągnęły się latami. W końcu powstała trójnawowa świątynia halowa z portalami w nawach bocznych, którą w późniejszych czasach wielokrotnie przebudowywano. Niestety, w 1945 r. ostrzał artyleryjski doszczętnie zniszczył kościół. Wśród zgliszczy odnaleziono jedynie miedziane pokrycie ostatniej kondygnacji wieży na konstrukcji stalowej, a wraz z nim imponujący krzyż. Ocalało jednak wiele z gotyckiego wyposażenia, które jeszcze przed nadejściem frontu wywieziono do podelbląskich kościółków. Dzięki temu dziś można podziwiać: brązową chrzcielnicę (1387), wielką figurę św. Mikołaja (ok. 1400) i drewnianą grupę ukrzyżowania (ok. 1400). W kościele są też piękne późnogotyckie ołtarze: Trzech Króli, słodowników, flisaków wiślanych i NMP.

Warto przejść się

 Ścieżką Kościelną. To niezwykły zabytek architektoniczny - stanowi go wąskie przejście między domami łączące ulice Wigilijną i Mostową. W przeszłości szlak był dłuższy, prowadził ze Starego Miasta do bramy dawnego kościoła Dominikanów. Stąd zresztą zapewne wzięła się jego nazwa.

Jednym z symboli miasta jest XIV-wieczna

 Brama Targowa (ul. Stary Rynek), fragment dawnych fortyfikacji miejskich. Po remoncie obiekt udostępniono zwiedzającym. Na jednym z najwyższych pięter powstał taras widokowy, z którego można podziwiać starówkę (czynne: w sezonie codz. 10.00-18.00, poza sezonem codz. 8.00-16.00; wstęp wolny). Bramy strzeże legendarny, nie w ciemię bity piekarczyk.

 

Zbawca miasta

Rzecz działa się podczas wojen polsko-krzyżackich. W 1531 r. oddział Krzyżaków, chcąc zdobyć miasto, ukrył się w pobliżu murów. Wczesnym rankiem, kiedy mieszkańcy jeszcze smacznie spali, rycerze ruszyli w kierunku Bramy Targowej. Na nieszczęście dla nich, a szczęśliwie dla miasta, do pracy szedł już piekarczyk, który, widząc zbliżających się napastników, silnym uderzeniem łopaty do wypieku chleba przeciął sznury przytrzymujące kratę bramy. Dziś o tym doniosłym wydarzeniu przypomina łopata wykuta w bramie, a odlany z mosiądzu pomnik wybawcy miasta, stoi - ku przestrodze - przed bramą.

 

Niedaleko bramy znajduje się

 Centrum Sztuki Galeria El (ul. Kuśnierska 6, tel.: +48 55 2325386, e-mail: galeria-el@galeria-el.pl, http:// www.galeria-el.pl; czynne: sezon pn.-sb. 10.00-18.00, nd. do 17.00, poza sezonem pn.-sb. 10.00-17.00, nd. do 16.00; bilety: normalny/ulgowy 4/2 zł), która mieści się w dawnym XIII-wiecznym podominikańskim kościele NMP (odbudowany z ruin w latach 60. XX w.). Niepowtarzalne wnętrze stanowi doskonałe tło dla obrazów współczesnych twórców. Te zaś sąsiadują z płytami nagrobnymi i epitafiami, które przypominają zasługi dawnych rodów szlacheckich, kupieckich, patrycjuszy miejskich i osób duchownych dla miasta.

Idąc od Centrum Sztuki ulicą Wodną, dotrzeć można do  Muzeum Archeologiczno-Historycznego (bulwar Zygmunta Augusta 11, tel.: +48 55 2327273, e-mail: muzeumel@elblag.com.pl; http://www.muzeum.elblag.pl; czynne: V-IX wt.-nd. 9.00-17.00, X-IV wt.-nd. 8.00-16.00; bilety: normalny/ulgowy 10/5 zł, tylko jeden budynek 6/3 zł, latem sb. wstęp wolny). Mieści się ono w budynku dawnego Gimnazjum. Dziedziniec muzeum zdobi gotycka kolumna, jedyna pozostałość po krzyżackim zamku zburzonym przez elblążan w 1454 r. W muzealnych salach można prześledzić dzieje miasta i zobaczyć zbiór znalezisk z osady Truso.

Już poza starówką stoi  kościół św. Jerzego (ul. Bema 10). Postawiony pod koniec XIV w., od czasów reformacji do 1945 r. pozostawał w rękach protestanckich. Budowla ma ciekawą konstrukcję - wnętrze nie ma sklepień, lecz płaski drewniany strop ozdobiony polichromią z 1609 r. Innym ciekawym obiektem sakralnym jest  kościół bł. Doroty z Mątowów (ul. Rawska 16a, wschodnia część miasta). Postawiono go w latach 1705-59 w Kaczym Nosie koło Malborka, później zaś (1986) przeniesiono do Elbląga. To jeden z najcenniejszych zabytków barokowej architektury sakralnej Żuław. Obok kościoła stoi także zrekonstruowany XVIII-wieczny dwór wzniesiony w formie pałacowej. Obiekty otacza współczesna kalwaria Męki Pańskiej.

Dorota z Mątowów (1347-94) od najmłodszych lat znana była z pobożności i pracowitości. Po śmierci męża z własnej woli spędziła ostatni rok życia w zamurowanej celi przy katedrze w Kwidzynie. Zmarła w aurze świętości. Jej objawienia spisał w dwóch księgach Jan z Kwidzynia, a życie błogosławionej opisał w powieści Turbot Günter Grass (Gdańsk 1995).

Jedyne w swoim rodzaju rozrzucone po mieście formy przestrzenne to rezultat odbywającej się w mieście w latach 60. XX w. cyklicznej imprezy Biennale Form Przestrzennych. Miejscem wyjątkowym jest  Bażantarnia, w XIX w. zwana poetycko Vogelsang ('ptasi śpiew'). Ogromny pagórkowaty teren, porośnięty lasem, ciągnie się po wschodniej stronie miasta. To ulubione miejsce odpoczynku elblążan. Jest tu znana restauracja Myśliwska, muszla koncertowa, dwór Augusta Abbega (obecnie siedziba nadleśnictwa), młyn Leśne Oko... Przez park płynie Srebrny Potok, a malowniczymi wzniesieniami biegną znakowane szlaki (żółty Okólny, 9 km, łatwy; niebieski Leśny, 4 km, łatwy; niebieski Górski, 6 km, trudny; zielony Ścieżka Jaszczurek, 6,5 km, trudny; czerwony, 4,5 km, fragmentami bardzo trudny).


Po regionie oprowadza: Krzysztof Szczepanik
poprzedni rozdział
Elbląg
następny rozdział
Informacje praktyczne
Ciekawe publikacje:
Ladowanie...
Regulamin i polityka prywatności | Kontakt | Dla prasy
Portal tworzony przez Was i Wydawnictwo Bezdroża

Created by Amistad Group